Muzeum d’Orsay

Muzeum d’Orsay zostało otwarte w 1986 roku i mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego. Budynek sam w sobie robi niesamowite wrażenie, a w połączeniu z dziełami sztuki jakie są w nim zgromadzone, zalicza się go do najlepszych muzeów w Paryżu.

Z tego względu zachęcamy do wcześniejszego zakupu biletów, gdyż d’Orsay to jedno z najważniejszych miejsc w Paryżu, które zawsze cieszy się olbrzymim zainteresowaniem turystów.

Muzeum d’Orsay – ekspozycja

Przestrzeń wystawienniczą muzeum d’Orsay zaprojektowała włoszka Gae Aulenti. Zajmuje ona pięć poziomów. Oczywiście największe wrażenie na wszystkich zwiedzających robi hala główna, której przeszklony sufit na wysokości 39 metrów nadaje niezwykły urok zbiorowi rzeźb eksponowanych poniżej.

Muzeum d'Orsay

Z nich na szczególną uwagę zasługuje „Taniec” Jeana-Baptiste’a Carpeaux, gipsowy model posągu „Balzak” Auguste’a Rodlina i „Mała tancerka” Edgara Degasa (prezentowana obecnie na wyższej kondygnacji w lewym skrzydle muzeum). 

W muzeum nie zabraknie również obrazów Degasa, szczególnie jego płócien przedstawiających tancerki, z których malowania słynął („Błękitne tancerki”.) Warto również zwrócić uwagę na jego obraz „Absyny”, gdyż pokazuje bardzo realistyczny i przejmujący obraz paryskiego baru z końca XIX wieku.

Muzeum d'Orsay

Kolejnym słynnym nazwiskiem, którego obrazy można tu podziwiać, to Auguste Renoir. Był to słynny francuski malarz i rzeźbiarz, który (co ciekawe) swoją karierę rozpoczął od dekorowania porcelanowych zastaw stołowych.

„Bal w Moulin de la Galette” jest pięknym obrazem przedstawiającym pary ubrane w stroje w różnych odcieniach błękitu, które tańczą pod gołym niebem w świetle płonących latarni.

Nie zabraknie też obrazów Eduarda Maneta, na czele ze słynnym obrazem „Śniadanie na trawie”, czy Claude Moneta z „Katedrą z Rouen” i „Maki w pobliżu Argenteuil”. W muzeum znajdziemy również obrazy francuskiego malarza Paula Cézanne’a.

W zbiorach d’Orsay znalazł się także „Kościół w Auvers” i „Sypialnia w Arles” Vincenta van Gogha, aczkolwiek największe tłumy zbieraj a się zwykle przed „Słonecznikami” i „Autoportretem”.

Vincent van Gogh - Autoportret
Vincent van Gogh – Autoportret

Poza wystawą stałą, można tu znaleźć również wystawy czasowe. Na miejscu znajduje się również przestronna restauracja w której możemy napisać się kawy, ale również zjeść.

Restauracja w Muzeum d'Orsay
Restauracja w Muzeum d’Orsay

Naszym zdaniem

Ze względu na otoczenie ekspozycji oraz bogatą kolekcję słynnych impresjonistów, bardzo polecamy. To klasyka europejskiego dziedzictwa i jak widać, nie tylko Luwr gromadzi najlepsze dzieła 🙂 Budynek jest imponujący, pięknie położony nad Sekwaną. Świetnie się prezentuje również z pozycji rejsu.

Ceny

Bilet normalny – 16,00 euro

Bilet kupiony w serwisie GetYourGuide to koszt 17,00 euro, ale nie ma konieczności rejestracji konta na stronie muzeum. Zakupiony tutaj bilet można anulować bezpłatnie do 24 godzin przed przybyciem. Jeśli zmienimy walutę na PLN (złotówki), cena biletu zostanie przeliczona po bardzo atrakcyjnym kursie kantorowym.

Możliwość wypożyczenia audioguide w cenie 5,00 euro.

Wstęp bezpłatny dla wszystkich do 18 lat oraz dla obywateli UE do 26 lat.

Godziny otwarcia

Dzień Godziny
Wtorek, środa, piątek, sobota, niedziela 9:30 – 18:00
Ostatnie wejście o 17:15
Czwartek 9:30 – 21:45
Ostatnie wejście 21:15
Poniedziałek, 1 maja, 25 grudnia nieczynne

Nasz film

Autor Tomasz Filak

Twórca MyParis.pl. Prywatnie pasjonuję się sportem - sporo biegam, a także uwielbiam jeździć na rowerze. Zawodowo zajmuje się turystyką prowadząc biuro podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres email NIE BĘDZIE publikowany. Obowiązkowe pola są oznaczone *

*