Paryż piękny jest nie tylko latem. Łagodniejszy od polskiego klimat powoduje, że świetnym pomysłem na podróż jest również wczesna wiosna czy jesień.

Styczeń

Zima w Paryżu nie ma zwykle dużo wspólnego z warunkami w Polsce, choć w ostatnich czasach i u nas normą są dodatnie temperatury.

Nieczęsto jest poniżej zera stopni, a średnio temperatury kształtują się na poziomie kilku stopni na plusie. Z tego względu otwarty jest chociażby paryski Disneyland 🙂 Hotele Disneya przyjmują gości i widać rano odpowiednio ubrane dzieciaki z rodzicami, które zmierzają na otwarcie parku.

Należy jednak pamiętać, że słońce w styczniu zachodzi po 18:00 (dużo później w niż w Polsce), ale wschodzi dopiero o 9:30!

Luty

Bliźniaczy miesiąc w stosunku do stycznia. Bardzo podobna średnia temperatura oraz ilość opadów. Oczywiście minusem okresu zimowego poza temperaturą jest również długość dnia.

W stosunku do stycznia dzień się wydłuża o blisko 1,5h. Zaczyna się trochę wcześniej, bo ok. 9:00, ale słońce zachodzi ok. 19:00.

Marzec

Coraz więcej dni słonecznych. Doba wydłuża się o kolejne 1,5 h w stosunku do lutego. Temperatura nawet w nocy raczej nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza.

Dzień już stosunkowo dość długi, choć nie jest zbyt ciepło, można pozwiedzać Paryż wolny od masowej turystyki, która zaczyna się rozkręcać od kwietnia.

Kwiecień

Ruletka. Z reguły mamy wtedy bardzo niskie ceny połączeń lotniczych, ale aura potrafi być kapryśna. Chłodne dni z 10 – 12 stopniami Celsjusza w ciągu dnia mogą przeplatać się z prawdziwym latem, gdzie temperatura może dobrze przekraczać 20 stopni.

Wbrew pozorom kwiecień nie jest aż tak deszczowym miesiącem. Statystyczna suma opadów nie przekracza tego co notuje się w maju czy czerwcu.

Maj

Maj to początek wycieczek objazdowych do Paryża ze względu na przyjemną, wiosenną pogodę. To pierwszy miesiąc po zimie, kiedy temperatury przez prawie cały miesiąc oscylują w okolicach 20 stopni Celsjusza. Jest ciepło i idealnie pod kątem długiego, intensywnego zwiedzania.

Wczesnym rankiem oraz wieczorem może być trochę chłodniej i przyda się coś z dłuższym rękawem.

Czerwiec

Czerwiec to zawsze świetny miesiąc na podróżowanie ze względu na długość dnia. Słońce zachodzi dopiero przed 22:00, a przez większą część miesiąca można się cieszyć słonecznymi, ciepłymi dniami.

To idealny miesiąc dla lubiących umiarkowane ciepło na poziomie 24, 25 stopni Celsjusza. Opady nie są dokuczliwe i nie przeszkadzają zbytnio w zwiedzaniu.

Lipiec

Bardzo dobry, choć często upalny miesiąc (podobnie jak sierpień). Statystycznie bardzo mało deszczu. Normą są temperatury sięgające 30 stopni Celsjusz a w cieniu, a w nocy ponad 20 stopni.

O czesnego do ranka do późnego wieczora możemy cieszyć się dniem. Słońce zachodzi dopiero przed 22:00.

Sierpień

Potrafi mocno grzać. W tygodniu, w którym byliśmy na tygodniowym wypadzie w mieście było dniami do 30 stopni, ale przez większość dni w okolicach 25 stopni w cieniu. Przed południem jest jeszcze znośnie, ale największy upał odczuwa się popołudniu. Przy niskiej wilgotności powietrza człowiek aż tak mocno się nie poci.

Plusem jest dłuższym dzień w porównaniu z Polską (z racji tej samej strefy czasowej). Tu słońce zachodzi o 21:30, więc bardzo długo jest jeszcze widno. Często temperatura w nocy nie spada poniżej 20 stopni więc nawet przy otwartych oknach ciężko się śpi 🙂

Wrzesień

Większa część liści zdążyła już opaść, więc Paryż nabiera pomału jesiennej scenerii. Jest jednak słonecznie i bardzo ciepło. Statystycznie wrzesień jest miesiącem z bardzo małą liczbą opadów, stąd można bez obaw spacerować cały dzień po mieście. W drugiej części miesiąca może się przydać już coś z dłuższym rękawem.

Październik

Zaczyna się robić jesiennie co nie znaczy, ze nie zdarzają się dni z temperaturami powyżej 20 stopni Celsjusza. Przez większą część dni należy jednak nastawiać się na temperatury w cieniu lekko poniżej 20 stopni co powoduje, że na spacery warto mieć ze sobą cienką kurtkę czy bluze. Jest oczywiście cieplej niż w Polsce. Kiedy u nas temperatury sięgają np. 5 stopni Celsjusza, w Paryżu jest analogicznie ok. 15 stopni.

Listopad

W listopadzie ze względu na zmianę czasu słońce zachodzi o 18:00, ale wschodzi dopiero o 9:00! Teperatury w ciągu dnia too kilkanaście stopni na plusie, w nocy spadają to kilku stopni powyżej zera. Jest chłodno, a przez 1/3 dni mogą zdarzyć się opady.

Grudzień

Choć i u nas klimat łagodnieje, to grudzień i styczeń w Paryżu nie mają dużo wspólnego ze znaną u nas zimą. Raczej okazjonalne opady śniegu, a jeśli już, to bardzo szybko topnieje. Zarówno w dzień jak i w nocy utrzymują się dodatnie temperatury.

To powoduje, ze Paryż jest całorocznym kierunkiem do zwiedzania i o każdej porze roku można się nich zachwycac. Choć dla naszej rodziny nic nie zastąpi lata, too częśto można spotkać się ze zdjęciami z Paryż aw czasie jesiennej czy zimowej aury.

Wszystkie atrakcje miasta funkcjonują normalnie, łącznie z Disneylandem, o którym wspominałem pisząc o warunkach pogodowych w styczniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz