Grand Trianon schowany w północnej części ogrodu wersalskiego, to dawny pałac letni Ludwika XIV. „Król Słońce” urządził tu rezydencję o nieco „intymniejszym charakterze”, której nie dawał Wersal. Nie obowiązywała w nim sztywna etykieta dworska, przeznaczony był bowiem na bardziej bezpośrednie kontakty z gośćmi. Grand Trianon zapewniał prywatność, której brakowało w wielkim pałacu.

Grand Trianon – historia

W 1670 roku zaprojektowanie pierwszego pałacu król zlecił architektowi Louisowi Le Vau, autorowi Pałacu w Wersalu. Budowę rozpoczęto w 1670 roku, a ukończono w 1672. Ponieważ wykonany był z delikatnego materiału (do jego budowy użyto delikatne płytki porcelany), dość szybko uległ zniszczeniu, dlatego król nakazał jego rozbiórkę w 1686 roku.

W jego miejscu w 1687 roku rozpoczęto budowę nowego, większego pałacu. To właśnie ten projekt podziwiamy współcześnie. Jego architektem był Jules Hardouin-Mansart. Przeważający czerwony kolor to marmur z Langwedocji. Budowę Grand Trianon zakończono w 1688 roku.

Grand Trianon – wygląd

W architekturze pałacu zachwyca perystyl (swego rodzaju ganek) z szeregiem czerwonych marmurowych kolumn Otwarta przestrzeń skierowana jest w stronę ogrodu. Wewnętrzne ściany ozdobione zostały delikatnie rzeźbionymi seriami z gipsowymi fryzami, pilastrami i kapitelami. Wszystko to mocno kontrastuje z bogatą, ciężką ornamentyką, którą podziwiamy w głównym pałacu.

Wnętrza Grand Trianon
Wnętrza Grand Trianon

Roztoczony wokół Grand Trianon park imitował wiejski krajobraz. Usłany był ogrodowymi pawilonami, których architektura pozbawiona była rozmachu i monumentalności. To gust Marii Antoniny, która chciała uczynić z Trianon przeciwieństwo Wersalu.

Ciekawostka
W 1920 roku Grand Trianon było miejscem podpisania traktatu z Trianon stanowiącego o tym, że Węgry miały mniej niż 1/3 powierzchni ziemi sprzed I Wojny Światowej.

Trianon był domem dla dalszej i bliższej rodziny króla, która bardzo lubiła spędzać w nim czas. M. in. jego syn i spadkobierca Louis Delfin (znany później jako Wielki Delfin – Le Grand Dauphin), a także jego żona, księżna Burgundii, Maria Adelajda.

Wiele lat później odnowił go i umeblował na nowo Napoleon I. Z kolei Ludwik Filip często w nim pomieszkiwał ze swoją rodziną.

Pałac współcześnie

Zwiedzany dzisiaj Grand Trianon to wersja z XIX wieku. Jej współtwórcą był generał de Gaulle, który doceniał wartość i sławę Wersalu. Postanowił urządzić tu rezydencję dla odwiedzających Paryż szefów państw. Uznał, że główny pałac w zupełności się do tego nie nadaje.

Słusznie założył, że żaden ze współcześnie żyjących polityków i władców niechciałby być kojarzony z przepychem Ludwika. Dlatego de Gaulle urzeczony jego pięknem postanowił, że znacznie lepszym pomysłem do tego celu będzie adaptacja Grand Trianon, w którym sam na początku objęcia władzy ze swoją małżonką zamieszkał.

Grand Trianon - pałacowy ogród
Pałacowy ogród

Jednak by przyjmować w nim gości konieczny był remont i dostosowanie go do współczesnych czasów. Rozpoczęte w 1963 roku prace trwały trzy lata. Odnowiono parkiety, boazerię, stolarkę drzwi i okien. Do współczesnych czasów dostosowano także instalację elektryczną i podłączono telefony. Otrzymał także nowoczesną kuchnię. Musiał on bowiem zapewniać przyszłym mieszkańcom wszystkie współczesne wygody.

Wraz z kolekcją oryginalnych mebli i dzieł sztuki powrócił do życia w 1966 roku, kiedy to podjęto w nim pierwszych gości. Sam de Gaulle miał okazję w nim przyjąć zaledwie Richarda Nixona w marcu 1979 roku.

Oprócz perystylu w trakcie zwiedzania zachwyca sypialnia cesarzowej Marii Luizy, której podczas remontu pieczołowicie przywrócono dawną świetność. Ciekawostką jest to, że akurat z tego luksusowego apartamentu skorzystał tylko Szach Iranu w 1974 roku (Królowa Elżbieta nie chciała z niego skorzystać najprawdopodobniej dlatego, że sypiał w nim wcześniej Napoleon 🙂

Bilety wstępu

Zwiedzanie Grand Trianon jest zawarte w cenie biletu Passeport. Dla osób chcących zobaczyć tylko Grand i Petit Trianon, dostępne są również osobne bilety. Szczegóły we wpisie Wersal – bilety wstępu. Zobaczysz tam również aktualne godziny otwarcia poszczególnych atrakcji wchodzących w skład wersalskiego kompleksu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz