Muzeum powozów zostało stworzone przez króla Ludwika Filipa (z którego inicjatywy utworzono także muzeum w Wielkim Pałacu). Jak przystało na eksponaty, które się w nim znajdują, mieści się w dawnej Wielkiej Stajni Królewskiej. Przeniesione tu zostały z Trianon po tym, jak zakończył się remont budynku w 1985 roku.

Muzeum Powozów – ekspozycja

Prezentowana w nim kolekcja zawiera m.in. odrestaurowane pojazdy z XVII, XVIII i XIX wieku, głównie z czasów Napoleona i Ludwika XVIII.

Zgromadzone tu powozy i karety są prawdziwymi dziełami sztuki stworzonymi przez najznamienitszych artystów tamtych epok. Aż skrzą się od złota, a ich ozdobna ornamentyka i rzeźba przyprawiają widza o zachwyt.

Zaprzęgnięte w przystrojone na galowo naturalnych rozmiarów makiety koni sprawiają wrażenie tak autentycznych, jakby zaraz miały wyjechać w kierunku pałacu wersalskiego.

Eksponaty są dobrze opisane. Z ciekawszych (z aspektu historycznego) należy wymienić  karetę, którą Napoleon był wieziony na swój ślub. Inną Karol X jechał na koronację. Zachwyca również rydwan pogrzebowy, którym Ludwik XVIII jechał na pochówek. Jest także powóz do chrztu księcia Bordeaux.

Muzeum Powozów

Jeżeli zdziwi was na ekspozycji widok sanek, to wyobraźcie sobie zamarznięty kanał w Chateau de Versailles. Bywało, że przez kilka miesięcy w zimą był zamarznięty i odbywały się na nim wyścigi sań 🙂

Zwiedzanie

Stajnie znajdują się po drugiej stronie ulicy od głównego wejścia do pałacu w Wersalu. Z tego względu polecamy zwiedzenie ich na początku, jeśli wejście do pałacu macie bliżej południa lub na samym końcu. Zwiedzanie i przejście stajni zajmuje dosłownie 15 – 20 minut.

Ceny

Zwiedzanie Muzeum Powozów zawarte jest w cenie biletu wstępu do Wersalu.

Więcej o biletach oraz ich rodzajach przeczytasz we wpisie:

Muzeum Powozów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz