Autorem tej olśniewającej budowli był francuski architekt Charles Garnier. Jego imię nosi od 1989 roku, kiedy otwarto nowy gmach pod nazwą Opera Bastille. Odtąd w Opera Garnier odbywają się głównie przedstawienia baletowe, a w Opera Bastille operowe.

Palais Garnier, bo tak też jest nazywana,  jest najprawdopodobniej najbardziej znaną operą na całym świecie. Garnier zdobył zlecenie na jej projekt w drodze konkursu, w którym pokonał  171 rywali. Prace nad budową trwały w latach 1861-1875, czyli aż 14 lat. Między innymi było to spowodowane odkryciem pozostałości podziemnego jeziora na terenie jej budowy. Skutkowało to tym, że trzeba było stworzyć sztuczny zbiornik, który miał służyć do stabilizacji wód gruntowych i jako zbiornik awaryjny w razie pożaru.

Jej wnętrze ozdobione jest z niezwykłym przepychem. Pełne jest rzeźb i malowideł. Najbardziej zachwycają wspaniałe marmurowe schody autorstwa Garniera. W audytorium, które samo w sobie jest architektonicznym skarbem, gdzie dominuje czerwień i złoto, zachwyca modernistyczna malarska dekoracja sufitu, wykonana przez Marca Chagalla w 1969 roku (poprzednią, oryginalną pokrył w taki sposób, by można było ją kiedyś ponownie odsłonić). Pod sufitem wisi okazały, ważący 6 ton piękny żyrandol.

Opera ta może pomieścić nawet 2200 widzów.

Opera Garnier

Swoją siedzibę ma w niej Ballet de l’Opera National de Paris, najsłynniejsza i najlepsza szkoła baletowa we Francji i zarazem jedna z najbardziej elitarnych szkół baletowych w całej Europie.

Niestety w czasach Napoleona III, czyli wtedy kiedy budynek powstał, nie zyskał on wielkiego poklasku. Dziwi to dzisiaj każdego, nie tylko widzów na spektaklu, ale i turystów zwiedzających budynek.

Plac przed operą to Palaca de l’Opera. Jest bardzo gwarny i zatłoczony, gdyż leży na skrzyżowaniu sześciu ulic. Zaprojektowany został przez Haussmanna w okresie Drugiego Cesarstwa. Bardzo długo był krytykowany za pretensjonalność. Warto jest się przespacerować po nim, gdyż oprócz luksusowych sklepów znajdują się przy nim najmodniejsze (i najbardziej zatłoczone) kawiarnie w całym Paryżu.

Ciekawostki

  • Charles Garnier jest także autorem opery w Monte Carlo i opery w Nicei, jednak ta w Paryżu jest jego największym dziełem.
  • W 1896 roku w trakcie spektaklu doszło w operze do wypadku – na widownię spadł żyrandol zabijając przy tym jedną osobę. To wydarzenie również było inspiracją dla Gastona Lerouxa przy napisaniu powieści „Upiór w Operze”. 
  • Aby zachęcić wasze pociechy do zwiedzenia opery, obejrzyjcie z nimi przed wyjazdem bajkę „Balleriana” Walta Disneya. Jesteśmy pewni, że będą zachwyceni, zwłaszcza dziewczynki 🙂

Opera Garnier – zwiedzanie

Obiekt zwiedzamy samodzielnie. Dlatego możemy tam spędzić tyle czasu ile chcemy. Również pomieszczenia udostępnione dla zwiedzających odwiedzamy w dowolnej kolejności.

Wejście na zwiedzanie kupujemy na określoną godzinę. Dlatego zdecydowanie polecam wcześniejszą rezerwację online.

Ceny

Rodzaj biletu Cena
Normalny 15,00 euro
Ulgowy (12 – 25 lat) 10,00 euro

Darmowe wejście

Bilety darmowe dla dzieci do 12 roku życia. Dotyczy to również niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.

Godziny otwarcia

Opera Garnier dla zwiedzających gmach otwarta jest zwykle od 10:00 do 16:00. Bilety kupujemy jednak na konkretne godziny, stąd trzeba sprawdzić czy danego dnia możliwe jest w ogóle zwiedzanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz