Conciergerie to północno-wschodnie skrzydło Pałacu Sprawiedliwości. Całość znajduje się na wyspie Cite. Pałac to twierdza z grubymi murami, najeżona czterema masywnymi wieżami. Zwana była „poczekalnią skazańców” lub „przedpokojem gilotyny”. Nawet teraz nietrudno sobie wyobrazić jak ciężkie było to więzienie.

Historia Conciergerie

Pierwotnie jednak była to część rezydencji królewskiej, którą wzniesiono na wyspie w VI wieku. Pod koniec XIV wieku król swoją siedzibę przeniósł do Luwru i Vincennes, a opatrzona wieżyczkami budowla została przeznaczona na cele urzędowe (administrację królewską, parlament, kancelarię i finanse) oraz więzienie.

Pod koniec XVIII wieku, w czasie Rewolucji Francuskiej, sądzono, torturowano i skazywano tu na śmierć tysiące ludzi. W okresie szczytu więziono w nim blisko 2,6 tysiąca skazańców. Wyrokiem sądu czekali na cios gilotyny. Wśród nich znalazła się także królowa Maria Antonina, która przez kilka miesięcy przed zgilotynowaniem była tu więziona. Znaleźli się tu później także i sami przywódcy rewolucji – Robespierre i Danton, których ostatecznie również skazano na śmierć.

Conciergerie – zwiedzanie

Zwiedzanie zaczyna się od najpiękniejszej sali – średniowiecznej Wielkiej Sali – Salle des Gens d’Armes, wzniesionej za panowania Philippe le Belem. Można w niej było gotować posiłki dla nawet 3000 tysięcy osób korzystając z czterech wielkich palenisk.

Samo muzeum, pomimo iż z brzegu Sekwany budynek sprawia wrażenie bardzo dużego, nie jest  duże. Została na niego wygospodarowana oczywiście tylko część kompleksu.

Niewielki wycinek Conciergerie to m.in. pokój Straży, Sala Gwardii Królewskiej, cele, Kaplica i mały wewnętrzny dziedziniec. Odtworzone zostały cele z czasów rewolucyjnych, które różnią się między sobą. Ich standard uzależniony były od zasobności portfela więzionego.

Ciekawostka
Być może słyszeliście o „syndromie Marii Antoniny”- jest to nagłe, przedwczesne osiwienie, spowodowane dużym stresem. Tak właśnie nagle osiwiała królowa, kiedy została schwytana. Potrafi do takiego osiwienia dojść podczas jednej nocy.

Zamożniejsi (zwani pistoli er) nie spali w ciasnych celach na słomach, lecz mieli łóżka, a najzamożniejsi mieli nawet do swojej dyspozycji służbę oraz własne meble. W czasie restauracji, w miejscu celi Marii Antoniny została zbudowana pamiątkowa kaplica. Królowa spędziła tu ostatnie 76 dni swojego życia.

Bilety

Najbardziej polecamy kupienie biletu łączonego z Sainte Chapelle, która znajduje się zaraz obok. Wejście kupujemy na konkretna godzinę, ale nie ma znaczenia, od której atrakcji zaczniemy zwiedzanie.

Godziny otwarcia

Muzeum czynne od 10:30 do 18:30.

Ostatnie wejście jest możliwe 45 minut przed zamknięciem.

Budynek Conciergerie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz