Petit Trianon to znajdujący się zaraz obok Grand Trianon pałacyk, który powstał w latach 1762-1768. Zaprojektował go Jacques-Ange Gabriel.

Petit Trianon jest znany przede wszystkim jako rezydencja królowej Marii Antoniny, ale wzniesiona została przez Ludwika XIV dla swojej metresy, Madame de Pompadour. Ta jednak zmarła na cztery lata przed jej ukończeniem. Pałacyk dostał się zatem kolejnej kochance króla, którą była Madame de Barry.

W 1774 roku król Ludwik XVI podarował Petit Trianon swojej żonie, Marii Antoninie. Królowa nie znosiła sztywnej i rygorystycznej etykiety dworskiej. Będąc żoną króla musiała się jej jednak podporządkować. Dlatego w Trianon znalazła miejsce, w którym mogła się ukryć i odpocząć od dworskiej etykiety i od swoich obowiązków.

Petit Trianon - wnętrze
Petit Trianon – wnętrze

Kazała przekształcić otaczający pałacyk ogród z francuskiego na angielski. Na jej polecenie stworzono również Hameau, czyli kompleks zabudowań w wiejskim stylu. Miały one na celu zaspokojenie jej pretensjonalnych ambicji do prostego życia, jakie wiodą ludzie na wsi.

Pałacyk w 1789 roku wraz z resztą Wersalu został zdobyty przez rewolucjonistów.

Bilety wstępu

Zwiedzanie Grand Trianon jest zawarte w cenie biletu Passeport. Dla osób chcących zobaczyć tylko Grand i Petit Trianon, dostępne są również osobne bilety. Szczegóły we wpisie Wersal – bilety wstępu. Zobaczysz tam również aktualne godziny otwarcia poszczególnych atrakcji wchodzących w skład wersalskiego kompleksu.

Petit Trianon
Petit Trianon

2 komentarze

    • Dzień dobry,
      Według mnie nie, zarówno budynki jak i ogrody Trianon są otwierane dopiero od 12:00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz