Metro to jeden z szybszych i najpopularniejszych środków transportu miejskiego w każdym mieście, które je posiada. W Paryżu pełni kluczową rolę komunikacyjną obsługując kilka milionów pasażerów każdego dnia!

Dokładną historię paryskiego metra można doczytać chociażby w Wikipedii. W naszym wpisie skupimy się bardziej na technicznych aspektach dotyczących podróżowania i korzystania z metra.

Metro – sieć idealna

Niesamowite, jak gęsta i rozbudowana jest sieć paryskiego metra. Tunele pod miastem liczą łącznie ponad 200 kilometrów. Mapa wygląda imponująco. Co ważne, w zasadzie do każdego fragmentu miasta dojedziemy metrem. Nie korzystaliśmy z żadnego innego środka transportu podczas pobytu w Paryżu.

Poniższa mapa służy tylko zobrazowaniu jak rozbudowana jest siatka tuneli. Do nawigacji podczas pobytu w Paryżu polecamy np. aplikację na telefony – RATP, czyli oficjalną aplikację miejskiego przewoźnika. Nie tylko znajdziemy interesujące nas połączenie, ale przybliżymy również wybrane elementy trasy.

Plan-Metro.1571994565

Świetnie w planowaniu połączeń do poszczególnych atrakcji sprawdza się również aplikacja May Google’a. Jest ściśle zintegrowana z RATP.

Metro – bilety, przesiadki

O biletach komunikacji miejskiej napisaliśmy szczegółowo w osobnym artykule:

Co ważne, bilety na metro to te same, które służą w autobusach, tramwajach czy kolei podmiejskiej.

Po wejściu stację, na każdej z nich znajdziecie automaty z biletami. Następnie wkładamy bilet do kasownika i przechodzimy przez bramkę. Obieramy wybrany kierunek i schodzimy na odpowiedni peron.

Przesiadki

Bardzo często, aby dojechać w wybrane miejsce, będziemy musieli się przesiąść. Bilet jednorazowy pozwala nam na przesiadkę, a w przypadku przesiadki z metra na metro cała podróż musi się odbyć w ciągu max 2 godzin.

Dla przykładu chcemy dojechać z placu Pigallle do dzielnicy La Defense. W tym celu z placu Pigalle ruszamy niebieską linią metra M2 w kierunku Port Dauphine i wysiadamy na stacji Charles de Gaulle Etoile. Tam przesiadamy się na żółtą M1, która dojeżdża docelowo do La Defense. Całą podróż robimy na jednym przejedzie i tylko raz przy wejściu na Pigalle kasujemy bilet na bramce.

W jakich godzinach pracuje metro w Paryżu?

Wagony ze stacji początkowych ruszają o 5:30 rano. Od niedzieli do czwartku zjeżdżają na swoje docelowe stacje ok. 1:15. Dłużej funkcjonuje metro w piątki oraz soboty – wtedy ostatnie kursy wydłużone są do 2:15.

Dłuższe godziny pracy to również 24 grudnia (wigilia Bożego Narodzenia).

Metro Paryż - charakterystyczny znak
Charakterystyczny słupek z informacją o stacji metra

6 komentarzy

 1. Dzień dobry. Bardzo fajna strona 🙂 Mam pytanko o dwie kwestie dot. metra – czy dobrze rozumiem, że w ramach linii metra można się przesiadać dowolną ilość razy przez 2h? Czy całe metro kursuje w ramach strefy 1? Chodzi o to, czy planując podróżowanie tylko metrem zawsze można korzystać z biletów 10-przejazdowych, czy też nie.

  • Dzień dobry,
   Cała sieć metra obejmuje aktualnie strefy od 1 od 3.
   Tak, w ramach samego metra w ciągu 2h można przesiadać się nielimitowaną liczbę razy.
   Popularne 10 – przejazdówki obejmują oczywiście wszystkie te strefy, gdzie kursuje metro.
   Także wsiadając raz, możecie na jednym przejeździe biletu 10 – przejazdowego przesiadać się kilka razy nie opuszczając oczywiście przy tym stacji 🙂

 2. Witam,
  W porach nocnych w Paryżu aby dostać się na miejsce odjazdu autobusu do lotniska beauvais airport musimy posiłkować się taxówkami? czy innym środkiem transportu?

  • Witaj,
   Działają nocne linie autobusowe. Na miejsce odjazdu shuttle busów na Beauvais dojeżdżają linie nocne N11, N24, N151, N153.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz