Ogród Luksemburski to przylegający do Palais du Luxembourg (Pałacu Luksemburskiego) jeden z najpopularniejszych parków w Paryżu. Upodobali go sobie zarówno mieszkańcy stolicy jak i turyści. Jego nazwa pochodzi od Franciszka Luksemburskiego, gdyż cały kompleks powstał na miejscu rezydencji, która do niego należała.
Ogród Luksemburski – historia
Pałac wraz z okazałym ogrodem powstał na początku XVII wieku na zlecenie królowej Marii Medycejskiej, żony Henryka IV Burbona. Królowa, pochodząca z rodu włoskich Medyceuszy, chciała stworzyć w Paryżu replikę swojego rodzinnego domu we Florencji.
Kształt ogrodu który podziwiamy do dzisiaj, to dzieło architekta krajobrazu Andre Le Notre, który był mistrzem ogrodów formalnych. Stosowane przez niego geometryczne kształty i symetria miały symbolizować kontrolę człowieka nad przyrodą. Liczy on 2,4 ha powierzchni.
Oprócz setek drzew (także i owocowych), klombów kwiatów i krzewów, znajdują się w nim liczne posągi (ponad sto) oraz fontanny. Najpiękniejszą jest Fontanna Medyceuszów (Fontaine de Medici). Zresztą zaliczana jest ona w ogóle do najpiękniejszych w całym Paryżu, dlatego często można przy niej spotkać fotografujące się młode pary. W dawnej oranżerii mieści się Musee du Luxembourg, a w rogu od strony Rue Vaugirand można przystanąć na partyjkę szachów.
Sama królowa nie nacieszyła się ani ogrodem, ani pałacem, gdyż zanim został ukończony, została skazana przez kardynała Richelieu na banicję.
W czasie rewolucji (w latach 1789-1799) pałac wykorzystywano jako więzienie. W czasie II Wojny Światowej Niemcy zaadoptowali go na swoją kwaterę główną. Obecnie jest siedzibą Senatu, czyli izby wyższej francuskiego parlamentu.
Park dzisiaj
Ogród Luksemburski uwielbiają również dzieci, gdyż poza placem zabaw, można tu jeździć na kucykach, czy puszczać pływające modele po ośmiobocznej sadzawce. Z kolei w weekendy i środy w tutejszym teatrze (Theatre de Marionettes), odbywają się przedstawienia słynnego teatru lalkowego Guignol.
Obok Pałacu Luksemburskiego znajduje się Petit Luxembourg, czyli mały pałac Luksemburski, w którym zaszczyt ma mieszkać przewodniczący Senatu.
Ogród cieszy się dużym powodzeniem wśród mieszkańców. Sporo osób rozkłada się na własnych kocach i zwyczajnie piknikuje w cieniu drzew.
Ogród Luksemburski i pisarze
Pomimo swojego mrocznego spojrzenia na świat (o czym świadczy ich dorobek artystyczny), poeci tacy jak Baudelaire czy Verlaine mile spędzali w ogrodach czas.
Także Ernest Hemingway był jego wielkim wielbicielem. Ten amerykański pisarz mieszkając w latach 20-stych w Paryżu, mieszkał kolejno w trzech rezydencjach na jego skraju, a popołudniami się po nim przechadzał.
Godziny otwarcia
Lato: 7:30 – 21:30
Zima: 8:15 – 17:00
Wstęp wolny.