Komunikacją miejską w Paryżu zarządza RATP. Zobacz jak i jakie bilety kupić oraz jak sprawnie przemieszczać się po mieście.

W Paryżu działa zintegrowany system komunikacji miejskiej co oznacza, że możemy korzystać z metra, autobusów, tramwajów i pociągów. Posiadając bilet jednorazowy czy 10 – przejazdowy możemy się przesiadać między środkami komunikacji w następujący sposób:

 • metro/metro
 • metro/RER lub RER/RER (RER tylko w I strefie)
 • autobus/autobus
 • autobus/tramwaj oraz tramwaj/tramwaj
Aktualizacja 2023
Aktualnie łączny czas podróży we wszystkich środkach komunikacji w ramach jednego przejazdu nie powinien przekroczyć 90 minut.

Jak widać w ramach jednego przejazdu nie można przesiąść się np. z metra na autobus.

Podczas przesiadek w metrze nie opuszczamy stacji, czyli nie wychodzimy na zewnątrz. Wyjście i ponowne wejście na tą samą stację będzie powodowało konieczność skasowania kolejnego biletu.

Jak kupić bilet w Paryżu?

Wszystko jest mocno intuicyjne. W przypadku pociągów RER, poza automatami znajdują się na dworcach tradycyjne kasy. Na każdej stacji metra znajdują się automaty. Co ważne, obok automatów jest zawsze okienko Service. Co prawda w okienku nie kupimy biletów, ale pracownicy służą pomocą w ich zakupie w automacie, załatwiają również wszystkie niejasne sytuacje czy reklamacje.

Jedyny środek komunikacji miejskiej w którym kupimy bilety u kierowcy, to autobusy. Koszt to 2,00 euro, ale bilet obowiązuje tylko w danym autobusie – brak możliwości przesiadania się.

Zakup biletu w automacie zobaczycie na poniższym filmie:

Karty Navigo

W przypadku turystycznego wyjazdu, można rozważyć zakup magnetycznej karty Navigo Easy Pass – to na nią będziemy kupować – ładować bilety pojedyncze czy bilety 10 – przejazdowe. Uwaga! Aktualnie najpopularniejsze bilety 10 – przejazdowe kupujemy tylko na kartę Navigo!

Co ważne, nie musimy kupować magnetycznej karty za 2 euro. Wystarczy ściągnąć i zainstalować aplikację IDF Mobilités (Île-de-France Mobilités), a cały proces zakupowy dokonamy na swoim telefonie! Ta opcja zadziała tylko w wybranych smartfonach i wiem z doświadczenia, że nie wszędzie działa. Aktualnie (2023 rok) akceptuje telefony na Androidzie od wersji 8 w górę. Jeśli jednak kupimy kartę Navigo, możemy ją zeskanować w aplikacji IDF Mobilités przez moduł NFC i tym samym doładowywać z pozycji telefonu bilety na kartę Navigo, w tym wszystkie bilety t+.

Kartę Navigo kupicie w automatach na stacjach metra oraz w punktach obsługi RATP, w tym tych na stacjach metra.

Uwaga
Nie ma możliwości wykorzystania jednej karty Navigo np. na trzy osoby. Jeśli planujecie załadować popularny bilet 10 – przejazdowy, każda osoba powinna mieć swoją kartę. Nie możemy na swojej karcie odbijać przejazdów za innych pasażerów.

Co ważne, aplikacja umożliwia nam zarówno doładowanie biletami naszej magnetycznej karty Navigo, jak i zakup biletów bezpośrednio na nasz telefon. Ta druga opcja – bez wyrabiania karty Navigo spowoduje, że aplikacja przekieruje nas do zainstalowania kolejnej apki, która umożliwi sczytanie biletu przez moduł NFC przykładając telefon do bramki na stacji metra czy czytnika w autobusie. Tak jak pisałem wyżej, wymagania systemowe spełnia tylko ograniczona liczba smartfonów. Do niedawna były to głównie iPhony, a z telefonów na Androidzie głównie Samsungi. Aktualnie działa na wszystkich Androidach od wersji 8 w górę (działa na moim Oppo).

Czy do karty Navigo należy posiadać zdjęcie?
Są dwa rodzaje kart Navigo – Liberte + oraz Easy Travel Card.
To właśnie ta druga jest przydatna dla turystów ze względu na możliwość kupowania biletów 10 – przejazdowych. Easy Travel Card nie wymaga integracji z naszym zdjęciem w przeciwieństwie do karty Liberte+

Rodzaje biletów

Zamieszczamy poniżej rodzaje biletów, które będą atrakcyjne dla turystów. Omijamy tu wszelkie bilety miesięczne itd. Obowiązują one na strefy od I do III.

Ceny biletów zaktualizowane na 2023 rok.

Bilety jednorazowe – 2,10 euro / osoba
Pojedynczy przejazd z zachowaniem w/w zasad. W przypadku RER bilet t+ obowiązują tylko w I strefie. Przy wykorzystaniu metra, autobusów i tramwajów obowiązuje w całym regionie Paryża (nie tylko strefa I). Dzięki niemu dojedziemy z punktu A do punktu B w jednej ustalonej cenie niezależnie od przesiadek. Należy pamiętać o limicie czasowym pojedynczego przejazdu

Bilety jednorazowe możemy zakupić również w autobusach w cenie 2,50 euro, ale obowiązują tylko na kurs tym autobusem (brak przesiadek).

Bilety 10 – przejazdowy – 16,90 euro / osoba na kartę Navigo lub telefon, 19,10 euro / osoba w formie papierowego kartonika.

Najbardziej optymalne rozwiązanie ze względy na koszt pojedynczego przejazdu (1,69 euro).

Uwaga! Od roku 2022 ten bilet zakupimy tylko na magnetyczną kartę Navigo Easy Pass (dodatkowy koszt samej karty to 2,00 euro) lub w aplikacji IDF Mobilités – bezpłatnie – jeśli telefon spełnia wymagania sprzętowe.

Co ważne, kupując 10 – przejazdówkę mozemy kupić bilet ulgowy np. dla dzieci za jedyne 7,45 euro.

Z wykorzystaniem biletów 10 – przejazdowych możemy poruszać się RER w I strefie, ale z kolei w metrze w całej sieci. Możliwe są przesiadki RER – metro, metro – metro, bus – bus, a także tramwaj – bus. Łączny czas podróży na jednym przejeździe nie może przekraczać 1,5h.

Komu przysługują bilety ulgowe t-ticket 10 przejazdów?

Zniżki przysługują w t-ticket na 10 przejazdów (nie dotyczy kupowanych pojedynczo biletów). Obowiązuje on m.in. dzieci między 4 a 10 rokiem życia lub młodzież do 16 lat, która podróżuje w grupie co najmniej 10 osób w towarzystwie osoby dorosłej.

Bilety dzienny – od 8,45 euro / osoba
Bilet dzienny można kupić na kartę Navigo Easy, stąd nie musi być konfigurowany z żadnym zdjęciem etc. Kupujemy go w zależności od wykorzystywanych stref. Można go kupić jedynie w 10 kombinacjach stref: 1-2, 1-3, 1-4, 1-5, 2-3, 2-4, 2-5, 3-4, 3-5, 4-5.

Uwaga! Bilet jest ważny na dany dzień, a nie np. 24h od pierwszego skasowania. W momencie jego zakupu określamy dzień, w którym będzie używany. Może być to maksymalnie 6 następnych dni po zakupie. Oznacza to, że kupując bilet w poniedziałek, możemy dzień jego obowiązywania wybrać maksymalnie na niedzielę.

Cena biletów dziennych w zależności od kombinacji stref

Na bilety dzienne nie przysługują zniżki z powodu wieku etc.

Rodzaj stref Cena
1-2, 2-3, 3-4, 4-5 8,45 euro
1-3, 2-4, 3-5 11,30 euro
1-4, 2-5 14,00 euro
1-5 20,10 euro
Bilety weekendowe (tygodniowe) – popularne bilety, a które sporo osób pyta w komentarzach.
Bilet tygodniowy jest ważny od poniedziałku do niedzieli. Zakupić na bieżący tydzień można go najpóźniej w czwartek.
Przykład – przylatujesz w piątek do Paryża i mimo końcówki tygodni chcesz kupić ten bilet, aby do niedzieli móc swobodnie korzystać z komunikacji – nie ma ta takiej możliwości. Bilety kupowane w piątek, sobotę czy niedzielę można wykorzystać dopiero od następnego tygodnia.

Co ważne, w określonym czasie możemy korzystać z nielimitowanej ilości przejazdów.

Aby zakupić bilet weekendowy, potrzebujesz nabyć kartę Navigo Decouverte lub Navigo Travel (w przeciwieństwie do Navigo Easy, na którą możemy ładować najpopularniejsze bilety). W przypadku turystów zakupujemy kartę Navigo Decouverte. Ta druga jest przeznaczona da mieszkańców oraz osób pracujących w Paryżu. Oczywiście możemy zakupić taki bilet w aplikacji IDF Mobilités co spowoduje, że ominiemy koszt wyrabiania fizycznej karty. Przy kupowaniu tego biletu trzeba będzie zrobić w aplikacji selfie.

Koszt samej karty to 5 euro. Karta jest imienna. Nadrukowane jest na niej imię i nazwisko, a także zdjęcie użytkownika. należy zatem zabrać ze sobą zdjęcie portretowe 25 x 30 mm, lub wykonać je za pomocą maszyn znajdujących się na stacjach mera czy dworcach kolejowych.

TIP – Cena biletu weekendowego + koszt samej karty wynosi więcej niż np. 2 x karnet na 10 przejazdów. Będzie się opłacała tylko dla osób, które faktycznie wybierają się do Paryża na więcej niż 2 – 4 dni.

TIP 2 – Omiń koszt zakupu karty i zdjęcia kupując bilet w aplikacji IDF Mobilités. Wtedy telefon będzie Twoim biletem, a zdjęciem będzie zrobione przez ciebie selfie.

Cena biletów tygodniowych w zależności od kombinacji stref

Cena biletów obowiązujących od 1 stycznia 2023
Rodzaj stref Cena
2-3 27,45 euro
3-4 26,60 euro
4-5 26,10 euro
Wszystkie strefy 30,00 euro
Tak wygląda karta, która posłuży do zakupu biletu weekendowego
Paris Visite – bilety przygotowane z myślą o turystach. Są to po prostu bilety na określoną liczbę kolejno następujących po sobie dni. Co ważne, są tutaj zniżki dla dzieci od 4 do 12 lat (11,99).

Co ważne, w określonym czasie możemy korzystać z nielimitowanej ilości przejazdów.

Bilet sprzedawany w formie karty magnetycznej, stąd przy jego zakupie będzie konieczne podanie swojego imienia i nazwiska – karty są imienne.

Kupując kartę zaznaczamy, od którego dnia będziemy z niej korzystać. Kupując bilet np. w poniedziałek, możemy określić początek naszego użytkowania np. na wtorek.
Bilet jest ważny określoną liczbę dni, nie liczy się w tym przypadku godzina rozpoczęcia, stąd nie opłaca się rozpoczynać jego użycia np. wieczorem.

Ceny biletów Paris Visite (strefa I – III)

Cena biletów obowiązujących od 1 stycznia 2023
Rodzaj biletu Cena dorośli Cena dzieci (4 – 12 lat)
1 dzień 13,55 euro 6,75 euro
2 dni 22,05 euro 11,00 euro
3 dni 30,10 euro 15,05 euro
5 dni 43,30 euro 21,65 euro

Ceny biletów Paris Visite (strefa I – V)

W ramach tej wersji dojedziemy również do Disneylandu oraz Wersalu bez konieczności kupowania dodatkowych biletów. Będzie tu użyteczne również w przypadku korzystania z lotniska Orly. Wtedy przejazd np. Orlyval będziemy mieć w cenie.

Rodzaj biletu Cena dorośli Cena dzieci (4 – 12 lat)
1 dzień 28,50 euro 14,25 euro
2 dni 43,30 euro 21,65 euro
3 dni 60,70 euro 30,35 euro
5 dni 74,30 euro 37,15 euro

Strefy

Powyższe ceny biletów obowiązują strefach od I do III. Dotyczy ona części Paryża, które są najistotniejsze dla turysty, łącznie z dzielnicą biznesową La Defense. I strefę opuszczamy podróżując np. do Wersalu czy Disneylandu, więc do obu tych atrakcji kupujemy odpowiednio inne bilety.

Szczegóły we wpisach:

Poniżej mapa stref w Paryżu dla zobrazowania zasięgu III strefy oraz położenia Disneylandu oraz Wersalu:

źródło: ratp.fr
Szczegółowy plan stref – kliknij aby powiększyć

Pozostałe środki komunikacji po Paryżu

Popularny wśród turystów jest specjalny autobus turystyczny, w którym obowiązują osobne taryfy, a także statek Batobus, którym przemieszczamy się pomiędzy przystankami znajdującymi się wzdłuż Sekwany.

Szczegóły:

Dzieci do 4 lat

Dzieci poniżej 4 lat podróżują wszystkimi środkami komunikacji publicznej bezpłatnie.

1 031 komentarzy

 1. Co z tą aplikacją Bonjour Ratp? Zainstalowałam ją, mam NFC i wyskakuje mi komunikat: you can only load navigo pass from your phone. Próbowałam tez na innym telefonie i to samo.

  • Zakup biletów na telefon bez karty Navigo jest możliwy tylko w wybranych modelach telefonów.
   Aplikacja umożliwia uruchomienie opcji „Test my phone” i sprawdzi czy sprzętowo jest przygotowany do obsługi bez karty Navigo. Jeśli nie, będziesz mogła jedynie sczytać istniejącą kartę Navigo, aby doładowywać na nią bilety za pomocą aplikacji.

  • Moze sie komus przyda. Odpowiedź programisty Bonjour RATP na pytanie:
   Czy to prawda, ze do korzystania z aplikacji trzeba miec telefon Samsung?
   „Wymaga to jednego z następujących modeli SAMSUNG GALAXY z systemem Android 6.0: A5 2017, A8, A70, A71, A80, S7/S7 Edge, S8/S8+, S9/S9+, S10/S10+/S10e, S20/S20 Fan Edition / S20 Fan Edition 5G, S21/S21+/S21 Ultra, Note 8, Note 9, Note 10/10+/10 Lite, Z Flip/Z-Flip 5G, Fold/Z-Fold, Note 20 Ultra, Note 20 5G.”

  • Aldona – dzięki wielkie.
   Z tego co aktualnie podaje Ratp – z telefonów na Androidzie głównie Samsungi.
   Bez problemu działa na Iphonach od wersji 7 w górę.

  • Nie da się zakupić biletu w telefonie bez karty Navigo. W tym artykule jest pełno błędów.

  • Bzdura.
   Są dwie opcje – skanujesz swoją kartę Navigo przez moduł NFC i kupujesz bilety na telefonie. Wtedy jest konieczne posiadanie karty Navigo, którą potem możesz odbijać na bramkach. Po kupieniu biletów na telefonie ponownie skanujesz przez moduł NFC swoją kartę Navigo i bilety się na nią „doładowują”.

   Jest też opcja kupowania biletów na telefon bez posiadania karty Navigo – sprzęt musi jednak spełniać pewne wymagania systemowe i nie wszystkie smartfony jeszcze tu działają.

 2. Cześć! W jaki sposób kupić bilety w aplikacji Bonjour RATP? Pobrałem i zainstalowałem (iOS 15), w opcji „Tickets” mam „Prepare your Navigo pass in order to read its content”. Czy jednak muszę posiadać fizyczną kartę Navigo?

  • Cześć,
   Nie, jeśli masz fizyczną kartę możesz ją zeskanować modułem NFC i zakupić bilety.
   Możesz jednak wybrać opcję „on my phone” i jeśli spełnia wymagania, kupisz bez posiadania karty. Tak jak piszę we wpisie oraz w komentarzach – aktualnie na Androdzie głównie Samsungi oraz iPhone.

 3. Bilety 10 – przejazdowy – Jak on działa? Jest po prostu na 10 przejazdów (10 przesiadek) ? Na jaki okres jest bilet?

  • Jest to 10 niezależnych przejazdów.
   Przesiadki, jeśli spełniają kryteria podróży i czasu, to jeden przejazd.

 4. Co do samej karty Navigo – czy jeśli jadę z 3 osobową rodziną wystarczy jedna karta? Gdzie dostać magnetyczną kartę Navigo?

  • Nie, jedna karta jest na jedną osobę i nie ma możliwości skasowania jednej karty za 3 osoby.
   Kartę magnetyczną kupisz w automatach na stacjach metra oraz w punktach obsługi RATP, w tym punktach na stacjach metra.
   Koszt plastikowej karty Navigo to 2 euro.
   Można to ominąć konfigurując kartę na swoim smartfonie.

  • Witam, jadę do Paryża z rodzina na tydzień. Która opcje biletu najlepiej wybrać? Zakupić kartę navigo easy pass dla każdego i doładować na 10 przejazdów?

  • Witaj,
   10 – przejazdówki są mega elastyczne i fajnie wychodzą cenowo.
   Wiadomo, bezstresowo to Paris Visite, ale też będzie z pewnością droższa opcja.

 5. Witam, mam pytanie bilet za 1,90 euro jednorazowy. Na jaki czas jest przewidziany, czy to są 2 godziny, interesuję mnie trasa z Stade de France do Luwru.

  • Witam. Wybieram się z synem na tydzień do Paryża. Ma lat 12. Ma on legitymację osoby niepełnosprawnej wydaną przez miejski zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Na legitymacji są też informacje w języku francuskim, angielskim. W Polsce możemy podróżować za darmo komunikacją miejską. A jak jest w przypadku komunikacji w Paryżu?

  • Witaj Jacek,
   Na Parisinfo.com znalazłem informację, że zniżki czy bilety darmowe dla niepełnosprawnych są tylko dla mieszkańców Paryża oraz okolicznych miejscowości – władze lokalne dotują po prostu takie bilety.
   Nie dotyczy to turystów.
   Podobnie sprawa ma się z seniorami.

  • Witaj Łukasz,
   Tak, na przejazd metrem masz 2 godziny i w ramach metra możesz się przesiąść na tym bilecie jednorazowym.

  • Dziękuję. A jak to jest z wejściem i zniżkami dla dziecka niepełnosprawnego i jego opiekuna jeśli chodzi o wieżę Eiffla, Luwr i katedrę Notre-Dame? Czy muszę rezerwować wcześniej wejście czy przysługuje nam wstęp poza kolejnością?

  • W wielu muzeach osoby do 18 roku życia mają wstęp bezpłatny. Nie trzeba wtedy czekać w kolejce po bilet, jeśli ma się kupione wejściówki online. Tym bardziej, że do takich miejsc na Luwr zdecydowanie zalecam wcześniejszą rezerwację online.
   Na Więżę Eiffla będziesz jednak potrzebować bilet dla syna. Osoby niepełnosprawne mają bilet zniżkowy. Tu również na wjazd windami na szczyt polecam wcześniejszą rezerwację.

 6. Kartę Paris Visite gdzie kupię w Paryżu? Czy zakupiona na podanej stronie, jest zapisana w telefonie, czy jak, gdzieś mam ją odebrać skoro jest plastikowa.

  • Zamawianie tej karty online w PL trochę kłopotliwe, bo trzeba będzie ją odebrać w jednym ze wskazanych punktów.
   Można oczywiście zamówić w procesie kupowanie biletu dostarczenie ich do wybranego hotelu, ale koszt takiej usługi to 12 euro.
   Według mnie najwygodniej kupić ją po prostu w automacie po przyjeździe do Paryża.

 7. Dzień dobry. W czerwcu wybieram się z rodziną 2 dorosłych, dzieci w wieku 14 lat, 9 lat oraz 4 lat. Planujemy być od czwartku do niedzieli i tak zastanawiam się nad bilet czy lepszy będzie ten Navigator tygodniowy czy lepiej 10 przejazdowy? Z tego co widzę to dla dzieci nie ma zniżki na bilet Navigo?

  • Dzień dobry,
   Zarówno na bilety Paris Visite, jak i 10 – przejazdówki są zniżki dla dzieci!
   W przypadku 10 – przejazdowego biletu taryfa ulgowa będzie obowiązywać na dzieciaki poniżej 10 lat, więc starsze się nie załapie.
   W przypadku Paris Visite zniżki (połówki) obowiązują dla dzieci do 11 lat.

 8. Dzień dobry, będę nocować w hotelu Mercure Paris La Défense, bodajże najbliższa stacja metra to Esplanade de La Défense, która to strefa?
  Chcielibyśmy kupić z partnerem Ticket Jeunes Week-end, gdzie można je zakupić?
  Bilet obowiązuje na 1 dzień w trakcie weekendu czy cały weekend sobota-niedziela?

  Pozdrawiam,
  Natalia

  • Dzień dobry Natalia,

   La Defense łapie się w strefy 1 – 3, czyli na normalnych biletach czy 10 – przejazdówkach bez problemu się tutaj przemieszczamy.

   Oczywiście bilety Juenes Week są dla osób do 26 lat. Dają nielimitowane przejazdy przez sobotę i niedzielę (2 pełne dni – od północy do północy). W tej najtańszej opcji za 4,10 euro również łapiecie się na strefy 1-3, więc na dojazdy do La Defense.
   kartę kupisz w aplikacji „Bonjour RATP” lub w tradycyjnej formie w automatach na stacjach oraz punktach obsługi.

 9. Czy dobrze zrozumiałem. Kartę Paris Visite mogę kupić tylko w formie karty magnetycznej? Czyli w aplikacji nie można kupić? Jadę do Paryża w czerwcu na 3-4 dni 6-cio osobową rodziną ( 1 osoba 9 lat , reszta powyżej 11 lat) .

  • Niestety nie da się kupić w aplikacji.
   Da się ją zamówić przez internet, ale i tak trzeba ją fizycznie odebrać.

  • To jest już strefa 3 – 5, więc jeśli planujesz zakup. np. 10 – przejazdówek, to standardowe (1-3) nie zadziałają.

 10. Dzień dobry, mam pytanie odnośnie karty Navigo. W internecie jest informacja, ze na stacjach metra można zrobić zdj do tej karty w automatach. Czy to prawda czy lepiej zabrać ze sobą – w Polsce takie zdj, kosztują 40 zł – dla 4 osobowej rodziny to kolejny koszt 160 zł… Może jednak w automacie będzie taniej… Pozdrawiam.

  • Dzień dobry,
   Są dwa rodzaje kart Navigo – Liberte+ oraz Navigo Easy Travel.
   Tą pierwszą faktycznie robisz ze zdjęciem, ale to dobre rozwiązanie dla osób będących na dłużej w Paryżu oraz mieszkańców (niższe koszty pojedynczych przejazdów). Jeśli zależy nam na kupowanie popularnych 10 – przejazdówek, to kupujemy je na Navigo Easy Travel, a ta karta nie wymaga konfiguracji z naszym zdjęciem.

  • Dzień dobry, jak nazywa się taka karta tygodniowa od poniedziałku do niedzieli? Czy dla studentów jakieś zniżki.

  • A nie chodzi ci przypadkiem o kartę weekendową?
   Tak, dla osób do 26 roku życia obowiązują karty Navigo Youth Weekend a koszt to 4,10 euro 🙂

 11. Dzień dobry,
  W czerwcu będę w Paryżu przez 3 pełne dni. Mieszkanie jest w dzielnicy La Defense. Czy najlepszym rozwiązaniem jest zakup karty trzydniowej i czy można ją zakupić w automacie na stacji metra?
  Pozdrawiam Ewa

  • Dzień dobry Ewa,
   Ze względu na oszczędność, duża część osób decyduje się na 10 – przejazdówki.
   Jednak pełna wygoda, bez liczenia przejazdów to właśnie karty Paris Visite.
   Tak, kartę kupisz na każdej stacji metra w Paryżu.

 12. Witam
  Nocuję w w hotelu w Nanterre Paris. Dojeżdżam tam z centrum najpierw metrem a potem autobusem i tramwajem. Czy muszę kupić bilety na strefę 1-5?

  • Nie, Nanterre znajduje się jeszcze w strefie 3 🙂
   Zarówno stacja metra Nanterre Universite, jak i stacja RER A Nanterre Prefecture.

 13. Cześć.
  Za kilka dni wybieramy się całą rodziną do Paryża. Lądujemy na CDG i w placach mamy zwiedzanie Paryża w obrębie stref 1-3 oraz Disneyland. 3 patyny dorosłe + 10 latka. Będziemy od piątku do wtorku.
  Jaka opcja biletów będzie w naszym przypadku ekonomiczna i funkcjonalna?
  Visite na pięć stref, czy pojedyncze bilety CDG-Paryż oraz Paryż-Disneyland + karta navigo ?

  • Hej Artur,
   Prawdopodobnie najtaniej wyjdzie was kupienie 10 – przejazdówek na kartę Navigo i kupienie pojedynczych biletów do Disneylandu, ale faktycznie pełna wygoda to Paris Visite, wtedy nic was już nie interesuje.

 14. Cześć Tomasz, gdzie można kupić kartę Navigo easy Pass i jak to zrobić (czy w automacie i jakie opcje kliknąć, czy w services), jak ją doładować na 10 przejazdów? Paweł.

  • Cześć Paweł,
   Tak, kartę kupisz w automacie, ale czasem szybciej będzie to zrobić w okienku.
   10 – przejazdówki kupujesz w automacie – przykładasz kartę navigo do czytnika i tym sposobem doładowujesz je kartę.

 15. Mam pytanko czy bilet na 10 przejazdów ma ograniczenia co do stref i czy można te 10 przejazdów wykorzystać w kilka dni?

  • W podstawowej formie strefy 1 – 3, więc praktycznie cały Paryż.
   Oczywiście, możesz je wykorzystywać przez wiele dni.

 16. Dzięki za rzeczową odpowiedź, nie mogę nigdzie znaleźć, czy w pierwszą niedzielę miesiąca mogę wejść do Opery Garnier za darmo, która nie jest muzeum.

  • Nie mam wiedzy. Nie ma takiej informacji na stronie Opery, wiec zakładam, że wstęp jest normalnie płatny.

  • Cześć Tomek. Jestem obecnie w Montreuil z tego co się orientuję to ostatnia lub przedostatnia stacją metra nr 9?) Jestem do piątku. Jak mogę rozwiązać kwestie komunikacji? Czym najszybciej i jak dojechać do Champs Elysees?

  • Paulina – odpowiadam po długim czasie, bo w turystyce ogień aktualnie, ale piszę już dla kolejnych – sprawa jest bardzo prosta, bo linia metra 9 dojeżdża bezpośrednio do Champs-Élysées, stąd nie trzeba się nigdzie przesiadać.

 17. Dzień dobry,
  Chciałbym potwierdzić czy dobrze rozumiem.
  Bilety t-ticket 10 przejazdów obowiązują w strefach I-III.
  Czy stacja metra Robespierre to jeszcze jest w strefie I-III? Nie znalazłem dokładnej mapy stref ale gdzieś przeczytałem że całe metro to jest w strefie I-II

  Jak jest liczony zniżka dla dziecka 4-10 lat? Czy rocznikowo czy dokładnie co do daty urodzenia? Np.. Jeśli dziecko urodziło się 1 maja 2012r to obowiązuje zniżka

  Z góry dziękuje za pomoc.

  • Dokładnie, stacja metra Robespierre łapie się w ramach tych stref.
   Zniżki dla dzieci 4-10 lat oznaczają, że dziecko nie przekracza 10 lat. Czyli maks 9,99 w momencie pobytu w Paryżu.

 18. Dobry wieczór! Czy jednorazowy bilet za 1,90 EUR obowiązuje tylko w ramach jednej strefy? Tak zrozumiałam z artykułu. Natomiast aplikacja RATP pokazuje mi, że z przystanku Porte Maillot do przystanku La Berthie mogę dojechać dwoma autobusami za 1,90 EUR – czy to jakiś błąd?

  • Cześć Paulina,
   W ramach biletu jednorazowego możemy się przesiąść.
   Super pytanie, bo dzięki temu doprecyzowałem na stronie, że jednorazowy w I strefy, ale z wykorzystaniem metra czy RER.
   Jeśli chodzi o autobusy czy tramwaje, to można przejechać na tym bilecie w całym regionie Paryża.
   Dlatego, aby zrobić to na tym jednorazowym bilecie, korzystaj tylko z opcji autobusów czy tramwajów.

  • Dzień dobry, czy jeśli dziecko kończy 12 lat w październiku, to czy załapie się na kartę Paris Visite ze zniżką w czerwcu?

  • Dzień dobry,
   Jeżeli w październiku będzie mieć 12-te urodziny, to w czerwcu będzie mieć jeszcze 11, wiec bez problemu kupisz dziecku bilet ulgowy.

 19. Moim zdaniem obowiązuje na całe metro czyli w różnych strefach. Wczoraj tak jechałem i ten sam bilet kartonikowych był walidowany poprawnie.

  Natomiast ja znalazłem taki bilet tygodniowy:
  https://www.iledefrance-mobilites.fr/en/tickets-fares/detail/navigo-weekly-ticket

  Jest on w cenie mniej więcej 15 jednorazowych przejazdów a jest tańszy od biletu turystycznego na 5 dni i starcza na 6 dni. Tylko pytanie czy jako turysta mogę go kupić? Wydaje się ze jako turysta mogę go mieć tylko w telefonie bo karta jest dla stałych mieszkańców :” The Navigo Travel Card is reserved for people living or working in Île-de-France and is initially issued to them free of charge. Only one Navigo Travel Card can be issued to each person.”
  Natomiast jak chce kupić przez telefon https://www.iledefrance-mobilites.fr/en/tickets-fares/media/smartphone to w aplikacji trzeba zeskanować Navigo pass a jego nie mam bo chce kupić. I tu koniec. Jak ktoś może wyjaśnić to bardzo dziekuje

  • Zapytanie o bilety weekendowe już były na stronie.
   Postaram się je możliwie szybko opisać w tym wpisie.

 20. Dzień dobry, 28 czerwca jedziemy w 4 osoby (2 dorosłe i 2 dzieci) do Paryża. Będziemy przemieszczać się od wtorku 28 czerwca – do niedzieli 3 lipca – na trasie z lotniska CDG oraz do parku Asterixa i do Disneylandu. Czy opcja tygodniowej karty Navigo w cenie 22,80 Euro jest to dobrym rozwiązaniem. Często będziemy korzystać z metra. ile kosztuje wyrobienie takiej karty, mamy już zdjęcia. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 21. Dzień dobry,
  Bilet Paris Visite dla dziecka do 12 roku życia zniżkowy oznacza, że dziecko, które ma 12 lat i 10 m-cy powinno już mieć bilet dorosłego czy zniżkowy?

 22. Witam ponownie!
  Jesteśmy w Paryżu 🙂 kupiłam bilety w aplikacji RATP, po zeskanowaniu biletu w automacie – zniknął – co w przypadku kontroli? Gdzie go szukać? Mam wrażenie, że strasznie nieczytelny jest proces zakupu i korzystania z biletów w tej apce. Proszę o poradę.

  • Choroba wieku dziecięcego. Będą pewnie co chwilę to ulepszali, bo domyślam się, że takich błędów generuje się bardzo dużo.

 23. Nie do końca rozumiem jak działają bilety jednorazowe, czyli podróżując z hotelu ze strefy 3 do strefy 1 tylko metrem mam kupić kilka biletów?

 24. Dzień dobry,
  Nie byłem jeszcze w Paryżu, więc moje pytanie może wydać się śmieszne, ale…
  1. czy bilet jednorazowy zakupiony w automacie kasuje/skanuje się potem na bramce lub w metrze?
  2. czy jeśli kupię bilet 10-przejazdowy to czy przy każdej zmianie linii metra (przesiadce) skasowany zostanie mi z karty kolejny przejazd/bilet czy nadal będę podróżował na jednym bilecie?

  • Dzień dobry Piotr,
   1) Tak, kupiony bilet odbijasz na bramce w metrze. Są zarówno tradycyjne otwory na bilety papierowe, jak i czytniki dla osób, które kupują bilety elektronicznie i używają do tego smartfona.
   2) Nie będziesz przechodził przez kolejne bramki na przesiadce i nie będziesz kasował kolejnego biletu. To w dalszym ciągu jeden przejazd.

 25. Hej Tomasz (ktokolwiek 😉

  Będę wdzięczny za info – wybieramy się na ten weekend 18-20.06.

  1. bilety całodniowe działają do końca dnia na który go kupiłeś, a nie równo 24h do skasowania np.11.00 do 11.00 nast.dnia?
  2. będziemy jechać z Orly do Metra Liberte (linia8) – tramwajem i autobusem 180, www komunikacji i gogle pokazuje koszt jazdy biletu 1,9e – jak rozumiem w takim razie możemy to zrobić także na Karcie Visti P (np.2dwudniowej) lub t+10??? pomimo że Orly jest poza strefą1-3?
  3. to już nie koniecznie – ale jakaś ogólna rada gdzie się stołować z dzieciakami 6 i 9 lat??

  Bardzo dziękuję za pomoc!

  • Cześć Sławek, odpisałem już na maila. Turystyczny ruch w czerwcu spowodował całkowity paraliż w biurze, stąd nie mogłem się zając mailami i komentarzami na stronie 🙂

 26. Dzień dobry.
  Kilka razý byłam już w Paryżu. Zawsze korzystałam z karty Navigo, takiej plastikowej, fiolerowo-srebrnej, ze zdjęciem (miejscowi znajomi pomogli w jej wyrobieniu). Mogłam ją doładować w automacie, była ważna od poniedziałku do niedzieli.
  Ostatni raz byłam w Paryżu jakieś sześć lat temu. Czy te karty nadal obowiązują? Czy jest może zamiennie aplikacja na telefon?
  Z tego co pamiętam, to sama karta że zdjęciem jest ważna bodajże przez dziesięć lat, więc mogę jeszcze z niej skorzystać podczas wrześniowego wypadu.

  • Dzień dobry,
   Chyba będzie z tym ciężko.
   Aktualnie te karty są w odcieniu niebieskiego i nie wiem czy ta posiadana przez cienie w ogóle będzie działać i czy będzie możliwość jej doładowania.

 27. Witam. Jadę na 7dni w okolice Paryża (8km od centrum), w tym będzie jeden pełny weekend.
  1) jako studentka co najbardziej mi się opłaca kupić? Tą kartę z 10cioma przejazdami plus weekendową? Bo rozumiem, że status studenta nijak się ma do ulgowych biletów, tak jak w Polsce?
  2) Gdzie mogę odczytać strefy? Jest jakaś rozpiska?
  3) Jedziemy w jeden dzień do Disneylandu, a w inny do Wersalu – jakie bilety i gdzie mam je zakupić? Bo rozumiem, że to już ta strefa 4-5?

  • Witaj Kinga,
   1) Tak, w Waszym przypadku najbardziej będzie opłacać sę kupienie biletów weekendowych.
   2) Dokładną mapę stref zamieściłem przed chwilą we wpisie.
   3) Dokładnie, w zależności od miejsca skąd będziecie ruszać. Wszystko kupujesz w automatach na stacji podając w automacie nazwę miejscowości do której chcesz dojechać. Szczegóły znajdziesz w linkach we wpisie, a we wpisach do których kierują również filmiki.

  • Kupisz w automatach, a także przez internet – np. na navigo.fr. Zbieram się do opisania dokładnie tych weekendówek i tygodniówek, ale potrzebuję trochę czasu wolnego 🙂

 28. Witam. Jedziemy w cztery osoby na 5 dni. Jeżeli kupimy bilet Paris Visit na 5 dni to jak rozumiem możemy jeździć gdzie i ile chcemy we wszystkich pięciu strefach. NB czy jest to bilet tylko na metro, czy coś jeszcze? Czy z busem hop on hop Off ? Dzięki.

  • Witaj,
   Autobus Hop on Hop off to zupełnie osobna usługa.
   Ta, jeśli kupicie Paris Visite na V stref, to na tych biletach dojedziecie również do Wersalu czy Disneylandu.
   Jeśli nie planujecie podróży za miasto, wystarczy wam opcja Paris Visite na strefy I – III.

 29. Witam.
  Wybieramy się do Paryża w 5 osób i chcemy wynająć apartament w miejscowości Saint-Gratien.
  Czy ta miejscowość jest objęta jeszcze piątą strefą (w pobliżu dworzec kolejowy) czy muszę kupić inny bilet aby dojechać do Paryża. Jeśli muszę mieć inny bilet to jaki będzie jego koszt?
  Gdyby obejmowała ten rejon 5 strefa to chcieliśmy zakupić bilet 3 dniowy.
  Mamy do dyspozycji auto więc jeśli lokalizacja nie jest objęta 5 strefą to gdzie najlepiej dojechać i zostawić auto (w którą strefę) aby koszta transportu były najlepsze.
  Pozdrawiam
  Piotr

  • Witaj Piotr,
   Saint-Gratien to IV strefa więc bez problemu będziesz mógł się przemieszczać.
   Możecie zatem bez problemu zakupić 3 – dniówkę na strefy I – V i podróżować bez żadnego problemu, łącznie z przejazdem do Wersalu.

 30. Cześć! 🙂

  Za tydzień wybieram się na 3 dni do Paryża i będę wdzięczna za kilka odpowiedzi:
  1) Zatrzymam się w hotelu w 9 dzielnicy, z tego co sprawdziłam najbliżej znajdują się stacje metra linii nr. 12 (saint-georges) oraz linii 7 (cadet). Czy mógłbyś doradzić mi jak najszybciej (i też najtaniej :)) dostać się z lotniska Orly w te okolice?
  2) Po samym Paryżu będę poruszać się w strefach 1-3 i raczej tylko metrem więc wydaje mi się że najlepiej będzę kupić bilet na 10 przejazdów. Chciałabym zakupić ten bilet bezpośrednio na telefon, aby nie musieć kupować karty Navigo. Pobrałam aplikacje Bonjour RATP i nie wiem co dalej. Czy mógłbyś dokładniej opisać jak zakupić w aplikacji bilet na telefon? Wybrałam trasę, kliknęłam opcję kup bilet i wtedy aplikacja daje informacje aby przygotować kartę Navigo. Co zrobić dalej? Dodam że mam telefon Apple z systemem iOS
  3)

  Z góry dziękuję za odpowiedzi 🙂

  • Cześć Alicja 🙂
   1) Idealnie – w lotniska wsiadasz w tramwaj T7 – dojeżdżasz do Villejuif Louis Aragon i tam wsiadasz do metra – stacja ma tą samą nazwę. Linią 7 dojedziesz bezpośrednio na stację Cadet, dlatego cały transport z lotniska zrobisz komunikacją publiczną, a w dodatku tylko z jedną przesiadką. Można tu kupować normalne bilety jednorazowe, działają również karnety, np. 10 – przejazdówki.

   2) Jeśli masz tą aplikację, to wchodzisz w menu Tickets. Apka daje ci możliwość załadowania biletów na kartę Navigo, która jest skonfigurowana z telefonem lub na telefon – w takim przypadku wybierasz „Test my phone”. System wykryje czy twój sprzęt się do tego nadaje, a dodatkowo może ci zasugerować ściągnięcie dodatkowej aplikacji „Ticket Sans Conctact”. Mój niestety nie obsługuje tej aplikacji.

 31. Dziękuje bardzo za odpowiedzi 😊

  Co do aplikacji, to jak wchodzę w zakładkę tickets nie widzę nigdzie opcji test my phone, jedynie informacje aby przygotować karte navigo i przycisk „read pass”. To chyba oznacza że nie da rady kupić biletu na mój telefon.
  I jeszcze jedno pytanie co do przejazdu tramwajem T7. Gdzie mogę kupić bilet jednorazowy? Rozumiem ze na lotnisku będą jakieś automaty? 🙂 I przesiadając się następnie w metro muszę ponownie kupić bilet jednorazowy? (Lub skorzystać z przejazdu z karty navigo jeśli już wtedy ją zakupie)

  • Tak Alicja, dwie jednorazówki lub dojazd tramwajem, a przed wejściem do metra karta Navigo 🙂
   Automat z biletami znajduje się bezpośrednio na przystanku tramwajowym na lotnisku Orly 🙂

 32. Cześć,
  Pytanie do biletów ulgowych dla dzieci w wieku 4-12 lat – jeśli córka skończyła w marcu br. lat 12 to jeszcze podczas lipcowej wizyty w Paryżu łapie się na zniżkę czy już nie?
  Kasia

  • Cześć Katarzyna,
   W 10 – przejadówkach zniżki dla dzieci do 10 lat.
   Jeśli chodzi o Paris Visite, to dzieci to były dzieci do 12 lat.

 33. Dzień dobry,
  Jedziemy do Paryża 1 sierpnia.
  Musimy się dostać z Lotniska Orly w okolice stacji Saint Paul.
  Wiem, że z lotniska jeździ kolejka lotniskowa do stacji Anthony, tam przesiadam się w RER B – to podobno na jednym bilecie, który kupuję na lotnisku, czy tak jest?
  Potem mam jeszcze dwie stacje metrem z Chatlet na Saint Paul – czy to wciąż na tym samym bilecie, czy muszę już kupić oddzielny na metro?
  A jak to zrobić w drugą stronę?
  Najpierw bilet na metro, a potem na RER i kolejkę lotniskową? Czy taki bilet kupie na stacji Chatlet? Może od razu po przyjeździe powinnam kupić bilet powrotny?

  • Dzień dobry,
   Tak, Orlyval działa na tej zasadzie, że sam przejazd do stacji Anthony to 9,30 euro.
   Można kupić to w opcji z przesiadką i wtedy cena wynosi 12,10 euro. Wtedy przesiadasz się w ramach tej ceny na RER B, ale kolejnej przesiadki na metro (według mnie) nie ma już w cenie.
   Pamiętaj, że można wykorzystać np. kartę Paris Visite na całą trasę jeśli masz ją w opcji stref 1-5. Jeśli kupujesz kartę na strefy 1 – 3 – można dokupić tylko bilet na Orlyval za 9,30 i resztą podróży odbyć na tej karcie.

   Tak, bilety są dostępne na wszystkich stacjach RER, więc na drogę powrotną kupisz bez najmniejszego problemu.

 34. Hej, czy dobrze rozumiem, że bilet jednorazowy obowiązuje na metro i RER tylko w pierwszej strefie, a na autobusy i tramwaje już w strefach 1-3?

  • Aktualnie metro również poza I strefą. Wyjątkiem jest tylko RER, który jest ograniczony do I strefy.
   W metrze, tramwajach i autobusach również w strefach 1-3 z zachowaniem łącznego czasu podróży oraz zasady, że na jednym przejeździe nie wracamy na tej samej trasie.

  • Michał – na stronie wheelchairtravel.org znalazłem informację, że w Paryżu jest redukcja 50% dla niepełnosprawnych. Odsyłają do Ratp.fr, ale na stronie miejskiego przewoźnika nie są wymienieni niepełnosprawni jako osoby, którym przysługuje ulga (są wymienione m.in. dzieci, niewidomi, posiadacze karty dużej rodziny etc).

 35. Przylatuje do Paryża na 4 dni, chciałabym jeden karnet na metro, tramwaje i inne środki komunikacji miejskiej. Chciałabym zwiedzić jak najwięcej ale na pewno Disney. Dodam tez że przylatuje na lotnisko do Beauvais. Jaki najlepszy będzie karnet? Czy jest taki np na 3 dni, żeby móc jeździć wszystkim i wszędzie?

  • Paris Visite.
   Nie będzie jednak obowiązywał na autobus, który odjeżdża bezpośrednio z lotniska. Ale później na miejscu w Paryżu przez określoną liczbę dni nie stresujesz się ilością przejazdów wszystkimi środkami komunikacji. Możesz tą kartę kupić w opcji na strefy 1-3, a także 1-5 i wtedy będziesz mógł do Disneylandu czy Wersalu nie kupując już dodatkowego biletu.

 36. Witam!

  1. Czy podróżując z i na stację „Pantin”, wystarczy mi ten bilet jednorazowy z pakietu po 10 sztuk? Chodzi mi naturalnie o strefy.

  2. Jeśli chcę używać telefonu i zakupić bilet przez app to mogę na jednym telefonie mieć bilety dla wszystkich? Jeśli nie, to co gdy dziecko nie posiada telefonu, a muszę mu kupić bilet ulgowy?

  3. Czy do używania app, przy ładowaniu biletów potrzebuję połączenia z internetem?

  Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

  • Przepraszam, ale pomyliłem stację. Będę jechal z i na stację „Fort d’Aubervilliers”.

   Pytanie 2 i 3 nie aktualne, ponieważ mój telefon nie obsługuje tej aplikacji.

   Pozdrawiam

  • Witaj Krzysztof,
   Tak, jeśli jedziesz metrem, autobusem czy tramwajem, możesz śmiało na jednym przejeździe z pakietu przejechać do Fort d’Aubervilliers.

 37. Witam,
  Czy zakup biletów jest możliwy w tramwajach i autobusach? Np. gdy kończy się czas biletu (90min) i muszę dokupić kolejny siedząc w tramwaju. Czy automaty w tramwajach przyjmują gotówkę, kartę płatniczą?

  • Witam,
   Tak, jest możliwy u motorniczych czy kierowców. Koszt biletu jednorazowego wychodzi wtedy 2,00 euro.

 38. Witam, mam wątpliwość odnośnie komunikacji miejskiej – mieszkanie mam w III strefie (konkretnie w Bagneaux), ile muszę mieć biletów jednorazowych żeby się dostać za pomocą RER B na Les Hales? Bo pisałeś, że bilet za 1,90 Euro obowiązuje tylko w I strefie. Drugie pytanie: czy karta Navigo Liberte + jest również honorowana w autobusach z Porte Mallot, które jeżdżą na lotnisko BVA? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Witaj Kasia, czy miejscowość o której piszesz to ta znajdująca się jeszcze za Fontainebleau?
   To całkowicie poza miastem, więc koszt przejazdu koleją do Paryża to 5,00 euro.

   Karta Navigo Liberte+ nie jest akceptowana w autobusie na lotnisko BVA – to całkowicie osobna usługa lotniskowa.

 39. Cześć zapoznałam się z treścią i przeczytałam komentarze, ale mam pytanie o pobyt 7 dniowy przylot/wylot z lotniska BVA Beauvais do 16 dzielnicy a dokładnie rue Eliane Jeannin Garreau, 92130.
  1. Jak najlepiej dojechać z lotniska do hotelu?
  2. Jaką jest najlepsza opcja dla osób, które chcą zwiedzać cały Paryż + Wersal, czy opcja biletu 5 dniowego + dokupienie 2 dniowego dla dorosłych ? (Paris Visite będzie ok?)
  3. Czy z lotniska BVA obowiązuje ta karta? (Paris Visite.)
  4. Czy jeśli kupimy kartę na 10przejazdów to później bez problemu mogę dokupić kolejne bilety?

  • Cześć Gosia,
   1) Najwygodniej oczywiście autobusem z lotniska na Porte Mallot. Stamtąd ze stacji Neuilly – Porte Maillot możesz pojechać metrem na Concorde, a tam przesiąść się na linię 12 i wysiąść na Porte de Versailles – jesteś na miejscu.2
   2) Paris Visite – wiadomo, kosztuje, ale jest szalenie wygodny. Rozważ tylko czy opłaca się kupować opcję na V stref, jeśli masz zamiar jechać tylko do Wersalu. Opcja ta jest atrakcyjna dla osób, które jadą jeszcze np. do Disneylandu lub dojeżdżają z lotniska Orly.
   3) Nie – opcja autobusu z lotniska Beauvais to zupełnie osobna usługa.
   4) Oczywiście – kupujesz 10 – przejazdówkę, a później w ramach potrzeby kupujesz kolejną 🙂

 40. Przylatuje do Paryża na 4 dni, 2-3 osoby, (odlot 9:00 czwartego dnia),
  Lotnisko Paris Orly.
  Pobyt w hotelu ibis budget Gonesse – Zac Des Tulipes, 2 Rue De Montservon, 95500 Gonesse.

  Planuję zobaczyć: Wieża Eiffla, Luwr, Katedra Notre Dame

  Jaki bilet/y na komunikację powinienem zakupić?

  • To zależy jak będziesz dojeżdżał do miasta, ale zakładając że autobusem spod hotelu, możesz rozważyć:
   – bilety pojedyncze na dojazd do miasta, a w mieście popularne 10 – przejazdówki
   – kartę paris Visite na strefy 1-5. Wtedy masz z głowy kombinowanie i liczenie. Po prostu podróżujesz bez limitu przez określoną liczbę dni, łącznie na trasie z hotelu do centrum i z powrotem.

 41. Navigo Weekly Pass kosztuje 22,80€ strefa 1-5. Cena dosc niska. Czy to jest bilet tylko dla mieszkańców Paryża?

  • Niedługo zamieszczę na stronie informacje o weekendówkach i biletach dla młodzieży.
   Tak, Weekly Pass jest dla mieszkańców Paryża i regionu Paryża.

 42. Witam. Prosił bym o informację o 10 przejazdówkach. Chcę łączyć przejazd autobus-metro i metro-autobus. Czy czas liczy się od pierwszego skasowania biletu ? i mam na przejazd 2 godziny ? Czyli jak pojadę rano do miasta i wieczorem wrócę , a korzystam rano z autobus-metro i wieczorem metro-autobus to będę miał 2 przejazdy czy 4 ?

  • Witaj,
   Przejazd nie działa na przesiadce z metra na autobus. Skasuje ci przy takim rozwiązaniu dwa przejazdy. Więc rano dwa, a wieczorem kolejne dwa.

 43. Proszę o informację czy bilet weekendowy na komunikację do 26 lat kupię w automacie biletowym. Jeżeli nie to gdzie kupię.

  • Tak, na kartę Navigo (musisz ją wcześniej posiadać) załadujesz bilety w automacie, w puntach sprzedaży, a także na stronie navigo.fr.

  • Witaj,
   Saint Denis to III strefa, więc przemieszczasz się do centrum na bazie biletów na strefy 1-3.

 44. Dzień dobry, wybieram się z dzieckiem do Paryża, lotnisko CDG, noclegi w ramach stref 1-3 , powrotne BVA prawdopodobnie, stąd pytanie jaka opcja biletowa będzie dla mnie najlepsza? czy opłaca mi się kupić z CDG bilet dobowy dla mnie i dziecka na zony 1-5 – czy lepiej dojechać do centrum w cenie pojedynczego przejazdu?

  Dużo osób poleca bilety 10 – cio przejazdowe. Jaka opcja będzie najkorzystniejsza? ( wiem, ze to zależy od ilości przejazdów), ale rozważam też Disneyland na jeden dzień, czy do biletu biletu dobowego stref 1-3 jest opcja dopłacić różnicę i mieć przejazd do strefy 5 (Disneyland)? Czy do Disneylandu warto skorzystać z biletu jednorazowego? Na jakiej stronie można znaleźć rozkłady jazdy pociągu RER do Disneylandu i gdzie bilety zarezerwować?

  Czy jest jaka polecana przez Ciebie siec fast food na która warto zwrócić uwagę?

  Z góry dziękuję za odpowiedzi i sorki ze tak się rozpisałem.

  • Dzień dobry Tomasz,
   Nie ma tu jednego złotego rozwiązania.
   Jeśli przylatujecie na CDG – wszystko też zależy o której godzinie, a wracacie z BVA, to postawiłbym na bilet jednorazowy z lotniska.
   Później na BVA i tak trzeba kupić dedykowany bilet na shuttle bus.
   My posiadając bilet 10 – przejazdowy na strefy 1-3 po prostu dojechaliśmy do Vincennes, a stamtąd RER A do Disneylandu.

   Połączenia oraz ceny znajdziesz na oficjalnej stronie przewoźnika, czyli Ratp.fr.

   Co do wyżywienia w samym Disneylandzie – Disneyland – co zjeść i ile to kosztuje?

   W samym Paryżu oczywiście światowe sieciówki jeśli chodzi o fast food, ale jest również popularna, lokalna sieć – Restauracje Flunch.

   Bilety do Disneylandu możesz zarezerwować w naszym wpisie – Disneyland oraz Walt Disney Studios – ceny biletów

 45. Dzień dobry,
  Wybieramy się na 3 dni od 1-go września do Paryża, przylot na lotnisko BVA, a noclegi zamówiłam w Seminarium Polskim. Zamierzam zwiedzić tylko Wieżę, Luwr, Bazylikę, rejs Sekwaną i ewentualnie Disneyland, bo jest nas czworo w tym jeden 11 – latek. Podróż rozpoczniemy prawdopodobnie Metrem Mairie d’Issy.
  Mam pytanie czy bilety na przyjazdy kupimy na lotnisku i proszę o radę , czy 10 – przejazdówki?, czy Karty Paris Visite.
  Z góry dziękuję za poradę.

  • Dzień dobry,
   Z 10 – przejazdówkami jest aktualnie o tyle zabawa, że wcześniej trzeba zakupić kartę Navigo i to na nią kupić później te bilety.
   Paris Visite jest szalenie wygodne, bo za prawdopodobnie trochę większą cenę nie liczymy się w ogóle z przejazdami, przesiadkami etc.
   Karty Paris Visite czy karty Navigo będzie można kupić na dowolnej stacji metra od razu po przyjeździe do Paryża z lotniska. Jeśli będziecie korzystać z Airport Shuttle, kupicie bilety od razu w Porte Maillot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz