Muzeum Picassa to kolejne z niezwykle popularnych muzeów w Paryżu. Pablo Picasso spędził tu najbardziej twórczy okres swojego życia, stąd paryska placówka jest traktowana jako najważniejsza.

Dzieła tego słynnego hiszpańskiego artysty można podziwiać na całym świecie. Zdobią zarówno wielkie  muzea, jak i małe, prywatne kolekcje.  Wciąż budzą wiele kontrowersji, od podziwu, zachwytu i uwielbienia, po pogardę i śmiech. Z pewnością jednak każdy słyszał nazwisko słynnego artysty.

Muzeum Picassa w Paryżu

Kolekcja zgromadzona w pięknie odrestaurowanym Hotel Sale w Paryżu jest największą kolekcją dzieł Picassa na świecie. Po jego śmierci w 1973 roku rodzina nie będąc w stanie zapłacić gigantycznego podatku od spadku, postanowiła przekazać państwu francuskiemu tytułem spłaty wielką kolekcję jego prac.

Muzeum Picassa

Obejmowała ona 200 obrazów, ponad trzy tysiące rysunków, 88 wyrobów ceramicznych oraz rzeźby, kolaże, ilustrowane książki, rękopisy. Przekazali  także jego prywatne zbiory zawierające prace m.in. Cezanne’a, Matisse’a i Modiglianiego.

Ciekawostka
Pablo Picasso (1881-1973) urodził się w Maladze w Hiszpanii. Mając 23 lata, po skończeniu studiów w Barcelonie i w Madrycie osiadł na stałe w Paryżu. Zmarł w Mougins.

Dlatego zgromadzone tu zbiory prezentują jego twórczość na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Wszystko ustawione jest w porządku chronologicznym w naprawdę dobrej, czytelnej wystawienniczej oprawie, którą dopełnia niezwykłe kowalstwo artystyczne Giacomettiego.

Są tu m.in. jego portrety „Głowa martwego Casagemasa” z 1901 roku, „Celestyna” z 1904 roku, „Portret Olgi w fotelu” z 1917. Z rzeźb np. „Głowa Fernandy” z 1909 roku, czy „Mandolina i klarnet” z 1918. Z jego kubistycznych, abstrakcyjnych obrazów znajdziemy chociażby „Bazylika Sacre-Coeur” 1909-1910 i kolaż „Martwej natury z plecionym krzesłem” 1911.

Mieliśmy okazję zwiedzać również imponującą kolekcję dzieł artysty w Barcelonie. Picasso wyjechał do Paryża na fali politycznej zawieruchy w Hiszpanii, a także ze względu na słynną artystyczną atmosferę. To dlatego paryska ekspozycja traktowana jest jako numer 1.

Bilety wstępu do Muzeum Picassa

Bilet normalny14,00 euro

Na stronie muzeum jest o 1 euro drożej, gdyż za rezerwację online pobierana jest opłata rezerwacyjna. Polecamy zatem zakup bilety przez GetYourGuide z linka poniżej.

Wstęp bezpłatny dla wszystkich do 18 lat oraz dla obywateli UE do 26 lat.

Godziny otwarcia

Dzień Godziny
Od wtorku do piątku 10:30 – 18:00
Sobota – niedziela 9:30 – 18:00
Wakacje 9:30 – 18:00

Ostatnie wejście o 17:15.

Muzeum nieczynne w poniedziałki, 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz