Disneyland Paris – opis i atrakcje obu parków

Znajdujący się zaledwie 30 kilometrów od Paryża, znany na całym świecie park Walta Disneya „Disneyland”, to naprawdę niesamowite miejsce. Przekraczając bramę wchodzi się w niezwykły świat bajek , magiczne królestwo jego twórcy, gdzie czeka na gości aż 50 różnych atrakcjiJ

Wytwórnia Disney’a to kultura światowa, którą zna każdy i każdy chce jej skosztować choćby przez jeden dzień. Trzeba przyznać, że sama nazwa „Disneyland” przyciąga jak magnes. Któż nie chciałby osobiście przywitać się z kultową Myszką Miki, albo zobaczyć co kryje się w Zamku Śpiącej KrólewnyJ

Oprócz paryskiego, wytwórnia posiada jeszcze swoje parki w Kalifornii, na Florydzie i w Tokio, ale to Disneyland Paris jest najbardziej zaawansowanym technicznie projektem koncernu, którego zalety i wady oraz rady opiszemy wam poniżej.

Disneyland Paris powstał w 1992 roku i co ciekawe, projekt ten na początku był dofinansowywany przez rząd francuski. Obecnie zajmuje obszar 83 hektarów i jest najbardziej pożądanym (zarówno przez dzieci jak i przez dorosłych) parkiem rozrywki w całej Europie.

Składa się z dwóch odpłatnych, biletowanych części: Disneyland Park i Walt Disney Studio oraz ogólnodostępnej części Disney Village, leżącej na styku obu tych parków.

Disney Village

Jest to zespół tematycznych amerykańskich barów , sklepów i restauracji. W tej części znajduje się także parking, kemping i pole golfowe, oraz kilka hoteli, z których najwygodniej jest skorzystać przyjeżdżając do Disneylandu na kilka dni, ponieważ wiążą się z nimi pewne udogodnienia dla gości korzystając z atrakcji w parku (trzeba tu opisać kartę Fast pass i maskotki parku w hotelu sprzed pandemii).

Do Disney Village na zakupy lub posiłek najlepiej jest się udać po zabawie w jednym z parków, przechodząc potem do drugiego, lub na sam koniec, kiedy parki będą już zamykane. Znajdziecie tam m.in. restaurację Mcdonald’s, która jest nieco wciśnięta na samym końcu po prawej stronie.

Rada 1:

Przed wyjazdem do Disneylendu bardzo ważną rzeczą jest wcześniejsze zaplanowanie, co chcemy w nim robić, tj. na których atrakcjach najbardziej nam zależy, by z nich skorzystać, bo ilość atrakcji i kolejki w jakich się do nich stoi powodują, że ze wszystkich znajdujących się w Disneylandzie atrakcji podczas jednodniowego pobytu nie da się skorzystać.

Dlatego radzimy byście zrobili sobie listę kilku najbardziej was interesujących atrakcji a na miejscu wyjdzie na co wam jeszcze starczy czasu.

Rada 2:

Zapoznajcie się również z mapą parku, którą zamieszczamy poniżej, by po w miarę swobodnie się po nim poruszać, by nie tracić czasu na błądzenie.  

Rada 3:

Fastpass – to usługa pozwalająca na możliwość wejścia na wybrane atrakcje o określonej godzinie, czyli pozwalająca uniknąć stania w długiej kolejce. By z niej skorzystać należy pobrać specjalny bilet z biletomatu, który ustawiony jest przez daną atrakcją. Każdy gość parku może z tej usługi skorzystać raz na godzinę. Dostępna jest ona tylko na części atrakcji, dlatego warto jest wcześniej sprawdzić, czy obowiązuje na któreś z waszej listy.

Dodatkowo jeżeli któraś z atrakcji podbiła wasze serce, a nie koniecznie reszcie rodziny, możecie szybciej z niej ponownie skorzystać korzystając z usługi Single Rider. Single Rider, jak sama nazwa wskazuje oznacza pojedynczą przejażdżkę.

Dzięki tej propozycji parku dosiadamy się do kogoś obcego na wolne miejsce obok. Oszczędzamy czas bo nie ustawiamy się w klasycznej kolejce tylko obok (?).

Niestety obecnie obie te usługi z racji pandemii są zawieszone dla wszystkich gości parku z wyjątkiem tych, którzy mieszkają w hotelu Disneya. (proszę opisz to fachowo) Mało tego, pracownicy parku celowo pozostawiają puste całe rzędy wagoników i pilnują odstępów między turystami, by nie dochodziło do ewentualnego rozprzestrzeniania się wirusa.

Ponadto obowiązuje nakaz noszenia maseczek przez cały czas przebywania na terenie parku wszystkich od 11 roku wzwyż. Do 11 lat dzieci w całej Francji są zwolnione z tego nakazu.

Disneyland Park

Po przekroczeniu bramek wejściowych do parku (czyli przechodząc przez wiktoriańską bramę), wchodzi się na teren Main Street USA, czyli główną ulicę parku, przy której usytuowane jest małe, XIX wieczne amerykańskie miasteczko. M.in. po lewej znajduje się City Hall (Ratusz), w którym mieści się centrum informacji parku (wskazujemy na wypadek, gdybyście np. zgubili aparat czy dziecko;)). Rozmaite sklepy, restauracje i kawiarnie to miejsca, do których z pewnością zajrzycie w porze lunchu.

Poza tym na Main Street znajdują się Discovery Arcade, Disneyland Railroad, Horse Trams (Tramwaje konne), Liberty Arcade, Old vehicles (Stare pojazdy), a na horyzoncie, na wprost widać najbardziej znany obiekt Disneylandu, który również jest godłem koncernu Disneya, czyli La Cateau de la Belle Au Bois Dormant – Zamek Śpiącej Królewny. Uroczym, a zarazem romantycznym miejscem jest położona po środku placu altana, w której warto sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Jak widzieliście na mapce powyżej, Disneyland Park podzielony jest na cztery główne części tematyczne, zwane „krainami” i są to:

Frontierland (Kraina Pogranicza), po prostu Dziki ZachódJ, nad którym góruje Big Thunder Mountain, czyli Wielka Góra Grzmotów. Znajduje się tu takie atrakcje jak: Phantom Manor ( Dwór Widziadeł), Boat landing on the Thunder Mesa River (Lądowanie Łodzi na rzece Thunder Mesa),Playground  Frontierland (Plac zabaw Frontierland),Rustler Roundup Shooting Gallery( Galeria zdjęć Rustler Roundup) i oczywiście Big Thunder Mountain (Wielka Góra Grzmotów)

Adventureland (Kraina Przygody), to królestwo obieżyświatów, gdzie czekają na was m.in.: Adventure Isle (Wyspa  przygód), Indiana Jones and the Temple of Peril (Indiana Jones i Świątynia Zagłady), La Cabane des Robinson (Kabina Robinsona), Le Passage Enchante d’Alladi (Zaczarowane przejście Alladyna), Pirates of the Caribbean (Piraci z Karaibów), Pirate Galle i Plaża Piratów

Fantasyland (Kraina Fantazji) to świat ulubionych bajek. To tu stoi budowla wykorzystywana jako godło koncernu Disneya La Chateau de la Belle Au Bois Dormant, czyli Zamek Śpiącej Królewny. Niesamowitych wrażeń dostarczają tu takie atrakcje jak:  Le vol de Peter Pan (Lot Piotrusia Pan), Dumbo l’elephant volant (Dumbo latający słoń), Blanche-Neige et les Sept Nains(Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków), Les Voyages de Pinocchio(Podróże Pinokia), La Taniere du Dragon(Legowisko smoka), Princesse Pavilon (Pawilon Księżniczki),  Curieux labyrinte  (Ciekawy Labirynt Alicji),  Csey Jr.-le Petit Train du Cirque (Csey Jr.-mały pociąg cyrkowy), Le monde Est petit (To mały świat), Le Carrousel de Lancelot(Karuzela Lancelota), Le Pays des Contes de Fees(Kraina baśni) , Mad Hatters’s Tea Cups (Filiżanki Herbaty Szalonego Kapelusznika)

Discoveryland (Kraina Odkryć), to kraina cudów nowoczesnej techniki. Przenosimy w niej na pokładach statków kosmicznych w odległe galaktyki. Znajdują się tu m.in. takie atrakcje jak: Star Tours: The Adventures Continue (Gwiezdne wycieczki: kontynuacja przygód), Star Wars Hyperspace Mountain(Gwiezdne Wojny Hyperspace Mountain), Star Wars Encounter, Star Tours: The Adventure continue, Buzz Lightyear Laser Blast, Les Mysteres du Nautilus, Orbitron, Mickey’s Philhar Magic, Autopis

Uwaga:

– na poszczególnych atrakcjach obowiązują ograniczenia wzrostu, dlatego przed ustawieniem się w kolejce sprawdźcie na stronie parku, czy wasze dzieci nie są na nie za małe.

– należy się liczyć z tym, że z przyczyn technicznych, a obecnie z powodu pandemii niektóre atrakcje mogą być nieczynne.  

– część atrakcji jest co jakiś czas wycofywana, a w ich miejscu pojawiają się nowe.

Disneyland słynie również z parad i występów bajkowych postaci, które nie tylko witają przybyłych gości, ale także towarzyszą im parku przez cały dzień zabawy. Tańczące i śpiewające najsłynniejsze postaci Disneya takie jak np. Pluto, Mickey, Kopciuszek czy Śpiąca Królewna wprawiają we wzruszenie nawet najstarszych zwiedzających. Wieczorami odbywają się w nim także światowej sławy pokazy i koncerty, które zwykle kończą się pokazami sztucznych ogni.  

Niestety z racji światowej pandemii wszystkie wymienione powyżej atrakcje są zawieszone. Jedyne co było możliwe podczas naszej wizyty, to fotografia z postacią z bajki, ale w wyznaczonym do tego miejscu i w odpowiednio odstępie, dodatkowo odgrodzeni jeszcze taśmą.

Walt Disney Studios

To najnowszy zespół atrakcji paryskiego Disneylandu inspirowany amerykańską i europejską kinematografią. Jest do niego osobne wejście i osobny bilet, ale można kupić bilet łączony na oba parki i zwiedzić je w jeden dzień.  Wychodząc z jednego by zwiedzić drugi, można ponownie do niego wrócić, pod warunkiem, że starczy czasu (WątpliweJ). 

Walt Disney Studios przedstawia dzieje animacji, filmu i telewizji, wraz z kulisami ich produkcji. Zwiedzający może poznać ten proces na każdym jego etapie, a także może i sam wziąć w nim udział. Oczywiście nie brakuje w nim ani karuzel ani miejsc pełnych humoru czy też grozy.

Tak jak w Disneyland Park spotkamy tu wiele znanych nam z bajek Disney’a postaci, ale już trochę młodszych, czyli np. postaci z bajki Toy Story, Alladyn czy Ratatouille. Osobliwością tej części jest pomnik , który przedstawia mistrza z jego najsłynniejszym bohaterem – Myszką Miki. Nie ma turysty, który wyjeżdża z Disneylendu nie uwieczniwszy jej wcześniej na zdjęciuJ

Walt Disney Studios podzielone jest na cztery strefy: Front Lot (przednia część), Production Courtyard , Animation Courtyard oraz Back Lot (tylna część).

Oferują one liczne atrakcje. Np. w Animation Courtyard można prześledzić całą historię filmu animowanego, a mając trochę czasu także samemu (na specjalnych, interaktywnych stanowiskach) można sprawdzić swoich sił w tworzeniu bajki. W strefie Production Courtyard znajduje się z kolei  wg. nas najbardziej przerażająca atrakcja parku, czy Twilight Zone Tower of Terror, na którą mogą się zdecydować tylko osoby o mocnych nerwach.

Tu też warto mieć przy sobie wcześniej przygotowaną listę, na której u nas znalazła się wspomniana wyżej Wieża Terroru Strefy Mroku, Spadochron dla żołnierzyków i Ratatouille: The AdventureJ Ponadto jeszcze Walt Disney Studios oferuje inne atrakcje wśród których są m.in.:  Slinky Dog Zigzag Spin , RC Racer , Les Tapis Volants – Flying Carpets Over Agrabah, Samochody Quatre Roues, Crush’s  Coaster w Toon Studio.

Podsumowanie:

Disneyland Paris odwiedziliśmy w 2020 roku w lipcu, czyli w trakcie pandemii. Kupiliśmy bilet łączony na oba parki na jeden dzień. Przez cały czas w upalny dzień musieliśmy nosić maseczki z wyjątkiem naszej 8 letniej córki. Biorąc pod uwagę ceny na miejscu mieliśmy ze sobą trochę suchego prowiantu, picie i dobry humor i oczywiście listę atrakcji „must see”J

 A oto nasza lista i recenzje atrakcji, na których udało nam się miło w Disneylandzie spędzić czasJ

Big Thunder Mountain (Wielka Góra Grzmotów). To kolejka, która jeździ po wielkiej bryle czerwonego piaskowca, u którego stóp leży imitacja pionierskiej osady z końca XIX wieku, obejmującej Cavalry Fort (Fort Kawalerii) oraz Lucky Nugget Saloon.

Tej atrakcji przyznajemy 4 *J

Phantom Manor, czyli Dwór Widziadeł, czyli po prostu dom strachuJ . Jest to miejsce, w którym animacja jest tak efektowna, że ma się ochotę ponownie to przeżyć. Również z zewnątrz budynek budzi grozę, a to dlatego, że został stworzony na wzór domu Normana Bates’a z filmu Hitchcocka „Psychoza”.

Tej atrakcji przyznajemy 5 *J

 Indiana Jones and the Temple of Peril. Już przemieszczając się w kolejce do wagonika poprzez scenerię (m.in. namiot, stary jeep) przenosimy się do jednej z części słynnych przygód Indiana Jonesa -tu do pierwszej, czyli „Indiana Jones i Świątynia Zagłady”. Zabawa polega na tym, że dość małym  i ciasnym wagonikiem pędzimy po ruinach świątyni tak szybko,  jak bohaterowie filmu w jednej ze scen. Najlepszy moment to ten, w którym robimy małą pętelkę do góry nogamiJ

Tej atrakcji przyznajemy 4 *J

Pirates of the Caribbean, czyli Piraci z Karaibów, to atrakcja, którą naprawdę byłoby żal przegapić. Podczas naszego pobytu rano była jej awaria, ale na szczęście do południa była już naprawiona i gotowa do przetestowania.

 Jest to wodna przejażdżka łodzią przez tropikalne bagna, którą urozmaicają ruchome, rubaszne postacie z disnejowskich filmów. Cała wycieczka w ciągłym półmroku trwa 6 na prawdę fantastycznych minut.

Tej atrakcji przyznajemy 5 *J

Peter Pan’s Flight, czyli Lot Piotrusia Pana. Kto nie oglądał tej bajki niech nie wsiada do pirackiego galeonu by przelecieć nad miniaturową makietą Londynu a następnie znaleźć się nad NibylandiąJ Świetnie dopracowana atrakcja, wszystko odbywa się bardzo płynnie. Szczególnie dzieci odniosą wrażenie prawdziwego unoszenia się w powietrzu.

Tej atrakcji przyznajemy 4 *J

Zamek Śpiącej Królewny: Podczas naszego pobytu niestety nie można było wejść na górę, gdzie m.in. znajdują się piękne kolorowe gobeliny i witraże przedstawiające sceny z bajki. Na zamkowy balkon również nie było wstępuL Pozostały nam na dolnym poziomie (wewnątrz zamku) sklepy z pamiątkami, gdzie naszą córkę zachwyciły przepiękne tiary, ale nie wiem ilu rodziców byłoby w stanie zapłacić kupić dziecku pamiątkę za 50 EuroJMimo to:

Tej atrakcji przyznajemy 5 *J

Curious Labyrinth, czyli Tajemniczy Labirynt, którego już z daleka rozpoznajemy z bajki „Alicja w krainie czarów”, która (dla przypomnienia) powstała na motywach książki Lewisa CarrollaJ  Przebiegliśmy go goniąc za naszą córką, gdyż nie było w nim praktycznie nikogo i nie było do niego kolejki. Atrakcja rodzinna, dla najmłodszych. Nie było go na naszej liście i jako hit nie dołączył, więc go nie punktujemy.

Mad Hatters’s Tea Cups – Filiżanki Zwariowanego Kapelusznika. Te wirujące filiżanki nie jednego dorosłego (TomkaJ) przyprawiły o zawrót głowy. Tak jak i Tajemniczy Labirynt jest to propozycja z bajki „Alicja w krainie czarów”. Jakie wrażenie na nas ta karuzela wywarła:

Tej atrakcji przyznajemy jedynie 3*

Star Wars Hyperspace Mountain – chyba to tutaj najbardziej nas „wytrzęsło”JSam budynek z zewnątrz wygląda również bardzo kosmicznie . Podróż kolejką odbywa się w odległej galaktyce gdzie przez całą podróż towarzyszy nam ścieżka dźwiękowa z filmu Star Wars, włącznie z dźwiękami strzałów z broni – superJ

Tej atrakcji przyznajemy 5 *J

Star Tours: The Adventure Continue, to atrakcja szczególnie dla mega fanów Gwiezdnych WojenJ  5 minutowa podróż po kosmosie odbywa się w symulatorze, ale tak naprawdę to tylko ułamek atrakcji, jakie czekają na gości w środku. Wnętrze budynku to stacja kosmiczna, na której spotkać można kilkanaście robotów, w tym  R2D2 i C-3P0, inne rasy, hologramy i wiele wiele innych atrakcji. To właśnie za to wnętrze przyznajemy maksymalną liczbę gwiazdekJ

Tej atrakcji przyznajemy 5 *J

 La Cabane des Robinson  – to domek/pokoik  na bardzo dużym drzewie, który aby zwiedzić trzeba pokonać kilkadziesiąt schodów w górę i w dół (windy brakJ).  Znajdują się na nim też punkty widokowe, które teraz były zamknięte. Nie było do niego kolejki, był po drodze, atrakcja dla najmłodszych.

Le Carrousel de Lancelot – to bardzo  ładna, duża, ozdobna karuzela w starym stylu. Odbywa się na niej sielankowa jazda na koniu jeżdżąc oczywiście w kółkoJ Nie była na naszej liście i jest atrakcją dla najmłodszych, dlatego żadnej punktacji jej nie przyznajemy.  

W Walt Disney Studios:

Wieża Terroru Strefy Mroku – to absolutny hit całego Disneylandu i pomimo, że skorzystała ze mną moja 8 latka, uważam że jest to atrakcja dla dorosłych.Żaden filmik w Internecie Ne jest w stanieoddać wrażeń co się dzieje w środku – to jest prawdziwy horror, a jeżeli winda naprawdę spada z taką prędkością, to już nigdy do żadnej nie wsiądęJ

Ta atrakcja nie mieści się w skali, dlatego przyznajemy jej 5* +++J

Spadochron dla żołnierzyków – był na naszej liście i tu wielkie rozczarowanie. Spodziewałyśmy się że ta atrakcja jest wyższa i szybsza – tj. ciąg podczas spadania. Dobiły nas jeszcze przepisy bezpieczeństwa covid odnośnie zachowania odstępu – tylko 1/3 miejsc była używana, na reszcie worki z balastem, przez co czas czekania w z pozoru krótkiej kolejce dobił do prawie godziny (nie wartej tego stania).

Tej atrakcji przyznajemy 3*

Slinky Dog Zigzag Spin – To karuzela dla najmłodszych, nie była w planie, ale całkiem sympatyczna. Nie było do niej kolejek wiec przejechałyśmy się kilka razy. Ponieważ należy do atrakcji dla najmłodszych, nie przyznajemy jej gwiazdek, ale bąbelkom na pewno się spodobaJ

Ratatouille: The Adventure – rewelacjaJ Pomijając, że sama bajka należy do mistrzowskich animacji Disneya, to pomysł na to, by znaleźć się w bajce z pozycji głównego bohatera, czyli szczura – genialnyJ To koniecznie trzeba zobaczyć!

Tej atrakcji przyznajemy 5*

Crush’s  Coaster – 1,5 godziny stania w kolejce na szczęście się opłaciło, bo przejażdżka wagonikiem po morskich głębinach odbyła się dość szybko i nie zabrakło kilku nawet dość szybkich zjazdów. Spotkanie z żółwikiem Sammym i innymi bohaterami z bajki na pewno spodoba się dzieciom.

Tej atrakcji przyznajemy 5*

*czas stania w kolejce do wejścia na poszczególne atrakcje może trwać nawet 1,5 godziny do jednej – my staliśmy tyle do Crush’s Coaster. 

*mając bilet łączony między Disneylandem a Walt Disney Studios można się w ciągu dnia cały czas przemieszczać. 

*z przyczyn rozprzestrzeniającej się epidemii covid-19 przytulanie „żywych maskotek” jest zabronione. Fotografowanie z zachowaniu odpowiedniego odstępu.

Wybierając się do Disneylandu nie martwicie się o pogodę, gdyż Park Disneya jest parkiem całorocznym. Większość atrakcji jest pod zadaszeniem, dzięki czumu deszczowa pogoda nie popsuje w nim zabawy. Ponadto wszystko pomalowane jest kolorową farbą, co dodaje gościom optymizmu nawet w te najbardziej pochmurne dni. Życzymy Wam jednak super zabawy w blasku słońca i ciekawi jesteśmy ile atrakcji wam się udało odhaczyćJ.

Ciekawostka
Regularnie do paryskiego Disneylandu latał Kim Dzong Un, dzisiejszy przywódca komunistycznej Korei Północnej. Jest wielkim fanem Disneya, media podają, że już jako 7 – letni chłopiec razem ze swoim bratem przebywał w Japonii w tokijskim Disneylandzie. Dostał się tam na brazylijskim paszporcie wystawionym na nazwisko Joseph Pak.

Autor Tomasz Filak

Twórca MyParis.pl. Prywatnie pasjonuję się sportem - sporo biegam, a także uwielbiam jeździć na rowerze. Zawodowo zajmuje się turystyką prowadząc biuro podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres email NIE BĘDZIE publikowany. Obowiązkowe pola są oznaczone *

*