Komunikacją miejską w Paryżu zarządza RATP. Zobacz jak i jakie bilety kupić oraz jak sprawnie przemieszczać się po mieście.

W Paryżu działa zintegrowany system komunikacji miejskiej co oznacza, że możemy korzystać z metra, autobusów, tramwajów i pociągów. Posiadając bilet jednorazowy możemy się przesiadać między środkami komunikacji w następujący sposób:

 • metro/metro – przejazd w ciągu max 2 godzin
 • metro/RER lub RER/RER – przejazd w ciągu max 2 godzin
 • autobus/autobus w ciągu max 1,5 godziny
 • autobus/tramwaj oraz tramwaj/tramwaj w ciągu max 90 minut

Jak kupić bilet w Paryżu?

Wszystko jest mocno intuicyjne. W przypadku pociągów RER, poza automatami znajdują się na dworcach tradycyjne kasy. Na każdej stacji metra znajdują się automaty. Co ważne, obok automatów jest zawsze okienko Service. Co prawda w okienku nie kupimy biletów, ale pracownicy służą pomocą w ich zakupie w automacie, załatwiają również wszystkie niejasne sytuacje czy reklamacje.

Jedyny środek komunikacji miejskiej w którym kupimy bilety u kierowcy, to autobusy. Koszt to 2,00 euro, ale bilet obowiązuje tylko w danym autobusie – brak możliwości przesiadania się.

Zakup biletu w automacie zobaczycie na poniższym filmie:

Karty Navigo

W przypadku turystycznego wyjazdu, można rozważyć zakup magnetycznej karty Navigo Easy Pass – to na nią będziemy kupować – ładować bilety pojedyncze czy bilety 10 – przejazdowe. Uwaga! Aktualnie najpopularniejsze bilety 10 – przejazdowe kupujemy tylko na kartę Navigo!

Co ważne, nie musimy kupować magnetycznej karty za 2 euro. Wystarczy ściągnąć i zainstalować aplikację Bonjour RATP, a cały proces zakupowy dokonamy na swoim telefonie! Ta opcja zadziała tylko w wybranych smartfonach i wiem z doświadczenia, że nie wszędzie działa. Jeśli jednak kupimy kartę Navigo, możemy ją zeskanować w aplikacji Bonjour RATP przez moduł NFC i tym samym doładowywać z pozycji telefonu bilety na kartę Navigo, w tym wszystkie bilety t+.

Kartę Navigo kupicie w automatach na stacjach metra oraz w punktach obsługi RATP, w tym tych na stacjach metra.

Uwaga
Nie ma możliwości wykorzystania jednej karty Navigo np. na trzy osoby. Jeśli planujecie załadować popularny bilet 10 – przejazdowy, każda osoba powinna mieć swoją kartę. Nie możemy na swojej karcie odbijać przejazdów za innych pasażerów.

Co ważne, aplikacja umożliwia nam zarówno doładowanie biletami naszej magnetycznej karty Navigo, jak i zakup biletów bezpośrednio na nasz telefon. Na druga opcja – bez wyrabiania karty Navigo spowoduje, że aplikacja przekieruje nas do zainstalowania kolejnej apki, która umożliwi sczytanie biletu przez moduł NFC przykładając telefon do bramki na stacji metra czy czytnika w autobusie. Tak jak pisałem wyżej, wymagania systemowe spełnia tylko ograniczona liczba smartfonów. Z telefonów na Androidzie głównie Samsungi oraz większość iPhonów.

Czy do karty Navigo należy posiadać zdjęcie?
Są dwa rodzaje kart Navigo – Liberte + oraz Easy Travel Card.
To właśnie ta druga jest przydatna dla turystów ze względu na możliwość kupowania biletów 10 – przejazdowych. Easy Travel Card nie wymaga integracji z naszym zdjęciem w przeciwieństwie do karty Liberte+

Rodzaje biletów

Zamieszczamy poniżej rodzaje biletów, które będą atrakcyjne dla turystów. Omijamy tu wszelkie bilety miesięczne itd. Obowiązują one na strefy od I do III.

Ceny biletów zaktualizowane na 2022 rok.

Bilety jednorazowe – 1,90 euro / osoba
Pojedynczy przejazd w ramach I strefy z zachowaniem w/w zasad – RER. Przy wykorzystaniu metra, autobusów i tramwajów obowiązuje w całym regionie Paryża (nie tylko strefa I). Dzięki niemu dojedziemy z punktu A do punktu B w jednej ustalonej cenie niezależnie od przesiadek.

Bilety jednorazowe możemy zakupić również w autobusach w cenie 2,00 euro, ale obowiązują tylko na kurs tym autobusem (brak przesiadek).

Bilety 10 – przejazdowy – 14,90 euro / osoba
Najbardziej optymalne rozwiązanie ze względy na koszt pojedynczego przejazdu (1,49 euro).

Uwaga! Od roku 2022 ten bilet zakupimy tylko na magnetyczną kartę Navigo Easy Pass (dodatkowy koszt samej karty to 2,00 euro) lub w aplikacji Bonjour RATP – bezpłatnie – jeśli telefon spełnia wymagania sprzętowe.

Co ważne, kupując 10 – przejazdówkę mozemy kupić bilet ulgowy np. dla dzieci za jedyne 7,45 euro

Komu przysługują bilety ulgowe t-ticket 10 przejazdów?

Zniżki przysługują w t-ticket na 10 przejazdów (nie dotyczy kupowanych pojedynczo biletów). Obowiązuje on m.in. dzieci między 4 a 10 rokiem życia lub młodzież do 16 lat, która podróżuje w grupie co najmniej 10 osób w towarzystwie osoby dorosłej.

Paris Visite – bilety przygotowane z myślą o turystach. Są to po prostu bilety na określoną liczbę kolejno następujących po sobie dni. Co ważne, są tutaj zniżki dla dzieci od 4 do 12 lat (11,99).

Co ważne, w określonym czasie możemy korzystać z nielimitowanej ilości przejazdów.

Bilet sprzedawany w formie karty magnetycznej, stąd przy jego zakupie będzie konieczne podanie swojego imienia i nazwiska – karty są imienne.

Kupując kartę zaznaczamy, od którego dnia będziemy z niej korzystać. Kupując bilet np. w poniedziałek, możemy określić początek naszego użytkowania np. na wtorek.
Bilet jest ważny określoną liczbę dni, nie liczy się w tym przypadku godzina rozpoczęcia, stąd nie opłaca się rozpoczynać jego użycia np. wieczorem.

Ceny biletów Paris Visite (strefa I – III)

Rodzaj biletu Cena dorośli Cena dzieci (4 – 12 lat)
1 dzień 12,00 euro 6,00 euro
2 dni 19,50 euro 9,75 euro
3 dni 26,65 euro 13,30 euro
5 dni 38,35 euro 19,15 euro

Ceny biletów Paris Visite (strefa I – V)

W ramach tej wersji dojedziemy również do Disneylandu oraz Wersalu bez konieczności kupowania dodatkowych biletów. Będzie tu użyteczne również w przypadku korzystania z lotniska Orly. Wtedy przejazd np. Orlyval będziemy mieć w cenie.

Rodzaj biletu Cena dorośli Cena dzieci (4 – 12 lat)
1 dzień 25,25 euro 12,60 euro
2 dni 38,35 euro 19,15 euro
3 dni 53,75 euro 26,85 euro
5 dni 65,80 euro 32,90 euro

Strefy

Powyższe ceny biletów obowiązują strefach od I do III. Dotyczy ona części Paryża, które są najistotniejsze dla turysty, łącznie z dzielnicą biznesową La Defense. I strefę opuszczamy podróżując np. do Wersalu czy Disneylandu, więc do obu tych atrakcji kupujemy odpowiednio inne bilety.

Szczegóły we wpisach:

Poniżej mapa stref w Paryżu dla zobrazowania zasięgu III strefy oraz położenia Disneylandu oraz Wersalu:

źródło: ratp.fr
Szczegółowy plan stref – kliknij aby powiększyć

Pozostałe środki komunikacji po Paryżu

Popularny wśród turystów jest specjalny autobus turystyczny, w którym obowiązują osobne taryfy, a także statek Batobus, którym przemieszczamy się pomiędzy przystankami znajdującymi się wzdłuż Sekwany.

Szczegóły:

172 komentarze

 1. Cześć,
  Mam pytanie – przylatuję na CDG ok. 17, chciałam dojechać do hotelu koło stacji Goncourt. Sprawdziłam, że najlepiej będzie kupić bilet za 10,3 euro, kolejką B i potem metrem. Czy jeśli zostawię bagaż w hotelu, to jeszcze mogę korzystać z tego biletu (w metrze), aż miną 2 godziny (tyle jest ważny pojedynczy bilet na metro)?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Cześć,
   Tak, ale jeśli się przesiadasz na tej stacji.
   Wracając z hotelu z powrotem na stację policzy ci kolejny przejazd.

 2. Link do karty navigo daje mi opcje jej odbioru w 2 miejscach w paryżu. Czy nie ma opcji pozyskania jej w wersji online?
  Czy dobrze rozumiem ze w navigo znizki sa do 12r.ż.a przy 10 przejazdach do 11?
  Dzięki z góry za odpowiedź!

  • Jeśli chodzi ci o PAris Visite to tak, kartę kupioną online odbierzesz bezpłatnie tylko w tych dwóch punktach. Można również zaznaczyć opcję dostarczenia do hotelu (12 euro) lub przesłanie jej kurierem – np. przesyłka do Polski to tylko 16,50 euro.
   Dlatego najwięcej osób kupuje ją po prostu w automacie na dowolnej stacji metra.

 3. Znalazlem bilety tygodniowe za 22€ na cały region stołeczny. Wyglądają najkorzystniej. Czy faktycznie są one na caly region bez limitu przejazdu?

  • Przymierzam się do opisania tych weekendówek, ale tak, występują w wersji „non-zone” co oznacza, że przemieszczasz się na nich w strefach od 1 do 5.

  • A gdzie można te bilety kupić ? Czy są też ulgowe dla dzieci ? Czy po przylocie na CDG mogę je odrazu kupić i korzystac z nich na transport z lotniska i później np. z centrum do Disneylandu?

  • Bilety kupisz na navigo.fr, we wszystkich automatach znajdujących się na stacjach metra oraz w punktach sprzedaży biletów RATP.
   Jeśli kupisz taki bilet w opcji „All Zone”, będziesz mógł na nim pojechać również do Disneylandu czy Wersalu.
   Jeśli chodzi o weekendówki, to na stronie przewoźnika brak informacji o zniżkach.

 4. To są bilety tygodniowe, czy na CDG one też będą akceptowalne? W sensie czy z CDG mogę tym biletem dojechać do centrum i czy w ogóle na stacji RER przy CDG jest automat umożliwiający zakup karty Navigo i doładowanie jej takim biletem?? Tak naprawdę to jest dobra opcja bo chcąc jechać z centrum do Disneylandu i z powrotem to w zasadzie już mi się ten bilet zwróci a tylko na 3 doby potrzebuję. Z góry dzięki za odpowiedź kolejną.

  • Na terminalu 2AC jest automat biletowy, poza tym na stacji RER.
   Tak, karty Paris Visite oraz Navigo Passy są akceptowane, więc tego typu bilety również, jeśli są w wersji All Zones.

 5. Dzień dobry,

  Przylatujemy we wtorek wieczorem a wylatujemy w sobotę w południe. Jaki bilet powinniśmy kupić aby był jak najbardziej opłacalny? Kiedy zacząć go używać?

  • Artur – to zależy.
   Wygodnie – Paris Visite – bez limitu przejazdów w wybranych strefach.
   Jeśli jednak sporo chodzicie, a komunikacja okazjonalnie – bilety np. 10 przsejazdowe.

 6. Dzięki za odpowiedź, tylko chciałbym doprecyzować, czy na lotnisku CDG można też wyrobić kartę Navigo? Na nią trzeba nabijać te bilety dobowe lub np. 10 cio przejazdowe i też na nią można zdobyć bilety ulgowe? Dobrze rozumiem ?

  • Tak, na stacji RER kupisz w automacie kartę Navigo i załadujesz na nią dowolne bilety.

 7. Cześć, jadę do Paryża na 4 doby i zamierzam zwiedzać miasto w zakresie 1-3 strefy. Dojazd na i z lotniska Orly busem bo hotel mam przy przystanku końcowym Orly bus. Jaki bilet radzicie kupić, czy kartę? Podróż przeznaczona na zwiedzanie wiec tych przesiadek pewnie będzie sporo. Nie wykluczam wizyty w Wersalu, ale to tylko jeśli starczy czasu wiec niekoniecznie. Poradź proszę.
  Anna

  • Cześć Ania,
   Cóż, trzeba zainwestować w bilety na strefy 1 – 3.
   Albo 10 – przejazdowe, albo dla pełnej wygody Paris Visite.
   Jeśli opcjonalnie planujesz tylko raz wyjechać poza strefy 1 – 3 (czyli np. Wersal), to na przejazd do Wersalu najlepiej będzie kupić po prostu bilety jednorazowe.

  • Dziękuję Tomku, a powiedz czy 10 przejazdów to podróż do celu czy jeśli są przesiadki to każdy odcinek liczy się osobno?

  • Oczywiście przesiadki są akceptowane i np przesiadając się z metra na metro dalej to jeden przejazd 🙂

 8. Cześć, czy posiadając bilety dobowe na strefę 1-3 i chcąc jechać do Wersalu lub Disneylandu muszę kupić cały bilet nowy czy po prostu dokupić dwa bilety jednorazowe na osobę na przekroczenie strefy 4 i 5 ? to Tak działa? że bilet jednorazowy na metro i RER obowiązuje w strefach 1-3 a na kolejne tj. 4 i 5 trzeba po jednym dokupować?

  Jeszcze pytanie odnośnie powyższego – pisał ktoś o biletach weekendowych za 22,8 euro bodajże, czy orientuje się Pan, jak one działają i czy też są w automatach w wersji ulgowej dla dzieci?
  Na stronie komunikacji przy tym bilecie znalazłam taką adnotację:

  „The ticket is valid for one week (Monday to Sunday). It is on sale from Friday for the following week.”
  Jeżeli dobrze rozumiem bilet jest ważny na tydzień ale start jest zawsze liczony od piątku na kolejny tydzień czyli do czwartku. Czy to tak faktycznie działa w praktyce?
  Będąc od wtorku do soboty w takim rozumieniu jeden nie wystarczy skoro ważność jest od piątku a nie od daty zakupu aktywacji.

  P.s. jak najtaniej dostać się RER A do Disneylandu ? Mając bilet 10 cio przejazdowy jak wyżej pisałam muszę tylko dokupić lub skasować kolejny bilet za strefę 4 i 5 ? Z góry dziękuję za informację.

  • Ok, źle doczytałam, on jest w sprzedaży od piątku na kolejny tydzień a ważny od poniedziałku do niedzieli, czyli jak np. kupię go we wtorek w automacie to aktywuje mi się od razu i umożliwi przejazdy do soboty włącznie? Czy on ma jakieś zniżki dla dzieci? Na stronie nic nie znalazłam 🙁 Przepraszam za zawracanie głowy.

  • Cześć,
   Tak, bilet weekendowy kupuje się od piątku w tygodniu poprzedzającym, ale można go kupić do wtorku w tygodniu, w którym ma być wykorzystywany. Dlatego jak kupisz go we wtorek, będzie ważny do końca tygodnia. Na stronie Ratp brak info odnośnie ulg dla dzieci.

   Co do dojazdu do Wersalu czy Disneylandu – tak, można zawsze dojechać na bazie posiadanego biletu czy Paris Visite do końca strefy 3, a stamtąd kupić bilet do Wersalu czy Disnylandu.
   Jeśli będziesz jednak kupować np. 10 – przejazdówki, to po prostu kupujesz bilet do Wersalu na całą trasę i nie wykorzystujesz biletu ze swojego pakietu.

 9. Cześć Tomku,
  Piszesz że „Co ważne, nie musimy kupować magnetycznej karty za 2 euro. Wystarczy ściągnąć i zainstalować aplikację Bonjour RATP, a cały proces zakupowy dokonamy na swoim telefonie!”
  Próbuje i próbuję ale nic z tego
  Tzn apka pozwala zakupić bilety ale najpierw chce aby zbliżyć do niech kartę Navigo Easy a takowej nie mam
  Jak można ją pozyskać bez wydawania 2 EURO ?
  Tomek

  • Cześć,
   Tak, kartę kupujesz w automacie lub w punkcie i możesz połączyć ją ze swoim telefonem, aby kupować bilety przez smartfona.
   Jest również możliwość kupowania biletów na wirtualną kartę Navigo, ale bardzo mało modeli telefonów obsługuje tą możliwość. Tak jak pisałem we wpisie, aktualnie są to głównie iPhony i to wybrane modele oraz np. Samsung Galaxy.

 10. Tomku
  Dzięki za odpowiedź
  Mam iphona i nie zauważam takiej możliwości
  Apka instaluje się bez problemu ale prosi o zbliżenie karty Navigo celem doładowania
  Przejrzałem całą stronę Navigo Easy i nigdzie nie znalazłem wirtualnej karty Navigo
  Strona pozwala sprawdzić czy telefon spełnia wymagania sprzętowe
  Masz może jakieś link do tej oferty ?
  Na stronie ratp też piszą że jest to możliwe więc podejrzewam że jest na to jakiś sposób
  Tomek

  • U mnie w aplikacji Bonjour RATP wchodzę w zakładkę Tickets, na górze mam do wyboru dwa sposoby kupienia biletów:
   1) On my navigo pass
   2) On my phone

   I to właśnie ta druga opcja pozwala na kupienie biletu bez posiadania fizycznej karty Navigo.

 11. Witam,
  Wybieramy się z mężem do Paryża 22-25 września. Rozważam opcje zakupu Paris Visite jednak kusi nas też opcja karnetu 10 przejazdowego bo jest dużo taniej. Ściągnęłam apke RATP i mój telefon spełnia wymagania systemowe. Czy możemy na 1 telefonie odbić wejście dla 2 osób (przez bramkę przechodzę ja a później podaję telefon mężowi, żeby odbił kolejne wejście i z 10 zrobi się 8 itd.) czy mąż też musi mieć zainstalowaną apke i kupiony karnet dla siebie?

  • Witam,
   Ciekawe pytanie.
   Karta Navigo nie jest imienna, więc mogą z niej korzystać inne osoby.
   Jednak znalazłem już w dwóch miejscach potwierdzenie, że nie można w jednym czasie odbić tego bieletu z tej samej karty czy urządzenia, więc według mnie każdy z was musi mieć w apce załadowane swoje 10 – przejazdówki.

  • Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mąż zainstalował apke i też go pomyślnie zweryfikowało więc każdy z nas zakupi karnety 10 przejazdowe na swoje telefony.

 12. Witam
  Tomku mam pytanie jakie bilety powinnam kupić w październiku od 5do 7 będę z przyjaciółkami w Paryżu .Przylatujemy na lotnisko Beauvais-Tillé i już wiem że musimy poszukać autobusu który nas zawiezie do Port Maillot i stamtąd musimy wyruszyć do hotelu Ibis Budget Gennevilliers Asnieres , Następnego dnia będziemy się poruszać po mieście zwiedzać Luwr, Wieżę i część zabytków, jaki bilet powinniśmy kupić?

  • Witaj Kasia,
   Przy tak krótkim pobycie powinny wystarczyć 10 – przejazdówki na każdą osobę tym bardziej, że pewnie przez cały pierwszy dzień będziecie przebywać w ścisłym centrum i po prostu chodzić na nogach 🙂

 13. Dzień dobry,
  niebawem wybieram się do Paryża i zastanawiam się nad wykupieniem biletu tygodniowego, jednakże mam parę pytań. Będę zobowiązany za odpowiedzi do poniższych:
  1. Parę komentarzy wcześniej widziałem komentarz, że bilet w danym tygodniu można kupić najpóźniej do wtorku – próbowałem wygooglować tę informację, bezskutecznie – jakie jest źródło? Pytam, ponieważ będę w Paryżu od środy, więc rozumiem, że w takim przypadku bilet tygodniowy odpada;
  2. Jak rozumiem aby wykupić bilet tygodniowy należy wyrobić kartę Navigo Travel Card (koszt EUR 5), ale czy na tę samą kartę można wykupić także np. karnet na 10 przejazdów (oczywiście zakładając, że w danym tygodniu „tygodniówka” nie jest wykupiona).

  Pozdrawiam
  Mateusz

  • Dzień dobry Mateusz,
   Informacja o terminach kupowania biletu weekendowego możesz znaleźć na oficjalnej stronie RATP – ratp.fr/en/titres-et-tarifs/navigo-monthly-and-weekly-travel-passes.

   Co do drugiej części – tak, po końcu obowiązywania biletu weekendowego na kartę możesz załadować kolejne bilety, np. 10 – przejazdówkę.

 14. Cześć Tomek,
  nawiązując do komentarza Michała odnośnie biletów tygodniowych za 22 euro:
  – bilet obowiązuje wszystkie strefy 1-5 (czyli zawiera Wersal i Disneyland),
  – do jej wyrobienia wymagane jest podanie imienia/nazwiska oraz zdjęcie (2×3 cm),
  – jej koszt to 5 euro.
  Czy powyższe punkty są poprawne? Jeśli tak, to czy jest możliwość wyrobienia takiego zdjęcia na miejscu (gdzieś przeczytałem, że są takie punkty koło kas)?
  Pozdrawiam,
  Marcin

  • Cześć Marcin,
   Tak, bilet za 22,80 euro to Toutes zones, czyli obowiązuje na wszystkie strefy.
   Nie wiem jak to aktualnie wygląda na miejscu.
   Aby wyrobić taką kartą na stronie internetowej czy w aplikacji trzeba podać adres francuski i faktycznie wgrać na kolejnym etapie swoje zdjęcie.

  • Czy wystarczy adres noclegu czy musi być to jakiś stały adres zamieszkania (czyli bilet de facto nie jest zbyt użyteczny dla turystów)?

  • Adres zamieszkania. Chodzi tu docelowo o to, aby korzystali z tego mieszkańcy Paryża – rezydenci lub przebywający tu dłużej.

 15. Witam. Jeżeli ja zainstaluje aplikację Bonjour RATP na swoim telefonie a jadę do Paryża z żoną i dwójką dzieci. Kupując 4 karty na stacji metra mogę doładować każdą z osobna swoim telefonem? Niestety jestem w tym gronie osób którym nie działa aplikacja. Pozdrawiam Krzysztof.

  • Witaj Krzysztof,
   To zależy jakich biletów chcesz używać.
   Jeśli np. jednorazowych czy 10 – przejazdowych, możesz posiadać jedną kartę i kasować osobno dla każdej osoby z rodziny.
   Jeśli planujecie dla wygody zakup 4 kart Navigo, to nawet jeśli w aplikacji dodasz kolejne karty, to chyb szybciej będzie dokupować na nie bilety bezpośrednio w automatach.

 16. Czyli kupuje bilet w aplikacji na jedną kartę kasuje w autobusie i tak trzy razy dla każdej osoby. A czy automaty są w wielu miejscach np na większości przystanków? Powiem że aplikacja jest fajna cztelna z różnymi opcjami do wyboru. Różne połączenia , mapa, i ceny biletów.

 17. Witam,

  Z lotniska CDG do Stade de France najtaniej ? kto poradzi?
  Widziałam , że cena biletu na autobus 351 to 2 eur, ale należałoby się przesiadać.
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Witaj,
   Dokładnie.
   Bezpośrednio – najwygodniej – RER B.
   Jedziesz niecałe 30 minut i wysiadasz na La Plaine – Stade de France.

 18. Witaj Tomku
  Będę niedługo w Paryżu i tak się zastanawiam…. mam noclegi w Houilles….tam jeździ RER i nie wiem jaka to strefa… na moim telefonie nie mogę kupić kart Navigo, bo każą mi ja skanować…. jestem zupelnym laikiem w tych sprawach, nie mam karty to jak mam ja skanowac? Czyli nie kupie? Proszę doradź jak to ogarnąć, w Paryżu będę od czwartku wieczora do soboty około 17…pozdrawiam.

  • Witaj Joanna,
   Skanuje się telefonem fizyczną kartę tylko po t, by na telefonie kupować bilety.
   Większość osób posiada kartę Navigo i kupuje na nią bilety w automacie na stacjach – przykłada się ją wtedy do czytnika.
   Houilles to IV strefa, więc chcąc dojeżdżać do centrum musisz kupować bilety, które obejmują tą strefę.

 19. Hei Tomku, czyli musze kupić taki jednorazowy na RER A, a później osobno na metro jakbym chciała się po mieście trochę rozjeździć prawda? Na taką kartę Navigo mogę kupić 10-przejazdowy bilet? Jeśli tak, to czy taka karta jest droga? Czy bez niej mogę kupić też 10-przejazdowy karnet?
  Pozdrawiam Joanna

  • Hej,
   10 – przejazdowy bilet kupisz tylko na kartę Navigo. Sama karta to koszt 2,00 euro.
   Bilety jednorazowe można kupić na kartę Navigo, ale również w automatach czy u kierowców w autobusach.
   Na jednorazowych można się przesiadać, ale tylko na zasadzie metro/metro, metro/rer, bus/bus, bus/tramwaj.
   Jednorazowe kupowane u kierowcy działają tylko w danym autobusie. Są ciut droższe, bo kosztują 2,00 euro.

 20. Hejka
  Super, dziękuję za odpowiedz i za dużą dawkę cierpliwości 😀
  Taką kartę można kupić w automacie prawda?
  Czy na 3 osoby mogę mieć jedna kartę kupując bilet 10 przejazdowy i bilet oczywiście kasowa 3 razy? czy każdy z nas musi mieć swoja kartę osobno?
  Pytania wydają się może śmieszne hehehe, ale nie lubię potem niespodzianek…
  Pozdrawiam Joanna

  • Hej,
   Tak, taką kartą można kupić w automacie.
   Jeśli są was trzy dorosłe, to tak, jedną kartę można sobie podawać.
   Na jedną kartę Navigo nie można jednak załadować jednocześnie biletów normalnych i ulgowych.

 21. Witam, w październiku będę przez 6 dni podróżować RER B ze stacji Sceaux ( to chyba 3 strefa) do centrum i tam przesiadać się do metra ( zwiedzanie) i potem powrót do Sceaux. Czy na te podróże wystarczy karta Navigo z zakupionymi 10 biletami za 14,90 euro lub bilety w aplikacji czy też muszę dodatkowo kupować na stacji RER Sceaux pojedyncze bilety do centrum Paryża. Jeśli tak, to jaki jest ich koszt. Czy jest może inne korzystniejsze rozwiązanie. Pozdrawiam i z góry dziękuję za radę.

  • Witaj Ilona,
   Tak, aż do stacji Antony to III strefa.
   Tu dokładnie wystarcza karta Navigo z 10 biletami.
   W ramach jednego przejazdu w ciągu 1,5 h możesz przesiąść się z RER na metro i na odwrót. Także nie musisz już dokupować na te podróże do centrum miasta żadnych dodatkowych biletów 🙂

 22. Dziękuję Tomku za informację. Moje wątpliwości dotyczące konieczności dokupienia dodatkowych biletów na RER z Sceaux do centrum Paryża wynikał ze znalezionej gdzieś informacji, że na turystyczną kartę Navigo z 10 biletami można podróżować RER w tylko obrębie 1-2 strefy a Sceaux to już 3 strefa.

  • Masz rację.
   Na iledefrance-mobilites.fr jest informacja, że w przypadku biletów t+ transport w ramach RER tylko w I strefie.
   Z tego co widzę to przejazd pociągiem np. do Notre Dame to koszt 2,80 euro.

 23. Witam
  Czy dojazd z lotniska Orly wchodzi w te 10 przejazdowe czy musze oddzielnie kupić z Orly (jaka cena)?
  Czy przy 10 dniowym bilecie muszę koniecznie 2 euro zapłacić za kartę?

  • Witaj Karolina,
   Na 10 – przejazdówce podjedziesz tramwajem linii 7 z lotniska. To jedyny środek transportu, gdzie bilet ten będzie akceptowany.
   Przesiadając się z tramwaju na metro musisz na metrze ponownie skasować bilet, więc wykorzystasz 2 bilety.

   Przy zakupie 10 – przejazdówki musisz kupić kartę Navigo za 2 euro. Jeśli Twój telefon spełnia wymagania, możesz również kupić te bilety na wirtualną kartę Navigo w aplikacji Bonjour RATP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz