Bilety komunikacji miejskiej

Komunikacją miejską w Paryżu zarządza RATP. Zobacz jak i jakie bilety kupić oraz jak sprawnie przemieszczać się po mieście.

W Paryżu działa zintegrowany system komunikacji miejskiej co oznacza, że możemy korzystać z metra, autobusów, tramwajów i pociągów. Posiadając bilet jednorazowy możemy się przesiadać między środkami komunikacji w następujący sposób:

  • metro/metro – przejazd w ciągu max 2 godzin
  • metro/RER lub RER/RER – przejazd w ciągu max 2 godzin
  • autobus/autobus w ciągu max 1,5 godziny
  • autobus/tramwaj oraz tramwaj/tramwaj w ciągu max 90 minut

Jak kupi bilet w Paryżu?

Wszystko jest mocno intuicyjne. W przypadku pociągów RER, poza automatami znajdują się na dworcach tradycyjne kasy. Na każdej stacji metra znajdują się automaty. Co ważne, obok automatów jest zawsze okienko Service. Co prawda w okienku nie kupimy biletów, ale pracownicy służą pomocą w ich zakupie w automacie, załatwiają również wszystkie niejasne sytuacje czy reklamacje.

Jedyny środek komunikacji miejskiej w którym kupimy bilety u kierowcy, to autobusy. Koszt to 2,00 euro, ale bilet obowiązuje tylko w danym autobusie – brak możliwości przesiadania się.

Zakup biletu w automacie zobaczycie na poniższym filmie:

Rodzaje biletów

Zamieszczamy poniżej rodzaje biletów, które będą atrakcyjne dla turystów. Omijamy tu wszelkie bilety miesięczne itd. Obowiązują one na strefy od I do III.

Ceny biletów zaktualizowane na 2020 rok.

Bilety jednorazowe – 1,90 euro / osoba
Pojedynczy przejazd w ramach I strefy z zachowaniem w/w zasad. Dzięki niemu dojedziemy z punktu A do punktu B w jednej ustalonej cenie niezależnie od przesiadek.[

Bilety jednorazowe możemy zakupić również w autobusach w cenie 2,00 euro, ale obowiązują tylko na kurs tym autobusem (brak przesiadek).

Bilety 10 – przejazdowy – 16,90 euro / osoba
Najbardziej optymalne rozwiązanie ze względy na koszt pojedynczego przejazdu (1,69 euro).

Tak naprawdę 10 – przejazdówka to nie jedna karta, a 10 biletów jednorazowych, które kupujemy w obniżonej cenie 🙂

Co ważne, kupując 10 – przejazdówkę mozemy kupić bilet ulgowy np. dla dzieci za jedyne 8,45 euro

Komu przysługują bilety ulgowe t-ticket 10 przejazdów?

Zniżki przysługują w t-ticket na 10 przejazdów (nie dotyczy kupowanych pojedynczo biletów). Obowiązuje on m.in. dzieci między 4 a 10 rokiem życia lub młodzież do 16 lat, która podróżuje w grupie co najmniej 10 osób w towarzystwie osoby dorosłej.

Paris Visite – bilety przygotowane z myślą o turystach. Są to po prostu bilety na określoną liczbę kolejno następujących po sobie dni. Co ważne, są tutaj zniżki dla dzieci od 4 do 12 lat.

Co ważne, w określonym czasie możemy korzystać z nielimitowanej ilości przejazdów.

Bilet sprzedawany w formie karty magnetycznej, stąd przy jego zakupie będzie konieczne podanie swojego imienia i nazwiska – karty są imienne.

Kupując kartę zaznaczamy, od którego dnia będziemy z niej korzystać. Kupując bilet np. w poniedziałek, możemy określić początek naszego użytkowania np. na wtorek.
Bilet jest ważny określoną liczbę dni, nie liczy się w tym przypadku godzina rozpoczęcia, stąd nie opłaca się rozpoczynać jego użycia np. wieczorem.

Ceny biletów Paris Visite (strefa I – III)

Rodzaj biletu Cena dorośli Cena dzieci (4 – 12 lat)
1 dzień 12,00 euro 6,00 euro
2 dni 19,50 euro 9,75 euro
3 dni 26,65 euro 13,30 euro
5 dni 38,35 euro 19,15 euro

Ceny biletów Paris Visite (strefa I – V)

W ramach tej wersji dojedziemy również do Disneylandu oraz Wersalu bez konieczności kupowania dodatkowych biletów.

Rodzaj biletu Cena dorośli Cena dzieci (4 – 12 lat)
1 dzień 25,25 euro 12,60 euro
2 dni 38,35 euro 19,15 euro
3 dni 53,75 euro 26,85 euro
5 dni 65,80 euro 32,90 euro

Strefy

Powyższe ceny biletów obowiązują strefach od I do III. Dotyczy ona części Paryża, które są najistotniejsze dla turysty, łącznie z dzielnicą biznesową La Defense. I strefę opuszczamy podróżując np. do Wersalu czy Disneylandu, więc do obu tych atrakcji kupujemy odpowiednio inne bilety.

Szczegóły we wpisach:

Poniżej mapa stref w Paryżu dla zobrazowania zasięgu III strefy oraz położenia Disneylandu oraz Wersalu:

źródło: ratp.fr

Pozostałe środki komunikacji po Paryżu

Popularny wśród turystów jest specjalny autobus turystyczny, w którym obowiązują osobne taryfy, a także statek Batobus, którym przemieszczamy się pomiędzy przystankami znajdującymi się wzdłuż Sekwany.

Szczegóły:

Autor Tomasz Filak

Twórca MyParis.pl. Prywatnie pasjonuję się sportem - sporo biegam, a także uwielbiam jeździć na rowerze. Zawodowo zajmuje się turystyką prowadząc biuro podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres email NIE BĘDZIE publikowany. Obowiązkowe pola są oznaczone *

*