Komunikacją miejską w Paryżu zarządza RATP. Zobacz jak i jakie bilety kupić oraz jak sprawnie przemieszczać się po mieście.

W Paryżu działa zintegrowany system komunikacji miejskiej co oznacza, że możemy korzystać z metra, autobusów, tramwajów i pociągów. Posiadając bilet jednorazowy czy 10 – przejazdowy możemy się przesiadać między środkami komunikacji w następujący sposób:

 • metro/metro
 • metro/RER lub RER/RER (RER tylko w I strefie)
 • autobus/autobus
 • autobus/tramwaj oraz tramwaj/tramwaj
Aktualizacja 2023
Aktualnie łączny czas podróży we wszystkich środkach komunikacji w ramach jednego przejazdu nie powinien przekroczyć 90 minut.

Jak widać w ramach jednego przejazdu nie można przesiąść się np. z metra na autobus.

Podczas przesiadek w metrze nie opuszczamy stacji, czyli nie wychodzimy na zewnątrz. Wyjście i ponowne wejście na tą samą stację będzie powodowało konieczność skasowania kolejnego biletu.

Jak kupić bilet w Paryżu?

Wszystko jest mocno intuicyjne. W przypadku pociągów RER, poza automatami znajdują się na dworcach tradycyjne kasy. Na każdej stacji metra znajdują się automaty. Co ważne, obok automatów jest zawsze okienko Service. Co prawda w okienku nie kupimy biletów, ale pracownicy służą pomocą w ich zakupie w automacie, załatwiają również wszystkie niejasne sytuacje czy reklamacje.

Jedyny środek komunikacji miejskiej w którym kupimy bilety u kierowcy, to autobusy. Koszt to 2,00 euro, ale bilet obowiązuje tylko w danym autobusie – brak możliwości przesiadania się.

Zakup biletu w automacie zobaczycie na poniższym filmie:

Karty Navigo

W przypadku turystycznego wyjazdu, można rozważyć zakup magnetycznej karty Navigo Easy Pass – to na nią będziemy kupować – ładować bilety pojedyncze czy bilety 10 – przejazdowe. Uwaga! Aktualnie najpopularniejsze bilety 10 – przejazdowe kupujemy tylko na kartę Navigo!

Co ważne, nie musimy kupować magnetycznej karty za 2 euro. Wystarczy ściągnąć i zainstalować aplikację IDF Mobilités (Île-de-France Mobilités), a cały proces zakupowy dokonamy na swoim telefonie! Ta opcja zadziała tylko w wybranych smartfonach i wiem z doświadczenia, że nie wszędzie działa. Aktualnie (2023 rok) akceptuje telefony na Androidzie od wersji 8 w górę. Jeśli jednak kupimy kartę Navigo, możemy ją zeskanować w aplikacji IDF Mobilités przez moduł NFC i tym samym doładowywać z pozycji telefonu bilety na kartę Navigo, w tym wszystkie bilety t+.

Kartę Navigo kupicie w automatach na stacjach metra oraz w punktach obsługi RATP, w tym tych na stacjach metra.

Uwaga
Nie ma możliwości wykorzystania jednej karty Navigo np. na trzy osoby. Jeśli planujecie załadować popularny bilet 10 – przejazdowy, każda osoba powinna mieć swoją kartę. Nie możemy na swojej karcie odbijać przejazdów za innych pasażerów.

Co ważne, aplikacja umożliwia nam zarówno doładowanie biletami naszej magnetycznej karty Navigo, jak i zakup biletów bezpośrednio na nasz telefon. Ta druga opcja – bez wyrabiania karty Navigo spowoduje, że aplikacja przekieruje nas do zainstalowania kolejnej apki, która umożliwi sczytanie biletu przez moduł NFC przykładając telefon do bramki na stacji metra czy czytnika w autobusie. Tak jak pisałem wyżej, wymagania systemowe spełnia tylko ograniczona liczba smartfonów. Do niedawna były to głównie iPhony, a z telefonów na Androidzie głównie Samsungi. Aktualnie działa na wszystkich Androidach od wersji 8 w górę (działa na moim Oppo).

Czy do karty Navigo należy posiadać zdjęcie?
Są dwa rodzaje kart Navigo – Liberte + oraz Easy Travel Card.
To właśnie ta druga jest przydatna dla turystów ze względu na możliwość kupowania biletów 10 – przejazdowych. Easy Travel Card nie wymaga integracji z naszym zdjęciem w przeciwieństwie do karty Liberte+

Rodzaje biletów

Zamieszczamy poniżej rodzaje biletów, które będą atrakcyjne dla turystów. Omijamy tu wszelkie bilety miesięczne itd. Obowiązują one na strefy od I do III.

Ceny biletów zaktualizowane na 2023 rok.

Bilety jednorazowe – 2,10 euro / osoba
Pojedynczy przejazd z zachowaniem w/w zasad. W przypadku RER bilet t+ obowiązują tylko w I strefie. Przy wykorzystaniu metra, autobusów i tramwajów obowiązuje w całym regionie Paryża (nie tylko strefa I). Dzięki niemu dojedziemy z punktu A do punktu B w jednej ustalonej cenie niezależnie od przesiadek. Należy pamiętać o limicie czasowym pojedynczego przejazdu

Bilety jednorazowe możemy zakupić również w autobusach w cenie 2,50 euro, ale obowiązują tylko na kurs tym autobusem (brak przesiadek).

Bilety 10 – przejazdowy – 16,90 euro / osoba na kartę Navigo lub telefon, 19,10 euro / osoba w formie papierowego kartonika.

Najbardziej optymalne rozwiązanie ze względy na koszt pojedynczego przejazdu (1,69 euro).

Uwaga! Od roku 2022 ten bilet zakupimy tylko na magnetyczną kartę Navigo Easy Pass (dodatkowy koszt samej karty to 2,00 euro) lub w aplikacji IDF Mobilités – bezpłatnie – jeśli telefon spełnia wymagania sprzętowe.

Co ważne, kupując 10 – przejazdówkę mozemy kupić bilet ulgowy np. dla dzieci za jedyne 7,45 euro.

Z wykorzystaniem biletów 10 – przejazdowych możemy poruszać się RER w I strefie, ale z kolei w metrze w całej sieci. Możliwe są przesiadki RER – metro, metro – metro, bus – bus, a także tramwaj – bus. Łączny czas podróży na jednym przejeździe nie może przekraczać 1,5h.

Komu przysługują bilety ulgowe t-ticket 10 przejazdów?

Zniżki przysługują w t-ticket na 10 przejazdów (nie dotyczy kupowanych pojedynczo biletów). Obowiązuje on m.in. dzieci między 4 a 10 rokiem życia lub młodzież do 16 lat, która podróżuje w grupie co najmniej 10 osób w towarzystwie osoby dorosłej.

Bilety dzienny – od 8,45 euro / osoba
Bilet dzienny można kupić na kartę Navigo Easy, stąd nie musi być konfigurowany z żadnym zdjęciem etc. Kupujemy go w zależności od wykorzystywanych stref. Można go kupić jedynie w 10 kombinacjach stref: 1-2, 1-3, 1-4, 1-5, 2-3, 2-4, 2-5, 3-4, 3-5, 4-5.

Uwaga! Bilet jest ważny na dany dzień, a nie np. 24h od pierwszego skasowania. W momencie jego zakupu określamy dzień, w którym będzie używany. Może być to maksymalnie 6 następnych dni po zakupie. Oznacza to, że kupując bilet w poniedziałek, możemy dzień jego obowiązywania wybrać maksymalnie na niedzielę.

Cena biletów dziennych w zależności od kombinacji stref

Na bilety dzienne nie przysługują zniżki z powodu wieku etc.

Rodzaj stref Cena
1-2, 2-3, 3-4, 4-5 8,45 euro
1-3, 2-4, 3-5 11,30 euro
1-4, 2-5 14,00 euro
1-5 20,10 euro
Bilety weekendowe (tygodniowe) – popularne bilety, a które sporo osób pyta w komentarzach.
Bilet tygodniowy jest ważny od poniedziałku do niedzieli. Zakupić na bieżący tydzień można go najpóźniej w czwartek.
Przykład – przylatujesz w piątek do Paryża i mimo końcówki tygodni chcesz kupić ten bilet, aby do niedzieli móc swobodnie korzystać z komunikacji – nie ma ta takiej możliwości. Bilety kupowane w piątek, sobotę czy niedzielę można wykorzystać dopiero od następnego tygodnia.

Co ważne, w określonym czasie możemy korzystać z nielimitowanej ilości przejazdów.

Aby zakupić bilet weekendowy, potrzebujesz nabyć kartę Navigo Decouverte lub Navigo Travel (w przeciwieństwie do Navigo Easy, na którą możemy ładować najpopularniejsze bilety). W przypadku turystów zakupujemy kartę Navigo Decouverte. Ta druga jest przeznaczona da mieszkańców oraz osób pracujących w Paryżu. Oczywiście możemy zakupić taki bilet w aplikacji IDF Mobilités co spowoduje, że ominiemy koszt wyrabiania fizycznej karty. Przy kupowaniu tego biletu trzeba będzie zrobić w aplikacji selfie.

Koszt samej karty to 5 euro. Karta jest imienna. Nadrukowane jest na niej imię i nazwisko, a także zdjęcie użytkownika. należy zatem zabrać ze sobą zdjęcie portretowe 25 x 30 mm, lub wykonać je za pomocą maszyn znajdujących się na stacjach mera czy dworcach kolejowych.

TIP – Cena biletu weekendowego + koszt samej karty wynosi więcej niż np. 2 x karnet na 10 przejazdów. Będzie się opłacała tylko dla osób, które faktycznie wybierają się do Paryża na więcej niż 2 – 4 dni.

TIP 2 – Omiń koszt zakupu karty i zdjęcia kupując bilet w aplikacji IDF Mobilités. Wtedy telefon będzie Twoim biletem, a zdjęciem będzie zrobione przez ciebie selfie.

Cena biletów tygodniowych w zależności od kombinacji stref

Cena biletów obowiązujących od 1 stycznia 2023
Rodzaj stref Cena
2-3 27,45 euro
3-4 26,60 euro
4-5 26,10 euro
Wszystkie strefy 30,00 euro
Tak wygląda karta, która posłuży do zakupu biletu weekendowego
Paris Visite – bilety przygotowane z myślą o turystach. Są to po prostu bilety na określoną liczbę kolejno następujących po sobie dni. Co ważne, są tutaj zniżki dla dzieci od 4 do 12 lat (11,99).

Co ważne, w określonym czasie możemy korzystać z nielimitowanej ilości przejazdów.

Bilet sprzedawany w formie karty magnetycznej, stąd przy jego zakupie będzie konieczne podanie swojego imienia i nazwiska – karty są imienne.

Kupując kartę zaznaczamy, od którego dnia będziemy z niej korzystać. Kupując bilet np. w poniedziałek, możemy określić początek naszego użytkowania np. na wtorek.
Bilet jest ważny określoną liczbę dni, nie liczy się w tym przypadku godzina rozpoczęcia, stąd nie opłaca się rozpoczynać jego użycia np. wieczorem.

Ceny biletów Paris Visite (strefa I – III)

Cena biletów obowiązujących od 1 stycznia 2023
Rodzaj biletu Cena dorośli Cena dzieci (4 – 12 lat)
1 dzień 13,55 euro 6,75 euro
2 dni 22,05 euro 11,00 euro
3 dni 30,10 euro 15,05 euro
5 dni 43,30 euro 21,65 euro

Ceny biletów Paris Visite (strefa I – V)

W ramach tej wersji dojedziemy również do Disneylandu oraz Wersalu bez konieczności kupowania dodatkowych biletów. Będzie tu użyteczne również w przypadku korzystania z lotniska Orly. Wtedy przejazd np. Orlyval będziemy mieć w cenie.

Rodzaj biletu Cena dorośli Cena dzieci (4 – 12 lat)
1 dzień 28,50 euro 14,25 euro
2 dni 43,30 euro 21,65 euro
3 dni 60,70 euro 30,35 euro
5 dni 74,30 euro 37,15 euro

Strefy

Powyższe ceny biletów obowiązują strefach od I do III. Dotyczy ona części Paryża, które są najistotniejsze dla turysty, łącznie z dzielnicą biznesową La Defense. I strefę opuszczamy podróżując np. do Wersalu czy Disneylandu, więc do obu tych atrakcji kupujemy odpowiednio inne bilety.

Szczegóły we wpisach:

Poniżej mapa stref w Paryżu dla zobrazowania zasięgu III strefy oraz położenia Disneylandu oraz Wersalu:

źródło: ratp.fr
Szczegółowy plan stref – kliknij aby powiększyć

Pozostałe środki komunikacji po Paryżu

Popularny wśród turystów jest specjalny autobus turystyczny, w którym obowiązują osobne taryfy, a także statek Batobus, którym przemieszczamy się pomiędzy przystankami znajdującymi się wzdłuż Sekwany.

Szczegóły:

Dzieci do 4 lat

Dzieci poniżej 4 lat podróżują wszystkimi środkami komunikacji publicznej bezpłatnie.

1 031 komentarzy

 1. Dzień dobry Panie Tomaszu

  Czy bilety 10 przejazdowe to jest tak fizycznie 10 biletów pojedynczych, czy jakaś karta 10 przejazdowa?
  Chodzi mi o to czy jak kupie te 10 biletów to mogę je używać z drugą osoba, tzn. mamy wtedy po 5 biletów jednorazowych

  • Dzień dobry,
   Bilet 10 – przejazdowy to 10 pojedynczych przejazdów, ale kupowany w pakiecie na kartę Navigo.
   Nie ma możliwości, aby dwie osoby w tym samym czasie odbijały tą samą kartę Navigo, więc każdy musi mieć swój karnet.
   Jeśli jednak odbijane są w różnym czasie, to oczywiście karta nie jest imienna i można ją przekazywać innym osobom.

 2. Cześć!

  Piszę jeszcze jedną wiadomość, ale powoli już mi się rozjaśnia w tym temacie..

  Czy dobrze kalkuluję ( zakup biletów na transport z lotniska RER B 4 x 11.4 Eur )
  Następnie zakup biletów 10 przejazdowych 3 x 19.10 za dorosłych + za dziecko 11 letnie 9.45 jest zniżka czy 19.10?

  i wyrabiam na lotnisku kartę easy travel card?

  • Cześć,
   Dokładnie, na bilety RER nie potrzebujesz tej karty, więc możesz ją kupić na lotnisku, albo dopiero na spokojnie w mieście 🙂

  • Dzień dobry Panie Tomku,
   Czyli bilet tygodniowy na wszystkie strefy za 30 euro pozwoli na nielimitowane przejazdy we wszystkich tych strefach metrem, autobusami, tramwajami i RER? I można go sobie kupić w aplikacji na kartę Navigo Decouverte?
   Pozdrawiam.

 3. Witam
  Czy jednodniowy bilet typu Mobilis na strefy 1-5 umożliwia podróż RER-em na lotnisko CDG? Czy jest tez wazy np. na przejazd do wersalu czy Disneylandu?
  I czy ważny jest na Roissybus?

  • Witaj,
   Tak, jak najbardziej. Za wyjątkiem Orlyval korzystasz praktycznie ze wszystkiego.
   Obejmie również RER do Wersalu czy Disneylandu.

  • Hej. Znajomi maja telefony z Androidem i maja możliwość kupienia tygodniowego biletu w aplikacji. Na iOS (system iphone) nie mam takiej możliwości. Jaka jest alternatywa żebym rozwiąż miała tygodniowy bilet za 30 euro? Jest jakieś rozwiązanie?

  • Hej, jedynym rozwiązaniem będzie zakup na miejscu tradycyjnej karty Navigo Decouverte i na nią załadowanie biletu tygodniowego.
   karta jest zintegrowana z Twoim zdjęciem oraz numerem dokumentu, także trzeba zabrać takie zdjęcie ze sobą.

 4. Panie Tomku,

  Kartę NAVIGO DECOUVERTE – najprościej chyba wyrobić na lotnisku? w aplikacji on line mam problemy..
  Na lotnisku CDG jest jakieś stanowisko gdzie je wyrobimy?

  Zdjęcie portretowe 25 x 30 mm może być wydrukowane czy musi być typowo legitymacyjne (od fotografa)
  Pozdrawiam,

  • Na lotnisku można ją zakupić na stacji pociągu RER.
   Zdjęcie może być tradycyjne, od fotografa, ale również wydrukowane na papierze.
   Dokładnie, sugerowane rozmiary to 25 / 30 mm.

  • Hej mam pytanie jaki bilet poleciłbyś przy takiej kombinacji przylot w poniedziałek 30.10 na lotnisko Beauvais wylot w czwartek 2.11 trzy osoby (dwie dorosłe i 10 latka) poruszanie się po głównych atrakcjach Paryża.

  • Z lotniska musicie dojechać shuttle busem, więc poruszając się po samym Paryż przy dziecku w tym wieku – 10 przejazdówki. Nie wykorzystacie raczej więcej niż dwa takie karnety, dziecko będzie mieć ulgowe, łatwo je zakupić bez konieczności zabierana zdjęć etc.
   Dlatego postawiłbym na shuttle bus z i na lotnisko, a w samym Paryżu bilety 10 – przejazdowe.

   Informacja o dojeździe z Beauvais – Dojazd z lotniska Beauvais – Tille

 5. Dzień dobry Panie Tomku. Będę w Paryżu w dni od soboty do czwartku. Będę codziennie dojeżdżać z pod Paryża z Alfortville kolejką RER, a po Paryżu poruszać się metrem. Czy najlepsza w takim wypadku będzie karta Paris visite czy może inna opcja będzie bardziej korzystna. Bardzo proszę o poradę.

  • Dzień dobry,
   Tak, Paris Visite na odpowiednią liczbę stref oczywiście załatwi sprawę.
   Najtaniej zwykle w takim przypadku wychodzą bilety tygodniowe, tu potrzebne byłyby dwa – na sobotę – niedzielę, oraz kolejny od poniedziałku.
   Można zatem bazować np. jednorazowych w dwa pierwsze dni, a na nowy tydzień bilet tygodniowy. Taka kombinacja powinna wyjść najtaniej.

  • Panie Tomku?
   Czy bilety jednorazowe lub te na 10 przejazdów obowiązują w strefie 3, ponieważ Alfortville jest w strefie 3 , i stamtąd będę codziennie dojeżdżać do Paryża Rer. Bo nie wiem czy dobrze zrozumiałam że bilety jednorazowe lub 10 przejazdowe obowiązują tylko w strefie 1, więc jaki bilet kupić na dojazd do strefy 3?

  • Jeśli chodzi o sieć metra, to nie ma znaczenia strefa.
   Podobnie tramwaje czy autobusy.
   W RER przemieszczanie tylko w I strefie.

  • To jakie bilety jednorazowe lub inne kupić na przemieszczanie się że strefy 3 do 1 i odwrotnie?

  • Jeśli masz zamiar dojeżdżać RER – bilet tygodniowy w opcji na wszystkie strefy.
   Można na nim jeździć RER.

 6. Cześć Tomek

  Czy bilet dzienny na strefy 1-5 obowiązuje na przejazdy „chyba pociągami” oznaczanymi jako:
  H, J , K, L, N, P, R, U oraz pociągami TER? Chodzi mi o transport do Versalu z lotniska CDG (tak mi wyszukało Google)
  Najpierw z lotniska RER B, potem Metro a potem pociąg Ter albo pociąg N

  • Cześć,
   Na tej trasie są prowadzone prace, dlatego pokazuje Google trasy tymi pociągami.
   Tak, bilety tygodniowe czy Paris Visite obejmuje te pociągi za wyjątkiem tych z rezerwacją miejsc.
   Na tych lokalnych połączeniach nie ma jednak obowiązkowej rezerwacji miejsc.

 7. Dzień dobry.
  Wybieramy się końcem października od czwartku rana będziemy w Paryżu do soboty 4 dorosłych ludzi dzieci powyżej 12 roku życia.
  I moje pytanie czy mam zakupić ten bilet za 30 e na wszystkie linie łącznie z dojazdem z lotniska do miasta czy jak…?powiem szczerze nie wiem jak to ogarnąć. A no jeszcze jedno pytanie jak z atrakcjami czy kupować oddzielnie czy zakupić jakiś najbardziej korzystny pakiet z głównymi atrakcjami Paryża.
  Będę wdzięczna za pomoc.
  Pzd.

  • Dzień dobry,
   Nie ma tu jednoznacznych odpowiedzi.
   Wszystko zależy jaki macie plan na zwiedzanie, do kiedy jesteście, na jakie lotnisko przylatujecie.
   Zwykle tygodniówka wychodzi najlepiej, ale z racji waszego przylotu w sobotę możliwe że fajnie i elastycznie wyjdą was bilety 10 – przejazdowe.

 8. Dzień Dobry Panie Tomaszu.
  Napisał Pan, że nie jest możliwy jednoczesny przejazd więcej niż jednej osoby na jednej aplikacji (chodzi mi o bilety 10 przejazdowe). Ale czy mogę na jednej aplikacji kupić i w tym samym czasie korzystać z biletów dla siebie i dziecka. Czy córka powinna mieć także swoją aplikację.
  Pozdrawiam.

  • Dzień dobry,
   Powinna mieć albo swoją aplikację albo po prostu plastikową kartę Navigo, na którą będzie doładowywać się bilety.

 9. Dzień dobry,
  Czy jeśli z lotniska pokazuje połączenie 352 -> ex93 -> m5, to znaczy że kupuję dwa bilety jednorazowe?

  Pozdrawiam
  Paweł

  • Dzień dobry,
   Nie wiem jak jest w linii ekspresowej EX93 i czy nie obowiązują tam osobne bilety.
   Wtedy wyjdą trzy bilety na takim przejeździe.

  • Czy 10 przejazdowkę trzeba wykorzystać w 1 dzień? Czy można tez w następnie dni? Z góry dziękuję.

  • Nie,
   Nie ma tu limitu czasowego na wykorzystanie tych biletów.
   Zadziała nawet jak wrócisz np. po roku 🙂

 10. Hej
  Czy bilet typu Mobilis jednodniowy na strefy 1-5 zakupie w automacie?
  Czy jest on ważny także na pociągami transilien (np z literka U) ?

  • Hej,
   Tak.
   W tych pociągach, w których nie ma obowiązkowej rezerwacji miejsc, jak najbardziej obowiązuje.
   U też powinien spełniać, bo to regionalna linia.

 11. Dzień dobry,
  Do zakupu biletu Navigo aplikacja IDF Mobilites kazała pobrać jeszcze jedną aplikację – Mes Tickets Navigo. Aplikacja została pobrana, jednakże zachowuje się jakby była modułem to aplikacji IDF Mobilites – nie ma okienka z aplikacją i nie da się jej otworzyć ze sklepu Play. Zakupiłem bilet tygodniowy i jest w aplikacji IDF Mobilites, jednakże nie wiem jak okazać go w razie kontroli biletów.
  Pozdrawiam.

  • Dzień dobry,
   Wszystko poprawnie, aby wejść do metra i tak musisz mieć włączoną aplikację o moduł NFC, aby zeskanować ją na bramce.
   W autobusach również należy ją odbić.
   W przypadku kontroli przykładasz telefon do czytnika kontrolerów.

 12. Panie Tomku, czy na kartę decouverte mogę kupić bilet Paris Visite? W Paryżu planuję być od 4-10.10 z rodziną, z lotniska Orly.

  • Nie, Paris Visite kupuje się niezależnie od kart.
   To najprostsze rozwiązanie bo bilet kupujemy w formie tradycyjnego kartoniku z paskiem magnetycznym.

  • Dzień dobry, lądujemy w sobotę na Orly. Planujemy zakupić karty Navigo Easy i doładować 10 biletów. Aby dostać się do hotelu musimy T7+bus180. Lotnisko jest w 4 strefie, jakie bilety powinniśmy zakupić? Pozdrawiam.

  • Po prostu użyjecie dwa bilety z waszej 10 – przejazdówki.
   Jeden na tramwaj, drugi na autobus.

 13. Dzień dobry
  Jaka będzie najlepsza opcja biletowa 5 dniowa ale niepełna;). przylatujemy wieczorem w środę na CDG musimy skorzystać z RER B i M2v(3 dorosłych i dziecko 11 lat). Tego dnia już raczej nie będziemy się przemieszczać i zostaniemy na Montmartre. Zostają nam 3 dni pełnego zwiedzania (bez Wersalu) a tego 5-dnia (niedziela) to już musimy ruszać na CDG. Jaką wersję biletowa by Pan polecał?

  • Dzień dobry,
   Bilet tygodniowy i tak wyjdzie najlepiej ze względu na transfer z lotniska oraz na lotnisko.
   Samo to już rekompensuje wszystko.
   Kwestia tylko tego, czy uda wam się to zrobić przez aplikację, bo nie wiem do której godziny pracują tradycyjne „okienka” na stacji kolejowej RER na lotnisku.

 14. Karnet 10 biletów papierowych (normalnych lub ulgowych) można w dalszym ciągu kupić w okienkach na stacjach. Są też dostępne w pojedynczych automatach (np na stacji Argentine).

  • Jak, dzięki wielkie za wiadomość.
   Wiem, że jeszcze sporadycznie się gdzieś pojawiały, ale dobrze wiedzieć, że są jeszcze w tradycyjnych okienkach.

 15. Witam,
  Czy orientuje się Pan jak wygląda przewóz zwierząt w transporcie publicznym? Wybieram się do Paryża z psem i nie bardzo wiem jak ugryźć ten temat. Jeżeli będę musiała skorzystać z metra czy innego transportu , jaki bilet potrzebuje , czy jest możliwość wzięcia psa ze sobą? Czy jest obowiązek posiadania kagańca? Dziękuję bardzo za wszelką pomoc i pozdrawiam.

  • Witaj Patrycja,
   Tak, psy są akceptowane.
   Małe, przewożone w transporterach, torbach, nie muszą mieć kagańca.
   Te na smyczy muszą mieć kaganiec.
   Psy nie płacą 🙂

   Wyjątkiem są te większe – powyżej 45 centymetrów długości muszą mieć bilet ulgowy.

 16. Cześć,
  Niestety przy telefonie typu iPhone nie jestem w stanie kupić biletu tygodniowego przez aplikacje. Na lotnisku CDG będziemy około 22:30 w czwartek. Czy jest możliwość kupić bilet tam stacjonarnie – w okienku lub automacie czy będzie za późno?
  Pozdrawiam!

  • Cześć,
   To jest właśnie pytanie które nurtuje wielu, ale nie dam co 100% odpowiedzi.
   Jest dla mnie nieprawdopodobne, aby na stołecznym lotnisku taki punkt nie pracował 24h.
   Ale z drugiej prawa pracowników we Francji itd już nie raz mnie zaskoczyły 🙂

 17. Czy z lotniska CDG terminal 2B na bilecie RER B za 12.60 euro dojadę i mogę się przesiąść na RER C i tramwaj (jadę do Ibis Issy Moulinex)? Nie umiem znaleźć informacji, czy ten bilet kupiony na lotnisku na RER B tez jest 90 min z możliwością przesiadek? Czy też jak już dojadę do centrum Paryża to przesiadka na RER C i tramwaj to konieczność zakupu kolejnych biletów?

  • Na stację kolejową Issy RER B z przesiadka na RER C masz cenę 13,70 euro.
   Nie ma konieczności korzystania z tramwaju, ale nawet gdybyś chciał, to cena wzrasta o bilet jednorazowy na tramwaj, czyli do 15,80 euro.

 18. Tomku – czy dobrze w takim razie patrzę, że aby jeździć RER C ze stacji ISSY do strefy 1 Paryża nie mogę korzystać z biletów jednorazowych t+ (tych 10 przejazdowych), to jeden przystanek za strefą 1 ? Dziękuje za pomoc !

  • Dokładnie, RER tylko w I strefie, te bilety odpadają na przemieszczanie się do centrum.
   Pomyśl o biletach dziennych lub tygodniowych, które można kupować na określoną liczbę stref i wtedy problem z dojazdami RER poza I strefę się rozwiązuje.

 19. Dzień dobry,
  Świetny artykuł👌
  Panie Tomku, będziemy Ok 22.00 w piatek na lotnisku Charles de Galle (pod koniec października) i wyjeżdżamy w poniedziałek. Nocleg będzie w 3 strefie 3 Rue Camille Desmoulins. Jakie bilety na jaki środek transportu poleca Pan kupić?
  P..S. Przez przypadek pytanie zamieściłam pod innym artykułem ale artykuł o Luwrze tez świetny i zapisany😊 pozdrawiam.

  • Dzień dobry,
   Usunąłem zatem ten komentarz z Luwru 🙂
   Niedaleko masz stację metra Voltaire.
   Dlatego przy krótkim pobycie polecam na miejscu bilety 10 – przejazdowe i przemieszczanie się metrem – tu nie będą mieć znaczenia strefy.
   Na dojazd i przyjazd z lotniska – bilety jednorazowe.

 20. Dziękuję bardzo za odpowiedz😊 To jeszcze pytanie dotyczące Luwru 😄 Czytałam ze osoby do 26 roku życia maja wstęp darmowy. Czy dla takiej osoby tez kupuje się bilet za 0 zł czy wchodzi wyłącznie z dokumentem tożsamości i bez żadnego biletu?

  • Nie ma problemu 🙂
   Koniecznie trzeba zrobić rezerwacje na bilet na 0.
   Takiej rezerwacji można dokonać na stronie Luwru.
   Ma to oczywiście związek z wejściem na określoną godzinę i przepustowość muzeum.

  • Cześć Tomek
   Wraz z mężem będziemy w na lotnisku Orly w sobotę rano chcemy się dostać do Wersalu. Jaki środek transportu proponujesz i jaki bilet kupic. Następnie chcemy się dostać z Weselu do centrum Paryża. Po samym Paryżu chyba dla nas najlepsza opcja to bilet z 10 przejazdamin (tylko jak on się nazywa) Gdzie kupuje się pojedyncze bilety.

  • Cześć,
   Bardzo łatwo można podjechać z lotniska tramwajem 7 i na stacji La Fraternelle przesiąść się na RER C.
   Można również jechać RER C spod lotniska, ale z lotniska musisz dostać się na stację Pont de Rungis Aéroport d’Orly.

 21. Witaj Tomku:)
  Próbuję dokonać zakupu Paris Visite (Transport Pass) 5 Days (zones 1 to 3),
  Wybrałem tę opcję za 47,40 EUR, następnie jest polecenie by zaznaczyć w kalendarzu dzień
  w którym chcę korzystać z transportu. W moim przypadku jest to czwartek 28.09. czyli jutro:)
  Niestety w kalendarzu nie można zaznaczyć żadnego już dnia września. Najwcześniej
  1 października, ale ja już w ten dzień wylatuję do Warszawy:/
  Co proponujesz w tej sytuacji? Czy do tego biletu potrzebuję zdjęcie?
  Z góry dziękuję za odpowiedź:)
  Pozdrowienia

  • Cześć Wojtek,
   Paris Visite kupowało się online, ale dlatego z takim zapasem czasowym, bo był potrzebny czas na przesyłkę.
   Później zawieszono sprzedaż internetową i widocznie znowu ją uruchomili.
   Paris Visite jest w formie tradycyjnego kartoniku, więc najlepiej w Twoim przypadku kupić ten bilet po prostu na miejscu.
   Kupisz go w punktach informacji turystycznej – w tym na lotnisku – a także w automatach biletowych.

 22. Witaj Tomku,

  Będę wraz z kuzynką w Paryżu 6-9.10, tj. piątek-poniedziałek (6.10 od rana – musimy przedostać się z cdg, a 9.10 w południe wyjazd na lotnisko tylko). Lotnisko CDG, mieszkamy w polskim seminarium. W planach zwiedzanie typowych miejsc paryskich, ewentualnie pojechanie do Wersalu. Obie jesteśmy studentkami poniżej 26 r.ż. Które bilety będą dla nas najlepsze?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 🙂

  • Cześć Paulina,
   Z racji terminu chyba najlepiej postawić na jednorazowe z lotniska, a na miejscu w Paryżu 10 – przejazdówki – tanio będzie można przemieszczać się głównie metrem po całym wielkim regionie 🙂

 23. Witaj Tomasz. Trafiłam na twój profil i takze mam prośbę o podpowiedź. Jutro tzn. 1 października będę w Paryżu w 18 dzielnicy. Hotel Lodge Inn Paris 13. Przyjazd 9 Uhr. Pobyt do czwartku. Wyjazd o 20 Uhr. Chcemy zwiedzić Luwr, wieczorny Rejs z kolacja Po Sekwanie, Eiffel, Pompidou, d’Orsei. Jaki pakiet kupić? Podobno są takie w sprzedaży? Czy biuro posiada Pan w Polsce? Czy we Francji? Czy świadczy Pan usługi doradcy? liebe Grüße

  • Witaj Ela,
   Biuro w Polsce, stroną o Paryżu zajmuje się po prostu całkowicie przy okazji 🙂
   Tak, są pakiety – szczegóły – Miejskie Karnety.
   Ma to sens, jeśli naprawdę dużo chce się zwiedzić.
   Pamiętaj, że w przypadku karnetów i tak trzeba zarezerwować online wejście do Luwru oraz wjazd na wieżę Eiffla, a zwłaszcza to ostatnie rozwiązanie na najbliższe dni nie będzie możliwe.

   W Twoim przypadku chyba lepiej będzie te atrakcje zarezerwować osobno, a wjazd na wieżę kupić po prostu na miejscu.

   Linki do rezerwacji biletów znajdziesz we wpisach na stronie:
   2,5 godzinny Rejs po Sekwanie z kolacją
   Luwr
   d’Orsay
   Pompidou

 24. Dzień dobry,
  Panie Tomaszu mam pytanie.
  Od 5 do 11 października będę turystycznie w Paryżu. Zainteresowała mnie karta Paris Visite, ale jeśli dobrze zrozumiałam, można ją wykupić tylko na 5 dni? Czy jest możliwość wykupienia jej na cały pobyt czyli 7 dni?
  I czy jeśli będę jechać z lotniska CDG to muszę wykupić kartę na strefy 1-5?

  • Dzień dobry,
   Tak, karta Paris Visite w maksymalnej opcji jest na 5 dni.
   Tak, w przypadku chęci wykorzystania jej na dojazdy z lotniska oraz na lotnisko, będzie potrzebna w wersji na V stref.
   Różnica w cenie 5 – dniowej karty na II strefy, a V stref wynosi ponad 30 euro, więc trzeba sobie to przekalkulować czy wykorzysta się to.

 25. Witam, mam pytanie odnośnie zakupu biletu na aplikacji, jeśli kupię bilet 10 przejazdowy jestem w stanie dojechać z Disneyland aż do samego Paryża na tej opcji? Czy Disneyland jest w tej strefie 10 przejazdowego biletu.

  • Witaj,
   Nie, bo do Disyelandu musisz jechać pociągiem, a w przypadku 10 – przejazdówek RER można przemieszczać się tylko w I strefie.
   Za to bilet na cała trasę jest tani – kosztuje 5,00 euro / osoba.
   Taryfa spadła, aby więcej osób jeździło komunikacją publiczną do Disneya.

 26. Czy jest możliwość zakupienia tego otóż biletu w aplikacji IDF? I Czy jeśli będę w posiadaniu karty magnetycznej z zdjęciem mogę zakupić bilet na miejscu w metrze żeby dostać się z hotelu do Disneylandu.

  • Oczywiście, można kupić sam jednorazowy bilet na pociąg bez konieczności posiadania karty Navigo.

  • Tak, nie ma problemu.
   Jeśli będziesz mieć kartę Navigo ze zdjęciem to równie na tą kartę zakupisz bilet zarówno na stacji jak i z wykorzystaniem telefonu.

 27. Zainstalowałem aplikację na telefonie, a w przypadku zakupu biletu przenosi mnie do opcji zeskanowania karty navigo… Nie mam opcji zapłaty biletu w tej aplikacji. Może coś źle robie:) Prosze o pomoc,
  Tomek

  • Nie każdy telefon obsługuje możliwość zakupu biletów bezpośrednio na telefon.
   Każdy jednak jeśli sczyta się katę Navigo za pomocą NFC da taką możliwość.
   Bez konieczności posiadania plastiku najczęściej przechodzą telefony na Androidzie.

  • Można kupić w aplikacji, ale telefon musi spełniać wymagania sprzętowe.
   W przeciwnym razie trzeba kupić fizyczną kartę, np. Navigo Decouverte i na nią zakupić bilet tygodniowy.
   Sama karta jest integrowana z danymi osobowymi oraz zdjęciem.

 28. Dzień dobry Panie Tomku,
  Bardzo proszę o podpowiedź jakie kupić bilety i gdzie, jeśli pobyt jest 3 dniowy sob-pon. ( ok 6 przejazdów) Przylatuje na lotnisko Orly a powrót na CDG. Będę mieszkać w 3 strefie przy stacji Robinson. Aplikacja podpowiada korzystanie z pociągu RER, metra i autobusu. Z góry dziękuję za pomoc.

  Aga

  • Dzień dobry,
   Teoretycznie bilety 10 – przejazdowe, a na przejazd z lotniska i na lotnisko bilety jednorazowe.
   Pamiętaj jednak, że na 10 – przejazdowych czy zwykłych biletach możesz w przypadku RER przemieszczać się tylko w I strefie.
   Dlatego najwygodniej w przypadku Twojej lokalizacji będzie korzystać z metra – tu możesz kursować w całej sieci, gdzie dojeżdża metro.

 29. Pani Tomku, Dziękuję za odpowiedź. Proszę jeszcze o rozjaśnienie. Jeśli chcę się dostać do Wieży Eiffla to aplikacja proponuje mi przejazd z Robinson B (RER) – 3 strefa do Denfert- Rochereau 6 (metro) i podaje koszt 3.10euro. Jak mam zakupić bilet na te trasę? Podaję przebieg trasy w automacie? A przecież RER mogę przemieszczać się tylko w I (pierwszej) strefie. Jest to dla mnie nie do końca zrozumiałe. Proszę o wyjaśnienie.
  Pozdrawiam i dziękuję.
  Aga

  • Tak, bo aplikacja podaje cenę biletu na cała trasę w przypadku kupowania biletu jednorazowego.
   I tak to działa, że ten bilet pozwala na przesiadkę na metro i taki jest cały koszt przejazdu.
   Podobnie działa to w przypadku dojazdu do Disneylandu czy Wersalu, kupowany bilet w automacie jest na docelową trasę i obejmuje również dojazd metrem do stacji kolejowej, gdzie przesiadamy się na RER.

 30. Dzień dobry Panie Tomku,
  Jaką opcję poleciłby Pan dla 3 osób dorosłych. Przylot w środę na de Gaulle, powrót w poniedziałek, w tym w sobotę wizyta w Wersalu
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
  Gosia

  • Dzień dobry,
   Przy takim długim pobycie i planowanym Wersalu zdecydowanie bile tygodniowy.
   Będziecie z niego korzystać od środy do niedzieli włącznie, a w poniedziałek po prostu jednorazowe bilety.
   Szczegóły dotyczące biletu tygodniowego można znaleźć we wpisie.

 31. Witam, mam takie pytanie. Lądujemy na lotnisku Orly – po przyjeździe od razu chcemy dotrzeć do centrum iść coś zjeść i zwiedzać, następnie zameldować się w Hotelu Campanille w 19 dzielnicy. Czy mogę Cię prosić o wskazówkę jakimi środkami transportu się poruszać z punktu Lotnisko-Centrum-Hotel i jakie bilety najlepiej wykupić ? Z góry dziękuje za pomoc 🙂

  • Hej,
   Z lotniska bardzo prosto, bo można jechać tramwajem linii 7 i na stacji Villejuif louis aragon przesiąść się na metro – linia 7.
   Dojedziesz nią pod sam hotel wysiadając na stacji Corentin Cariou.
   Co do biletów – wszystko zależy od dni tygodnia w jakich będziesz.
   Tanio i elastycznie – bilety 10 – przejazdowe, bo możesz na nich jechać z lotniska! (z racji tramwaju).
   Zużyjesz dwa dojeżdżając pod hotel.
   Tygodniowy bilet kosztuje 30 euro, ale oczywiście trochę zachodu jest z jego wyrobieniem.
   Przy takim dogodnym połączeniu z lotniska nie wydaje mi się, abyś zużyła więcej niż 2 x bilet 10 przejazdwy.

  • Dzień Dobry Panie Tomku.
   Szukam najlepszej opcji zakupu biletów komunikacji miejskiej w Paryżu.
   Przylot w niedzielę na lotnisko Beauvais. I tu wiem , że jest autobus potem do miejsca docelowego mam metro z jedną przesiadką. Powrót i wylot z lotniska Orly w czwartek.
   W planie zwiedzanie Disneylandu .
   Dwie osoby dorosłe i dziecko 12 lat.
   Co by Pan nam zaproponował.

  • Z racji przejazdu d Disneylandu – bilet tygodniowy.
   Jest oczywiście trochę zachodu z jego wyrobieniem, a postawienie na 10 – przejazdówki i dokupienie jednorazowych do Disneya może was wyjść bardzo podobnie cenowo.
   10 – przejazdówka oczywiście bardzo prosta i łatwa do wyrobienia.

 32. Cześć Tomku.
  Wybieram się z rodzina do Paryża na kolka dni, i im więcej czytam tym mniej wiem o tych biletach. Znalazłem twoją stronę i myśle ze mi pomożesz jaki bilet dla nas będzie najlepszy.
  4 os. (2+2) 8 i 14 lat
  Przylatujemy we wtorek o 22:15 na CDG i zeby dostać się do Hotel Lodge in Paris 13, ze względów późnej godziny, stawiam na Ubera.
  W środę zwiedzanie Paryża.
  W czwartek Disneyland
  W piątek ponownie Paryż
  I w sobotę rano dojazd na lotnisko CDG.
  Poradź proszę jaki bilet w tej sytuacji będzie najkorzystniej kupić.
  Dziekuje pozdrawiam Marcin

  • Cześć Marcin,
   Według mnie opcje są dwie:
   1) Bilet tygodniowy. Tak jak często pisze, wymaga on trochę zachodu, ale ze względu na dojazd do Disneylandu (10 euro za osobę w dwie strony) oraz dojazdu na CDG, prawdopodobnie wyjdzie najlepiej cenowo.
   2) Bilet 10 – przejazdowy. Łatwo go wyrobić. Dodatkowo dojdzie wam dojazd do Disneya, a z racji czterech osób, również na sobotni powrót można postawić na taksókę. Gdyby brakło biletów, zawsze można dokupić pojedyncze. Tu plus za zniżkę dla młodszego dziecka na pakiecie.

 33. Dzieki za odp.
  No chyba postawie na bilet tygodniowy, tylko jeszcze potwierdź mi takie rzeczy:
  Czy na tym bilecie dojadę do Disneya i lotniska CDG?
  I czy dzieci maja jakaś zniżkę na ten bilet?
  To jest ta NAVIGO Decoverte ze zdjęciem w strefach 1-5 za 30€ plus 5 € za kartę? Tak?

  • Tak, w opcji na wszystkie strefy za 30 euro można nim podróżować RER do Disneya czy na lotnisko.
   Dzieci płacą za ten bilet tak samo – nie ma tu żadnych zniżek.
   Dokładnie tak, Navigo Decouverte za 5 euro + bilet tygodniowy.
   Lub zakup biletu w aplikacjach na telefonie chociażby dla dorosłych, o ile spełniają wymagania systemowe. Spróbuj w IDF Mobilites.

 34. Panie Tomaszu
  Lecimy w niedzielę do PAryża. Dostałam od przyjaciół karty Navigo Decouverte, mówią że wystarczy, że nakleimy na nich nasze zdjęcie i będziemy mogli ich używać, ale się boję, bo są podpisane przez nich. Czy można dokupić samą drugą część (papierową) tej karty?
  A jeśli się nie da tej już spersonalizowanej karty używać to czy nową kartę Navigo wyrobię na małej stacji pod Paryżem (automat biletowy)?
  Dziękuję za pomoc.

  • Pani Magdaleno,
   Karta Navigo Decouverte jest imienna, więc na niej zakodowane są imiona, nazwiska i numery dokumentów twoich przyjaciół.
   Mimo wszystko wyrobiłbym nową.
   Na małych stacjach, w automatach się tego nie zrobi.
   Tylko na większych stacjach metra, na stacjach pociągu w tradycyjnych okienkach.

  • Witaj,
   Spróbuj, wszystko zależy od modelu telefonu oraz wersji oprogramowania, ale wiem, że w większości jest z tym problem.

  • Witam,
   Tak, chyba większość właścicieli tych telefonów nie ma możliwości zakupu biletów bezpośrednio na telefon – bez posiadania karty Navigo.

 35. Dzień dobry,
  W następną sobotę lądujemy na Orly, musimy dostać się najpierw do naszego AirBnb przy placu Bastylii. W artykule pisze Pan o linii tramwajowej, natomiast google maps nie pokazuje mi takiej. Pokazuje mi jako najdogodniejszą opcję dojazdu busa z lotniska do stacji Antony a potem RER B. I tutaj pojawia się pytanie z mojej strony – jaki bilet kupić? Będziemy w Paryżu od soboty do wtorku (2 osoby dorosłe), głównie będziemy zwiedzać zabytki w centrum, ale także Montmartre, które znajduje się w strefie 1-3, ale tam z pewnością będziemy musieli jakoś dojechać. Jakie bilety dla nas Pan poleca? czy te 10-dniowe pozwolą nam dojechać do Montmartre? I czy jadąc metrem RER B z lotniska te 10-dniowe bilety mogą być już użyte na te trasę czy potrzebny jest inne bilet na odcinek trasy z lotniska?

  • Dzień dobry,
   Poza tramwajem każdy środek transportu będzie dodatkowo płatny i nie obejmie ich 10 – przejazdówka.
   Tak, 10 – przejazdówki będą najbardziej elastyczne i wygodne, dojedziecie bez problemu metrem na Montmartre.
   W przypadku dojazdu z lotniska RER kwotę za bilet trzeba liczy w zależności od całej trasy, ale będzie ponad 10 euro osoba.
   W przypadku 10 – przejazdówki podjedziecie tramwaje 7 oraz metrem linii 7 (przesiadka na Villejuif – Louis Aragon).
   Dzięki temu zużyjesz 2 przejazdy z biletu 10 – przejazdowego (osobno tramwaj, osobno metro).

 36. Jakie najlepiej kupić bilety na pobyt 2os dorosłe i dziecko 12 lat na dni sob,ndz,pn,wt,sr?
  Lotnisko CDG, nocleg w pobliżu Mairie d’Issy, chcemy zobaczyć stadion Psg, luwr, wersal.
  Nie mam pojęcia jaki le bilety wybrać. 🙏

  • Według mnie z racji pobytu na przełomie tygodni – bilety 10 – przejazdowe.
   W razie konieczności dokupujecie kolejną 10 – przejazdówkę bo pewnie i tak będzie potrzebna, ale wyjdzie was najtaniej.
   Na dojazd z lotniska trzeba będzie kupić osobne bilety. Możecie jechać Roissybusem do stacji Opera, a tam ze stacji Madeleine dojechać na nocleg linią metra numer 12.

 37. Jeśli będę mieć ten bilet 10. przejazdowy, to mam rozumieć ze jak jadę metrem i przesiadam się na inna linę metra lub na pociąg , autobus to już jest jako kolejny przejazd ?

  • Jeśli przesiadasz się na metro – nie. Cała podróż, nawet trzema liniami metra będzie jednym przejazdem.
   Jeśli jednak przesiadasz się z metra na autobus, to w autobusie ponownie kasujesz bilet i ściąga kolejny przejazd.
   W ramach jednego przejazdu można przesiadać się również z metra na RER, ale 10 – przejazdówki obejmują przejazdy RER tylko w I strefie.

 38. Dzień dobry,
  Jadę do Paryża na 2 dni. Z lotniska CDG potrzebuje się dostać w okolice Av Henri Martin/La Muete potem zostawić bagaż/nocleg przy stacji Rome i ruszyc w miasto Pompidou, Tuileries, Eifel. Nastepnego dnia metro Rome -la Muete i lotnisko CDG. Jeśli nie zdążę na późny lot, to jeszcze trasa hotel-lotnisko-hotel Jakie bilety Pan doradza?

  • Dzień dobry,
   Chyba na tak taki okres czasu postawiłbym na jednorazowe bilety na dojazd z lotniska, a w samym Paryżu bilet 10 – przejazdowy, żeby wygodnie przemieszczać się metrem między najważniejszymi atrakcjami.

 39. Dzień dobry. A czy jest szansa wykorzystać bilety za 1,45 Euro? Znalazłam takie niewykorzystane sprzed kilku lat. Dziękuję.

  • Dzień dobry,
   Ciekawe pytanie, ale jeśli pasek się nie rozmagnesował, nie powinno być problemów.
   Bp np. bilety elektroniczne (kupowane na kartę Navigo czy na tlefon) są zawsze ważne nawet, jeśli zmieniłby się cennik.

 40. Dobry wieczór, wydaje mi się że im więcej czytam, tym mniej rozumiem… proszę o doprecyzowanie tych kombinacji stref biletów jednodniowych, wydaje mi sie że one beda dla nas najbardziej odpowiednie, ale nie rozumiem jak mają działać te kombinacje? Ewentualnie proszę o pomoc w doborze biletów na nasz wypad do Paryża: przylot w sobotę na Orly (w ten dzien również zwiedzanie), w pozostałe dni będziemy zwiedzać Centrum, zastanawiamy się nad Wersalem , powrót w środę z CDG. 2 osoby dorosłe. Z góry dziękuję

  • Dzień dobry,
   Bardzo elastyczny będzie tu wybór biletu 10 – przejazdowego.
   Można go zakupić na kartę Navigo Easy, a podróżując np. metrem nie interesują cię strefy w Paryżu.
   Można ew. rozważyć od poniedziałku bilet tygodniowy, bo obejmie też ew. wyjazd z tygodniu do Wersalu oraz dojazd na lotnisko CDG.
   Tygodniowy bilet będzie kosztował jednak 30 EUR, a sama karta Navigo Decouverte która będzie do tego potrzebna – 5 euro.
   Na sobotę i niedzielę i tak potrzebujecie jakieś bilety, więc wg mnie może to wyjść podobnie. Na korzyść tygodniowego przemawia ew. wyjazd do Wersalu.

  • Dziękuję. Faktycznie na te dni pon-śr pasowałby Bilet tygodniowy, ale po doliczeniu kosztu wyrobienia karty różnica w cenie robi się nieznaczna. Wiem, że można zrobić darmową w aplikacji, ale boję się sytuacji gdy padnie mi bateria po całym dniu robienia zdjęć i korzystania z map;) po długim namyśle stwierdzam, że po prostu będę kupować bilety dzienne. Tylko chciałabym się dopytać, czy na dziennym Mobilis 1-4 mogę jechać OrlyVal?
   A na powrót (wylot z CDG) jadąc najpierw metrem, później RER, jak kupić bilet za 11,45€?

  • Dokładnie, czasem takie zabiegi nie warte zachodu.
   Nie, bilety Mobilis nie są akceptowane w Orlyval.
   Działają za to we wszystkich innych środkach transportu, łącznie z RER.

   Co do powrotu na lotnisku – w automacie wybierasz po prostu stację docelową jako Aeroport Charles de Gaulle.

 41. Witam Panie Tomku.
  Bardzo prosze o podpowiedz jakie bilety zakupić aby podróżować po Paryżu. Dla 3 osób (2 dorosłych i 8 latek). Przylatujemy na lotnisko ORLY w niedzielę rano i wylatujemy w czwartek rano z tego samego. W miedzyczasie chcemy zwiedzić Disneyland i Wersal. Zastanawiam się nad biletem tygodniowym od poniedziałku na 5 stref za 30 Euro (ale czy to tez na przejazd do lotniska jest?) a w niedziele skorzystać z jednorazowych za 2.10 Euro (ale znowu pytanie czy dostaniemy się z lotniska).

  • Witam serdecznie,
   Jak najbardziej, najbardziej opłacalne będą tygodniówki zwłaszcza, jeśli zamierzacie zaliczyć jeszcze Wersal i Disneyland.
   Mając bilet tygodniowy za 30 euro za wszystkie strefy, jak najbardziej dojedziecie na lotnisko tramwajem 7 i Orlybusem!
   Pozostaniem wam zatem tylko niedziela do zagospodarowania.
   Z lotniska transfer z zależy od miejsca, w którym będziecie mieszkać w Paryżu.
   Jednorazowe w najlepszym przypadku i tak będą potrzebne dwa – np. tramwaj oraz metro.

  • Nasz hotel zlokalizowany blisko stacji metra Villejuif Lèo Lagrange. Dodatkowo tak mnie naszło. Bo może jak dla 8latka bardziej będzie odpowiadać bilet Paris Visite (I- V strefy ) na 5 dni za 37.15 euro i w niedzielę już będzie mógł korzystać z przejazdu. A nam dorosłym na niedzielę tylko jakies wymyślić bilety

  • Tak, bardzo dobry pomysł!
   Tym bardziej, że bilet Paris Visite kupisz od razu na lotnisko.
   Oczywiście w przypadku waszego hotelu najlepsza kombinacja na dojazd tramwaj + metro linii 7 (przesiadka Villejuif – Louis Aragon).
   Dlatego na dojazd z lotniska wystarczy wam 2 x bilet jednorazowy na osobę.

 42. Dzień dobry, pobrałam aplikację ile de france i próbuję kupić bilet weekendowy/tygodniowy (za 30euro na wszystkie strefy) i wyskakuje mi jedyna opcja przy wyborze biletu to „forfait navigo semaine” – to jest poprawna opcja tak? i po jej zakupie będę mogła bez limitu przesiadać się w dowolnej konfiguracji pomiędzy metrem, autobusami, tramwajami i pociągami? Z góry bardzo dziękuję!

  • Dzień dobry,
   Tak dokładnie, pamiętaj, aby zakupić ją w opcji na wszystkie strefy (All Zone).

  • Czy mając kartę navigo pass tygodniową muszę ją „kasować” przy wejściu i wyjściu z autobusu? Czy tylko przy wejściu?

 43. EDIT: nawiązując do poniższej wiadomości – kupiłam bilet i mam go w aplikacji. Czy muszę go jakoś kasować czy po prostu wsiadam gdzie chcę i kiedy chce? Jak okazać ten bilet podczas kontroli?
  Dodatkowo moja przyjaciółka nie ma w aplikacji tej opcji „on my phone” a jedynie „on my navigo pass” – co może zrobić? U mnie pojawiło się bez problemu. Czy tak objawia się to, że telefon może być za stary?

  Dzień dobry, pobrałam aplikację ile de france i próbuję kupić bilet weekendowy/tygodniowy (za 30euro na wszystkie strefy) i wyskakuje mi jedyna opcja przy wyborze biletu to „forfait navigo semaine” – to jest poprawna opcja tak? i po jej zakupie będę mogła bez limitu przesiadać się w dowolnej konfiguracji pomiędzy metrem, autobusami, tramwajami i pociągami? Z góry bardzo dziękuję!

  Odpowiedz

  Tomasz Filak
  napisał(a):
  21 listopada 2023 o 12:41
  Dzień dobry,
  Tak dokładnie, pamiętaj, aby zakupić ją w opcji na wszystkie strefy (All Zone).

  • W Twoim przypadku super – wszystko jest na telefonie, więc podczas przechodzenia przez bramki, odbijasz swój telefon na czytniku (powinien być włączony moduł NFC oraz aplikacja).
   Podczas kontroli odpalasz aplikację i pokazujesz obsłudze.
   Co do koleżanki – tak, telefon nie spełnia wymagań systemowych – głównie dotyczy to Iphonów, z telefonami na Androidzie nie ma większego problemu. Przez aplikację kupi bilety, ale musi wcześniej posiadać fizyczną kartę Navigo – w przypadku chęci zakupu biletu tygodniowego karta Navigo Decouverte (5 euro). Do wyrobienia tej karty będzie potrzebny dowód oraz zdjęcie (u ciebie za pewne aplikacja wymusiła zrobienia selfie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz