Komunikacją miejską w Paryżu zarządza RATP. Zobacz jak i jakie bilety kupić oraz jak sprawnie przemieszczać się po mieście.

W Paryżu działa zintegrowany system komunikacji miejskiej co oznacza, że możemy korzystać z metra, autobusów, tramwajów i pociągów. Posiadając bilet jednorazowy czy 10 – przejazdowy możemy się przesiadać między środkami komunikacji w następujący sposób:

  • metro/metro
  • metro/RER lub RER/RER (RER tylko w I strefie)
  • autobus/autobus
  • autobus/tramwaj oraz tramwaj/tramwaj
Aktualizacja 2024
Aktualnie łączny czas podróży we wszystkich środkach komunikacji w ramach jednego przejazdu nie powinien przekroczyć 90 minut.

Jak widać w ramach jednego przejazdu nie można przesiąść się np. z metra na autobus.

Podczas przesiadek w metrze nie opuszczamy stacji, czyli nie wychodzimy na zewnątrz. Wyjście i ponowne wejście na tą samą stację będzie powodowało konieczność skasowania kolejnego biletu.

Jak kupić bilet w Paryżu?

Wszystko jest mocno intuicyjne. W przypadku pociągów RER, poza automatami znajdują się na dworcach tradycyjne kasy. Na każdej stacji metra znajdują się automaty. Co ważne, obok automatów jest zawsze okienko Service. Co prawda w okienku nie kupimy biletów, ale pracownicy służą pomocą w ich zakupie w automacie, załatwiają również wszystkie niejasne sytuacje czy reklamacje.

Jedyny środek komunikacji miejskiej w którym kupimy bilety u kierowcy, to autobusy. Koszt to 2,50 euro, ale bilet obowiązuje tylko w danym autobusie – brak możliwości przesiadania się.

Zakup biletu w automacie zobaczycie na poniższym filmie:

Karty Navigo

W przypadku turystycznego wyjazdu, można rozważyć zakup magnetycznej karty Navigo Easy Pass – to na nią będziemy kupować – ładować bilety pojedyncze czy bilety 10 – przejazdowe. Uwaga! Aktualnie najpopularniejsze bilety 10 – przejazdowe kupujemy tylko na kartę Navigo!

Co ważne, nie musimy kupować magnetycznej karty za 2 euro. Wystarczy ściągnąć i zainstalować aplikację IDF Mobilités (Île-de-France Mobilités), a cały proces zakupowy dokonamy na swoim telefonie! Ta opcja zadziała tylko w wybranych smartfonach i wiem z doświadczenia, że nie wszędzie działa. Aktualnie (2023 rok) akceptuje telefony na Androidzie od wersji 8 w górę. Jeśli jednak kupimy kartę Navigo, możemy ją zeskanować w aplikacji IDF Mobilités przez moduł NFC i tym samym doładowywać z pozycji telefonu bilety na kartę Navigo, w tym wszystkie bilety t+.

Kartę Navigo kupicie w automatach na stacjach metra, ale tylko w tych nowszego typu oraz w punktach obsługi RATP, w tym tych na stacjach metra.

Zobacz jak kupić bilety na kartę Navigo w automacie oraz na telefonie:

Uwaga
Nie ma możliwości wykorzystania jednej karty Navigo np. na trzy osoby. Jeśli planujecie załadować popularny bilet 10 – przejazdowy, każda osoba powinna mieć swoją kartę. Nie możemy na swojej karcie odbijać przejazdów za innych pasażerów.

Co ważne, aplikacja umożliwia nam zarówno doładowanie biletami naszej magnetycznej karty Navigo, jak i zakup biletów bezpośrednio na nasz telefon. Ta druga opcja – bez wyrabiania karty Navigo spowoduje, że aplikacja przekieruje nas do zainstalowania kolejnej apki, która umożliwi sczytanie biletu przez moduł NFC przykładając telefon do bramki na stacji metra czy czytnika w autobusie. Tak jak pisałem wyżej, wymagania systemowe spełnia tylko ograniczona liczba smartfonów. Do niedawna były to głównie iPhony, a z telefonów na Androidzie głównie Samsungi. Aktualnie działa na wszystkich Androidach od wersji 8 w górę (działa na moim Oppo).

Czy do karty Navigo należy posiadać zdjęcie?
Są dwa rodzaje kart Navigo – Liberte + oraz Easy Travel Card.
To właśnie ta druga jest przydatna dla turystów ze względu na możliwość kupowania biletów 10 – przejazdowych. Easy Travel Card nie wymaga integracji z naszym zdjęciem w przeciwieństwie do karty Liberte+

Rodzaje biletów

Zamieszczamy poniżej rodzaje biletów, które będą atrakcyjne dla turystów. Omijamy tu wszelkie bilety miesięczne itd. Obowiązują one na strefy od I do III.

Ceny biletów zaktualizowane na 2024 rok.

Bilety jednorazowe – 2,15 euro / osoba
Pojedynczy przejazd z zachowaniem w/w zasad. W przypadku RER bilet t+ obowiązują tylko w I strefie. Przy wykorzystaniu metra, autobusów i tramwajów obowiązuje w całym regionie Paryża (nie tylko strefa I). Dzięki niemu dojedziemy z punktu A do punktu B w jednej ustalonej cenie niezależnie od przesiadek. Należy pamiętać o limicie czasowym pojedynczego przejazdu

Bilety jednorazowe możemy zakupić również w autobusach w cenie 2,50 euro, ale obowiązują tylko na kurs tym autobusem (brak przesiadek).

Bilety 10 – przejazdowy – 17,35 euro / osoba na kartę Navigo lub telefon, 19,10 euro / osoba w formie papierowego kartonika.

Najbardziej optymalne rozwiązanie ze względy na koszt pojedynczego przejazdu (1,73 euro).

Uwaga! Od roku 2022 ten bilet zakupimy tylko na magnetyczną kartę Navigo Easy Pass (dodatkowy koszt samej karty to 2,00 euro) lub w aplikacji IDF Mobilités – bezpłatnie – jeśli telefon spełnia wymagania sprzętowe.

Co ważne, kupując 10 – przejazdówkę możemy kupić bilet ulgowy np. dla dzieci za jedyne 8,65 euro.

Z wykorzystaniem biletów 10 – przejazdowych możemy poruszać się RER w I strefie, ale z kolei w metrze w całej sieci. Możliwe są przesiadki RER – metro, metro – metro, bus – bus, a także tramwaj – bus. Łączny czas podróży na jednym przejeździe nie może przekraczać 1,5h.

Komu przysługują bilety ulgowe t-ticket 10 przejazdów?

Zniżki przysługują w t-ticket na 10 przejazdów (nie dotyczy kupowanych pojedynczo biletów). Obowiązuje on m.in. dzieci między 4 a 10 rokiem życia lub młodzież do 16 lat, która podróżuje w grupie co najmniej 10 osób w towarzystwie osoby dorosłej.

Bilety dzienny – od 8,45 euro / osoba
Bilet dzienny można kupić na kartę Navigo Easy, stąd nie musi być konfigurowany z żadnym zdjęciem etc. Kupujemy go w zależności od wykorzystywanych stref. Można go kupić jedynie w 10 kombinacjach stref: 1-2, 1-3, 1-4, 1-5, 2-3, 2-4, 2-5, 3-4, 3-5, 4-5.

Uwaga! Bilet jest ważny na dany dzień, a nie np. 24h od pierwszego skasowania. W momencie jego zakupu określamy dzień, w którym będzie używany. Może być to maksymalnie 6 następnych dni po zakupie. Oznacza to, że kupując bilet w poniedziałek, możemy dzień jego obowiązywania wybrać maksymalnie na niedzielę.

Cena biletów dziennych w zależności od kombinacji stref

Na bilety dzienne nie przysługują zniżki z powodu wieku etc.

Rodzaj stref Cena
1-2, 2-3, 3-4, 4-5 8,45 euro
1-3, 2-4, 3-5 11,30 euro
1-4, 2-5 14,00 euro
1-5 20,10 euro
Bilety weekendowe (tygodniowe) – popularne bilety, a które sporo osób pyta w komentarzach.
Bilet tygodniowy jest ważny od poniedziałku do niedzieli. Zakupić na bieżący tydzień można go najpóźniej w czwartek.
Przykład – przylatujesz w piątek do Paryża i mimo końcówki tygodni chcesz kupić ten bilet, aby do niedzieli móc swobodnie korzystać z komunikacji – nie ma ta takiej możliwości. Bilety kupowane w piątek, sobotę czy niedzielę można wykorzystać dopiero od następnego tygodnia.

Co ważne, w określonym czasie możemy korzystać z nielimitowanej ilości przejazdów.

Aby zakupić bilet weekendowy, potrzebujesz nabyć kartę Navigo Decouverte lub Navigo Travel (w przeciwieństwie do Navigo Easy, na którą możemy ładować najpopularniejsze bilety). W przypadku turystów zakupujemy kartę Navigo Decouverte. Ta druga jest przeznaczona da mieszkańców oraz osób pracujących w Paryżu. Oczywiście możemy zakupić taki bilet w aplikacji IDF Mobilités co spowoduje, że ominiemy koszt wyrabiania fizycznej karty. Przy kupowaniu tego biletu trzeba będzie zrobić w aplikacji selfie.

Koszt samej karty to 5 euro. Karta jest imienna. Nadrukowane jest na niej imię i nazwisko, a także zdjęcie użytkownika. należy zatem zabrać ze sobą zdjęcie portretowe 25 x 30 mm, lub wykonać je za pomocą maszyn znajdujących się na stacjach mera czy dworcach kolejowych.

TIP – Cena biletu weekendowego + koszt samej karty wynosi więcej niż np. 2 x karnet na 10 przejazdów. Będzie się opłacała tylko dla osób, które faktycznie wybierają się do Paryża na więcej niż 2 – 4 dni.

TIP 2 – Omiń koszt zakupu karty i zdjęcia kupując bilet w aplikacji IDF Mobilités. Wtedy telefon będzie Twoim biletem, a zdjęciem będzie zrobione przez ciebie selfie.

Cena biletów tygodniowych w zależności od kombinacji stref

Cena biletów obowiązujących od 1 stycznia 2024
Rodzaj stref Cena
2-3 28,20 euro
3-4 27,30 euro
4-5 26,80 euro
Wszystkie strefy 30,75 euro
Tak wygląda karta, która posłuży do zakupu biletu weekendowego
Paris Visite – bilety przygotowane z myślą o turystach. Są to po prostu bilety na określoną liczbę kolejno następujących po sobie dni. Co ważne, są tutaj zniżki dla dzieci od 4 do 12 lat (11,99).

Co ważne, w określonym czasie możemy korzystać z nielimitowanej ilości przejazdów.

Bilet sprzedawany w formie karty magnetycznej, stąd przy jego zakupie będzie konieczne podanie swojego imienia i nazwiska – karty są imienne.

Kupując kartę zaznaczamy, od którego dnia będziemy z niej korzystać. Kupując bilet np. w poniedziałek, możemy określić początek naszego użytkowania np. na wtorek.
Bilet jest ważny określoną liczbę dni, nie liczy się w tym przypadku godzina rozpoczęcia, stąd nie opłaca się rozpoczynać jego użycia np. wieczorem.

Ceny biletów Paris Visite (strefa I – III)

Cena biletów obowiązujących od 1 stycznia 2024
Rodzaj biletu Cena dorośli Cena dzieci (4 – 12 lat)
1 dzień 13,95 euro 6,95 euro
2 dni 22,65 euro 11,30 euro
3 dni 30,90 euro 15,45 euro
5 dni 44,45 euro 22,20 euro

Ceny biletów Paris Visite (strefa I – V)

W ramach tej wersji dojedziemy również do Disneylandu oraz Wersalu bez konieczności kupowania dodatkowych biletów. Będzie tu użyteczne również w przypadku korzystania z lotniska Orly. Wtedy przejazd np. Orlyval będziemy mieć w cenie.

Rodzaj biletu Cena dorośli Cena dzieci (4 – 12 lat)
1 dzień 29,25 euro 14,60 euro
2 dni 44,00 euro 22,00 euro
3 dni 62,30 euro 31,15 euro
5 dni 76,00 euro 38,00 euro

Strefy

Powyższe ceny biletów obowiązują strefach od I do III. Dotyczy ona części Paryża, które są najistotniejsze dla turysty, łącznie z dzielnicą biznesową La Defense. I strefę opuszczamy podróżując np. do Wersalu czy Disneylandu, więc do obu tych atrakcji kupujemy odpowiednio inne bilety.

Szczegóły we wpisach:

Poniżej mapa stref w Paryżu dla zobrazowania zasięgu III strefy oraz położenia Disneylandu oraz Wersalu:

źródło: ratp.fr
Szczegółowy plan stref – kliknij aby powiększyć

Pozostałe środki komunikacji po Paryżu

Popularny wśród turystów jest specjalny autobus turystyczny, w którym obowiązują osobne taryfy, a także statek Batobus, którym przemieszczamy się pomiędzy przystankami znajdującymi się wzdłuż Sekwany.

Szczegóły:

Dzieci do 4 lat

Dzieci poniżej 4 lat podróżują wszystkimi środkami komunikacji publicznej bezpłatnie.

1 251 komentarzy

  1. Jak najlepiej dostać się z centrum Paryża w niedzielę rano na lotnisko CDG? Wylot jest o 7 więc trzeba być na lotnisku o 5.? 4 dorosłych 1 dziecko z Belambra Hotel?

    • Nie wiem czy przy takiej liczbie osób nie wyjdzie was lepiej taksówka, jak uda się zamówić taką na 5 osób.
      Ostatnio w trójkę płaciliśmy za dojazd ok 40 euro z miasta na CDG.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz