Metro to jeden z szybszych i najpopularniejszych środków transportu miejskiego w każdym mieście, które je posiada. W Paryżu pełni kluczową rolę komunikacyjną obsługując kilka milionów pasażerów każdego dnia!

Dokładną historię paryskiego metra można doczytać chociażby w Wikipedii. W naszym wpisie skupimy się bardziej na technicznych aspektach dotyczących podróżowania i korzystania z metra.

Metro – sieć idealna

Niesamowite, jak gęsta i rozbudowana jest sieć paryskiego metra. Tunele pod miastem liczą łącznie ponad 200 kilometrów. Mapa wygląda imponująco. Co ważne, w zasadzie do każdego fragmentu miasta dojedziemy metrem. Nie korzystaliśmy z żadnego innego środka transportu podczas pobytu w Paryżu.

Poniższa mapa służy tylko zobrazowaniu jak rozbudowana jest siatka tuneli. Do nawigacji podczas pobytu w Paryżu polecamy np. aplikację na telefony – RATP, czyli oficjalną aplikację miejskiego przewoźnika. Nie tylko znajdziemy interesujące nas połączenie, ale przybliżymy również wybrane elementy trasy.

Plan-Metro.1571994565

Świetnie w planowaniu połączeń do poszczególnych atrakcji sprawdza się również aplikacja May Google’a. Jest ściśle zintegrowana z RATP.

Metro – bilety, przesiadki

O biletach komunikacji miejskiej napisaliśmy szczegółowo w osobnym artykule:

Co ważne, bilety na metro to te same, które służą w autobusach, tramwajach czy kolei podmiejskiej.

Po wejściu stację, na każdej z nich znajdziecie automaty z biletami. Następnie wkładamy bilet do kasownika i przechodzimy przez bramkę. Obieramy wybrany kierunek i schodzimy na odpowiedni peron.

Przesiadki

Bardzo często, aby dojechać w wybrane miejsce, będziemy musieli się przesiąść. Bilet jednorazowy pozwala nam na przesiadkę, a w przypadku przesiadki z metra na metro cała podróż musi się odbyć w ciągu max 2 godzin.

Dla przykładu chcemy dojechać z placu Pigallle do dzielnicy La Defense. W tym celu z placu Pigalle ruszamy niebieską linią metra M2 w kierunku Port Dauphine i wysiadamy na stacji Charles de Gaulle Etoile. Tam przesiadamy się na żółtą M1, która dojeżdża docelowo do La Defense. Całą podróż robimy na jednym przejedzie i tylko raz przy wejściu na Pigalle kasujemy bilet na bramce.

W jakich godzinach pracuje metro w Paryżu?

Wagony ze stacji początkowych ruszają o 5:30 rano. Od niedzieli do czwartku zjeżdżają na swoje docelowe stacje ok. 1:15. Dłużej funkcjonuje metro w piątki oraz soboty – wtedy ostatnie kursy wydłużone są do 2:15.

Dłuższe godziny pracy to również 24 grudnia (wigilia Bożego Narodzenia).

Metro Paryż - charakterystyczny znak
Charakterystyczny słupek z informacją o stacji metra

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz