Katakumby to jedno z wielu miejsc, gdzie można zejść do podziemi Paryża, by odkryć jego inne oblicze. Jeszcze do niedawna można było zwiedzać kryptę archeologiczną pod katedrą Notre Dame, kryjącą pozostałości bardzo wielu starych budowli.

Krypta Panteonu z kolei jest miejscem ostatniego spoczynku bardzo wielu sławnych paryżan takich jak Wiktor Hugo, Emil Zola, Jean-Jacques Rousseau, czy Wolter, a także naszej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie. Pod Bazyliką św. Dionizego z kolei spoczywa m.in. król Ludwik XVI i Maria Antonina. Inną jeszcze atrakcją Paryża są kanały, w których również powstało muzeum.

My zabieramy Was dzisiaj do Katakumb, w których inskrypcja nad wejściem ostrzega: „Stój. Wchodzisz do królestwa umarłych.”

Niezwykłe katakumby

Paryskie katakumby należą do jednego z najbardziej niezwykłych miejsc, gdyż są fragmentem starych, opuszczonych górniczych tuneli po dawnych kamieniołomach. Już w czasach rzymskich wydobywano w nich wapień. Chodniki, które na potrzeby wydobycia powstały, pod koniec XVIII wieku znalazły nowe przeznaczenie – stały się miejscem masowego pochówku ekshumowanych szczątków ludzkich ze wszystkich średniowiecznych cmentarzy Paryża.

Katakumby

Zachowane kości i czaszki zostały starannie poukładane w stosy, tworząc w ten sposób całe ściany. Zgromadzonych szczątków jest łącznie około 6 milionów – wszystkie niekompletne, anonimowe. Podziemny szlak mierzy kilkadziesiąt kilometrów tuneli. Byłyby najprawdopodobniej miejscem zapomnianym, gdyby nie to, że w XVIII wieku niektóre budynki Paryża zaczęły się zapadać. Podjęto wtedy decyzję , że trzeba się zająć ich renowacją, zabezpieczając tunele, by nie doszło do tragedii.

Początki paryskich katakumb

Początek katakumb to również druga połowa XVIII wieku. Po raz pierwszy przeniesienie do nich zwłok zlecił w 1785 roku król Ludwik XVI. Były to szczątki z cmentarza z dzielnicy Les Halles. Przyczyną, dla której je przeniesiono do korytarzy dawnego kamieniołomu, była obawa przed rozprzestrzenieniem się zarazy. Cmentarze w całym Paryżu były przepełnione. Przenoszenie szczątków z kolejnych cmentarzy trwało aż do połowy XIX wieku.

Autorem pomysłu na udostępnienie i przystosowanie katakumb dla zwiedzających był Louis-Etienne Hericart de Thury. Zwiedzając je, co kilkadziesiąt metrów natrafiamy na kamienną tabliczkę informująca o pierwotnym miejscu pochówku i dacie przenosin. Jest również kilka miejsc gdzie można spocząć, by w półmroku pokontemplować, odmówić modlitwę, czy też po prostu odpocząć.

Katakumby dzisiaj

Jeszcze do lat 90-tych XX wieku wejście do katakumb było dostępne dla wszystkich. Ponieważ wejść było bardzo wiele, ciężko było nad tym zapanować. Pojawili się nawet fani spędzania czasu w katakumbach, tzw. katafile, a w czasach przed rewolucją urządzano w nich dzikie zabawy. Dlatego od 1955 roku oficjalnie zabroniono wstępu.

Zwiedzanie

Zwiedzanie katakumb to jedna z popularniejszych atrakcji w mieście. Bez wcześniejszej rezerwacji może być problem z wejściem. Biilety kupujemy na konkretną godzinę.

Paryskie Katakumby

Średni czas zwiedzania katakumb to około 60 minut, ale spokojnie da się je przejść w trzy kwadranse. Korytarze są długie i pokręcone, ale zablokowane tak, by nie skręcić w niewłaściwy. Nie ma możliwości, aby się zgubić. Na dole panuje półmrok, ale latarki nie są potrzebne. Jest trochę chłodno i wilgotno, ale wystarczy zwykły sweter. Temperatura w podziemiach to ok. 12 stopni Celsjusza. W szczycie sezonu w okresie wakacyjnym bez problemu wytrzymamy z odkrytymi ramionami.

Istnieje możliwość wypożyczenia po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa audioguide w cenie 5 euro / osoba. Brak języka polskiego.

Przed zejściem na dół istnieje możliwość skorzystania z toalety znajdującej się w budynku. Po wyjściu sprawdzane są torebki i plecaki pod kątem wynoszenia szczątków znajdujących się w katakumbach.
Co ważne, wejście oraz wyjście znajduje się w dwóch różnych miejscach. Oddziela je jednak bardzo niewielka odległość.
Ze względu na liczne schody przy zejściu oraz wyjściu na zewnątrz, nie polecamy osobom mającym problemy z poruszaniem się po nich. Do pokonania jest 130 schodów w dół oraz 130 w górę.

Wejście do katakumb ma miejsce pod adresem Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy 1

Ciekawostki

Powieściopisarz Viktor Hugo umieścił w paryskich katakumbach część akcji swojej powieści pt. „Nędznicy”.
W trakcie II wojny światowej paryskie katakumby były siedzibą francuskiego ruchu oporu.

Bilety

Bilety kupujemy z wyprzedzeniem, ale istnieje również możliwość zakupu na stronie muzeum biletów last minute – tego samego dnia. Jesteśmy wtedy ograniczeni do konkretnej godziny oraz nie wiemy czy interesującego nas dnia będa takie bilety w sprzedaży. Są one prawie 50% tańsze, ale dla każdego przygotowującego wcześniej plan zwiedzania Paryża nie bedzie to dobre rozwiazanie.

Bilety kupujemy na stronie billetterie-parismusees.paris.fr/ ale przy zakupie istnieje konieczność zakładania konta na stronie.

Prościej będzie wyglądał zakup u pośrednika – Tiqets (cena zawiera już doliczony audioguide).

Cennik

Bilet Cena
Normalny 24,00 euro
Ulgowy (18 – 26 lat) 22,00 euro
Ulgowy do 18 lat 5,00 euro

Dodatkowo: audioguide w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim i francuskim – 5,00 euro.

Godziny otwarcia

Pierwszej zejście do katakumb jest o 9:45, ostatnie o 19:15.

Nasz film

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz