Komunikacją miejską w Paryżu zarządza RATP. Zobacz jak i jakie bilety kupić oraz jak sprawnie przemieszczać się po mieście.

W Paryżu działa zintegrowany system komunikacji miejskiej co oznacza, że możemy korzystać z metra, autobusów, tramwajów i pociągów. Posiadając bilet jednorazowy możemy się przesiadać między środkami komunikacji w następujący sposób:

 • metro/metro – przejazd w ciągu max 2 godzin
 • metro/RER lub RER/RER – przejazd w ciągu max 2 godzin
 • autobus/autobus w ciągu max 1,5 godziny
 • autobus/tramwaj oraz tramwaj/tramwaj w ciągu max 90 minut

Jak kupić bilet w Paryżu?

Wszystko jest mocno intuicyjne. W przypadku pociągów RER, poza automatami znajdują się na dworcach tradycyjne kasy. Na każdej stacji metra znajdują się automaty. Co ważne, obok automatów jest zawsze okienko Service. Co prawda w okienku nie kupimy biletów, ale pracownicy służą pomocą w ich zakupie w automacie, załatwiają również wszystkie niejasne sytuacje czy reklamacje.

Jedyny środek komunikacji miejskiej w którym kupimy bilety u kierowcy, to autobusy. Koszt to 2,00 euro, ale bilet obowiązuje tylko w danym autobusie – brak możliwości przesiadania się.

Zakup biletu w automacie zobaczycie na poniższym filmie:

Karty Navigo

W przypadku turystycznego wyjazdu, można rozważyć zakup magnetycznej karty Navigo Easy Pass – to na nią będziemy kupować – ładować bilety pojedyncze czy bilety 10 – przejazdowe. Uwaga! Aktualnie najpopularniejsze bilety 10 – przejazdowe kupujemy tylko na kartę Navigo!

Co ważne, nie musimy kupować magnetycznej karty za 2 euro. Wystarczy ściągnąć i zainstalować aplikację Bonjour RATP, a cały proces zakupowy dokonamy na swoim telefonie!

Kartę Navigo kupicie w automatach na stacjach metra oraz w punktach obsługi RATP, w tym tych na stacjach metra.

Uwaga
Nie ma możliwości wykorzystania jednej karty Navigo np. na trzy osoby. Jeśli planujecie załadować popularny bilet 10 – przejazdowy, każda osoba powinna mieć swoją kartę. Nie możemy na swojej karcie odbijać przejazdów za innych pasażerów.

Co ważne, aplikacja umożliwia nam zarówno doładowanie biletami naszej magnetycznej karty Navigo, jak i zakup biletów bezpośrednio na nasz telefon. Na druga opcja – bez wyrabiania karty Navigo spowoduje, że aplikacja przekieruje nas do zainstalowania kolejnej apki, która umożliwi sczytanie biletu przez moduł NFC przykładając telefon do bramki na stacji metra czy czytnika w autobusie.

Rodzaje biletów

Zamieszczamy poniżej rodzaje biletów, które będą atrakcyjne dla turystów. Omijamy tu wszelkie bilety miesięczne itd. Obowiązują one na strefy od I do III.

Ceny biletów zaktualizowane na 2022 rok.

Bilety jednorazowe – 1,90 euro / osoba
Pojedynczy przejazd w ramach I strefy z zachowaniem w/w zasad. Dzięki niemu dojedziemy z punktu A do punktu B w jednej ustalonej cenie niezależnie od przesiadek.[

Bilety jednorazowe możemy zakupić również w autobusach w cenie 2,00 euro, ale obowiązują tylko na kurs tym autobusem (brak przesiadek).

Bilety 10 – przejazdowy – 14,90 euro / osoba
Najbardziej optymalne rozwiązanie ze względy na koszt pojedynczego przejazdu (1,49 euro).

Uwaga! Od roku 2022 ten bilet zakupimy tylko na magnetyczną kartę Navigo Easy Pass (dodatkowy koszt samej karty to 2,00 euro) lub w aplikacji Bonjour RATP – bezpłatnie.

Co ważne, kupując 10 – przejazdówkę mozemy kupić bilet ulgowy np. dla dzieci za jedyne 7,45 euro

Komu przysługują bilety ulgowe t-ticket 10 przejazdów?

Zniżki przysługują w t-ticket na 10 przejazdów (nie dotyczy kupowanych pojedynczo biletów). Obowiązuje on m.in. dzieci między 4 a 10 rokiem życia lub młodzież do 16 lat, która podróżuje w grupie co najmniej 10 osób w towarzystwie osoby dorosłej.

Paris Visite – bilety przygotowane z myślą o turystach. Są to po prostu bilety na określoną liczbę kolejno następujących po sobie dni. Co ważne, są tutaj zniżki dla dzieci od 4 do 12 lat.

Co ważne, w określonym czasie możemy korzystać z nielimitowanej ilości przejazdów.

Bilet sprzedawany w formie karty magnetycznej, stąd przy jego zakupie będzie konieczne podanie swojego imienia i nazwiska – karty są imienne.

Kupując kartę zaznaczamy, od którego dnia będziemy z niej korzystać. Kupując bilet np. w poniedziałek, możemy określić początek naszego użytkowania np. na wtorek.
Bilet jest ważny określoną liczbę dni, nie liczy się w tym przypadku godzina rozpoczęcia, stąd nie opłaca się rozpoczynać jego użycia np. wieczorem.

Ceny biletów Paris Visite (strefa I – III)

Rodzaj biletu Cena dorośli Cena dzieci (4 – 12 lat)
1 dzień 12,00 euro 6,00 euro
2 dni 19,50 euro 9,75 euro
3 dni 26,65 euro 13,30 euro
5 dni 38,35 euro 19,15 euro

Ceny biletów Paris Visite (strefa I – V)

W ramach tej wersji dojedziemy również do Disneylandu oraz Wersalu bez konieczności kupowania dodatkowych biletów.

Rodzaj biletu Cena dorośli Cena dzieci (4 – 12 lat)
1 dzień 25,25 euro 12,60 euro
2 dni 38,35 euro 19,15 euro
3 dni 53,75 euro 26,85 euro
5 dni 65,80 euro 32,90 euro

Strefy

Powyższe ceny biletów obowiązują strefach od I do III. Dotyczy ona części Paryża, które są najistotniejsze dla turysty, łącznie z dzielnicą biznesową La Defense. I strefę opuszczamy podróżując np. do Wersalu czy Disneylandu, więc do obu tych atrakcji kupujemy odpowiednio inne bilety.

Szczegóły we wpisach:

Poniżej mapa stref w Paryżu dla zobrazowania zasięgu III strefy oraz położenia Disneylandu oraz Wersalu:

źródło: ratp.fr

Pozostałe środki komunikacji po Paryżu

Popularny wśród turystów jest specjalny autobus turystyczny, w którym obowiązują osobne taryfy, a także statek Batobus, którym przemieszczamy się pomiędzy przystankami znajdującymi się wzdłuż Sekwany.

Szczegóły:

22 komentarze

 1. Co z tą aplikacją Bonjour Ratp? Zainstalowałam ją, mam NFC i wyskakuje mi komunikat: you can only load navigo pass from your phone. Próbowałam tez na innym telefonie i to samo.

  • Aplikacja umożliwia uruchomienie opcji „Test my phone” i sprawdzi czy sprzętowo jest przygotowany do obsługi. Apka umożliwia również sczytanie posiadanej już karty Navigo przez moduł NFC.

  • Moze sie komus przyda. Odpowiedź programisty Bonjour RATP na pytanie:
   Czy to prawda, ze do korzystania z aplikacji trzeba miec telefon Samsung?
   „Wymaga to jednego z następujących modeli SAMSUNG GALAXY z systemem Android 6.0: A5 2017, A8, A70, A71, A80, S7/S7 Edge, S8/S8+, S9/S9+, S10/S10+/S10e, S20/S20 Fan Edition / S20 Fan Edition 5G, S21/S21+/S21 Ultra, Note 8, Note 9, Note 10/10+/10 Lite, Z Flip/Z-Flip 5G, Fold/Z-Fold, Note 20 Ultra, Note 20 5G.”

 2. Cześć! W jaki sposób kupić bilety w aplikacji Bonjour RATP? Pobrałem i zainstalowałem (iOS 15), w opcji „Tickets” mam „Prepare your Navigo pass in order to read its content”. Czy jednak muszę posiadać fizyczną kartę Navigo?

  • Cześć,
   Nie, jeśli masz fizyczną kartę możesz ją zeskanować modułem NFC i zakupić bilety.
   Możesz jednak wybrać opcję „on my phone” i jeśli spełnia wymagania, kupisz bez posiadania karty.

 3. Bilety 10 – przejazdowy – Jak on działa? Jest po prostu na 10 przejazdów (10 przesiadek) ? Na jaki okres jest bilet?

  • Jest to 10 niezależnych przejazdów.
   Przesiadki, jeśli spełniają kryteria podróży i czasu, to jeden przejazd.

 4. Co do samej karty Navigo – czy jeśli jadę z 3 osobową rodziną wystarczy jedna karta? Gdzie dostać magnetyczną kartę Navigo?

  • Nie, jedna karta jest na jedną osobę i nie ma możliwości skasowania jednej karty za 3 osoby.
   Kartę magnetyczną kupisz w automatach na stacjach metra oraz w punktach obsługi RATP, w tym punktach na stacjach metra.
   Koszt plastikowej karty Navigo to 2 euro.
   Można to ominąć konfigurując kartę na swoim smartfonie.

 5. Witam, mam pytanie bilet za 1,90 euro jednorazowy. Na jaki czas jest przewidziany, czy to są 2 godziny, interesuję mnie trasa z Stade de France do Luwru.

  • Witaj Łukasz,
   Tak, na przejazd metrem masz 2 godziny i w ramach metra możesz się przesiąść na tym bilecie jednorazowym.

 6. Kartę Paris Visite gdzie kupię w Paryżu? Czy zakupiona na podanej stronie, jest zapisana w telefonie, czy jak, gdzieś mam ją odebrać skoro jest plastikowa.

  • Zamawianie tej karty online w PL trochę kłopotliwe, bo trzeba będzie ją odebrać w jednym ze wskazanych punktów.
   Można oczywiście zamówić w procesie kupowanie biletu dostarczenie ich do wybranego hotelu, ale koszt takiej usługi to 12 euro.
   Według mnie najwygodniej kupić ją po prostu w automacie po przyjeździe do Paryża.

 7. Dzień dobry. W czerwcu wybieram się z rodziną 2 dorosłych, dzieci w wieku 14 lat, 9 lat oraz 4 lat. Planujemy być od czwartku do niedzieli i tak zastanawiam się nad bilet czy lepszy będzie ten Navigator tygodniowy czy lepiej 10 przejazdowy? Z tego co widzę to dla dzieci nie ma zniżki na bilet Navigo?

  • Dzień dobry,
   Zarówno na bilety Paris Visite, jak i 10 – przejazdówki są zniżki dla dzieci!
   W przypadku 10 – przejazdowego biletu taryfa ulgowa będzie obowiązywać na dzieciaki poniżej 10 lat, więc starsze się nie załapie.
   W przypadku Paris Visite zniżki (połówki) obowiązują dla dzieci do 11 lat.

 8. Dzień dobry, będę nocować w hotelu Mercure Paris La Défense, bodajże najbliższa stacja metra to Esplanade de La Défense, która to strefa?
  Chcielibyśmy kupić z partnerem Ticket Jeunes Week-end, gdzie można je zakupić?
  Bilet obowiązuje na 1 dzień w trakcie weekendu czy cały weekend sobota-niedziela?

  Pozdrawiam,
  Natalia

  • Dzień dobry Natalia,

   La Defense łapie się w strefy 1 – 3, czyli na normalnych biletach czy 10 – przejazdówkach bez problemu się tutaj przemieszczamy.

   Oczywiście bilety Juenes Week są dla osób do 26 lat. Dają nielimitowane przejazdy przez sobotę i niedzielę (2 pełne dni – od północy do północy). W tej najtańszej opcji za 4,10 euro również łapiecie się na strefy 1-3, więc na dojazdy do La Defense.
   kartę kupisz w aplikacji „Bonjour RATP” lub w tradycyjnej formie w automatach na stacjach oraz punktach obsługi.

 9. Czy dobrze zrozumiałem. Kartę Paris Visite mogę kupić tylko w formie karty magnetycznej? Czyli w aplikacji nie można kupić? Jadę do Paryża w czerwcu na 3-4 dni 6-cio osobową rodziną ( 1 osoba 9 lat , reszta powyżej 11 lat) .

  • Niestety nie da się kupić w aplikacji.
   Da się ją zamówić przez internet, ale i tak trzeba ją fizycznie odebrać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz