La Defense, czyli najnowocześniejsza, luksusowa i biznesowa dzielnica Paryża. Miasto przyszłości w każdym wymiarze, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Tego, kto choć raz był w Paryżu, nie zdziwi fakt, że ponad 80% jego zabudowy jest pod ochroną konserwatorską. Stąd też nowe, większe inwestycje budowlane muszą powstawać na jego obrzeżach.

Początek dzielnicy La Defense

W 1958 roku ówczesne władze stolicy uznały, że miastu potrzebne jest nowe centrum biznesu. Pod zabudowę wybrano niewielkie wzniesienie po zachodniej stronie Sekwany. Tak właśnie zaczęła powstawać  La Defense.

W pierwszym etapie, którego ukończenie przypada na schyłek lat 60-tych, powstały biurowce o wysokości do 100 metrów. Górowały one nad strefą wyłączoną z ruchu kołowego, a połączenia dojazdowe znajdowały się pod ziemią. Z kolei przedłużona linia RER zapewniła dojazd do tej części z centrum miasta w zaledwie 5 minut! (Linia A sieci RER w drugą stronę ciągnie się aż do Disneylandu 😉 )

Następnie nastała recesja, a z nią widmo bankructwa. Koniunktura ponownie odwróciła się dopiero w latach 80-tych. Zaczęto wtedy pomiędzy starymi stawiać nowe wieżowce. Dużo wyższe niż wcześniejsze.

Grande Arche

Największą z inwestycji w tamtym czasie była budowa Grande Arche, budynku, który stał się wizytówką dzielnicy. Aż trudno uwierzyć, że budowla, którą dziś podziwiamy z zapartym tchem, powstała w latach 80 -tych XX wieku!

Była to jedna z wielkich inwestycji Francoisa Mitterranda, ówczesnego prezydenta Francji. Ogłosił on międzynarodowy konkurs na jego projekt, który wygrał Duńczyk Johann Otto von Sprecklesen, projektując XX wieczny odpowiednik Łuku Triumfalnego.

Ciekawostka
Nazwa dzielnicy La Defense swoją nazwę zawdzięcza słowie obrona. To w latach 1870-1871 na tym wzniesieniu skupiły się siły obrony Paryża przed armią pruską.

„Grande Arche” oznacza dosłownie „Wielki Łuk” (lub „Wielka Arka”). Wyznacza on koniec Drogi Triumfalnej, ciągnącej się od Luwru, przez Łuk Carrousel i główny Łuk Triumfalny. Zbudowany został w latach 1982-1989, ale od 1987 roku, po śmierci Otto von Sprecklesena, prace dokończył jego wspólnik, architekt Paul Andreu.

Budowla ma wyrażać triumf człowieka, a jej konstrukcja otwartego sześcianu ma być niejako oknem na świat. Mieszczą się w nim różne biura, m.in. biura Ministerstwa Transportu i Robót Publicznych, Ministerstwa Ekologii, Zrównoważonego Rozwoju i Energii.

Jeszcze do 2010 roku można było wjechać panoramiczną windą na taras widokowy znajdujący się na jego szczycie. Znajdowała się tam również restauracja i Muzeum Informatyki i Gier Komputerowych. Niestety 4 kwietnia 2010 roku doszło do awarii windy (odpadł jeden z jej elementów) wskutek czego ją zamknięto.

Uwaga – aktualizacja 2021 rok.
Ponownie istnieje możliwość wjazdu windą na Grand Arche i obejrzenie panoramy Paryża.

Aktualnie wróciła taka możliwość i na Grand Arche możemy wjechać windą! W cenie biletu znajduje się również wystawa fotograficzna.

Windę można zobaczyć na poniższym filmie (od 6 minuty).

Niewątpliwie lśniące szkłem o przeróżnych kształtach wieżowce w La Defense przykuwają uwagę. Pomiędzy nimi praktycznie brak dróg, tylko tony betonowych chodników urozmaicone nowoczesnymi instalacjami i rzeźbami powoduje, że wygląda ona jak miasto z przyszłości 🙂

Rozbudowa linii metra M1, która dobiega do samego Grand Arche powoduje, że bardzo łatwo i szybko można tu dojechać. Linia M1 przecina Paryż na linii wschód – zachód (jej drugi koniec to Chateau do Vincennes), której przystanki zlokalizowane są w ścisłej, zabytkowej części miasta. Ponadto zbiega się tu jeszcze 20 tras miejskich autobusów. Zdecydowanie ułatwia to życie 110 tysiącom osób dojeżdżających tu codziennie do pracy w różnych sektorach – od sprzątaczek po dyrektorów korporacji.

Charakterystyczne obiekty

Na co poza Grande Arche może zwrócić jeszcze uwagę:

  • zaokrąglony Palais de la Defense, to najstarszy obiekt w dzielnicy. Powstał w 1958 roku i to on, przed Grande Arche, był „wizytówką” dzielnicy. Mieści się w nim CNIT – Centre des Nouvelles Insturies et Technologies.
Palais de la Defense
Palais de la Defense
  • kula Dome Imax (stojąca obok Grande Arche) to gigantycznych rozmiarów, lśniąca na srebro kula, która mieści w sobie największe na świecie kino sferyczne. Zaprojektowana została przez kanadyjską korporację Imax. Ekran kina ma powierzchnię 1000 m2, czyli wyświetlany obraz jest 10 razy większy niż w tradycyjnym kinie i obejmuje kąt widzenia 180’ z foteli przechylonych o 30’.
Dome Imax - dzielnica La Defense
Na zdjęciu charakterystyczna Dome Imax
  • Les Quatre Temps – to wielkie centrum handlowe.
  • Esplanade de la Defense to promenada, teren spacerowy ciągnący się od Grande Arche aż do Sekwany. Świetne miejsce na spacer, by dzięki brakowi ulic delektować się otaczającymi z obu stron różnych wysokości wieżowcami. Liczne ławki, skwerki, instalacje artystyczne i nowoczesne fontanny zdecydowanie umilają spędzony w tej części miasta czas. Na końcu można wsiąść do kolejnej stacji metra w drogę powrotną do centrum.
  • Tour Pacific – aż trudno uwierzyć, że wieżowiec ten powstał w 1992 roku. Jego japoński architekt, Kisho Kurokawa, tworząc go inspirował się architekturą japońskich mostów. Mierzy 90 metrów wysokości i 25 pięter.
  • Tour Areva (lub Tour Framatome, a dawniej Tour Fiat) – mierzy 184 metry, posiada 44 kondygnacje i znów trudno uwierzyć, że budynek ten powstał w 1974 roku. Najprawdopodobniej jego projektant zainspirowany był filmem Stanleya Kubricka „Odyseja kosmiczna 2001”J Obiekt ten zaliczany jest to budynków  tzw. „drugiej generacji” i obecnie jest siedzibą główną francuskiego koncernu z branży energetyki jądrowej Areva.
  • Tour Total – wcześniej znany jako Tour Elf, od 1985 do 1999 roku i TotalFinaElf w latach 1999-2003) To projekt tego samego architekta co Tour Framatome. To obiekt tzw. „trzeciej generacji” w której architekci wzięli pod uwagę wady wież z poprzednich. Te stawiają m.in. na dużo mniejsze zużycie energii. Jej dach znajduje się na wysokości 187 metrów, całkowita wysokość to 190 metrów i 48 kondygnacji. Służy obecnie jako siedziba firmy Total SA, jednej z sześciu firm naftowych „Supermajor” na świecie.
Tour Total
Po prawej Tour Total, po lewej Tour Areva

Bassin de Takis – dzieło greckiego artysty Takisa, to 49 kołyszących się nad lustrem wody, spiralnych prętów. Każdy zakończony jest kolorową lampą żarzącą się o zmierzchu.

Bassin de Takis
Bassin de Takis
  • La Pouce – to 12 metrowy kciuk, dzieło Cesara Baldacciniego.
La Pouce
La Pouce

Rozbudowa La Defense wciąż trwa. Obecny plan rozbudowy polega na budowaniu nowych wieżowców w miejscu starych, przestarzałych. Nadal pracują tu architekci z całego świata, dzięki którym dzielnica ta zawdzięcza swój futurystyczny i ekstrawagancki wygląd.

La Defense
La Defense
La Defense
Grand Arche - La Defense

Nasz film z La Defense

2 komentarze

  1. Cześć, czy możesz napisać w jakie dni i o której godzinie jest pokaż tańczących fontann w La Defense?

    • Cześć, tu oczywiście fontanny znajdują się w różnych miejscach, ale nie znam harmonogramu ich pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz