Sainte Chapelle, czyli Święta Kaplica, to przykład średniowiecznej architektury paryskiej. Niegdyś była to kaplica królewska, której budowę w połowie XIII wieku zlecił król Ludwik IX (panujący w latach 1226-1270, późniejszy Ludwik Święty).

Zbudowana została w konkretnym celu. Chodziło o to, by przechowywać w niej niezwykle cenne relikwie: koronę cierniową i fragmenty Krzyża Świętego przywiezione przez króla z wyprawy krzyżowej. Co ciekawe, koszt relikwii był dużo wyższy niż koszt budowy samej kaplicy.

Na kaplicę, zbudowaną w latach 1242-127 składają się dwie kondygnacje – Kaplica Dolna i Kaplica Górna. Od początku relikwie wystawiono w Kaplicy Górnej. Tam król i jego świta wraz z kolegium kanoników odprawiających nabożeństwo jako jedyni wchodzili bezpośrednio z zewnętrznej galerii, która połączona była wówczas z Pałacem. Dolna kaplica była miejscem przeznaczonym dla służby pałacowej.

Całość zbudowana została na rzucie bazylikowym z półokrągłą absydą.  Przy wejściu, w portalu, znajduje się rzeźba Panny Maryi, która jest patronką sanktuarium. W Dolnej kaplicy odtworzona polichromia, jak i rzeźbiarski wystrój kruchty pochodzą z okresu prac restauratorskich z XIX wieku.

Sainte Chapelle

Warto zwrócić uwagę na fresk znajdujący się po lewej stronie, nad wejściem do dawnej zakrystii. Przedstawia on Zwiastowanie i pochodzi z XIII wieku, co czyni go najstarszym malarstwem ściennym w Paryżu. W Górnej Kaplicy zachwycają ogromnie oryginalne XIII wieczne witraże oraz rzeźby. Witraże te słynne były już od momentu ich wstawienia. Jest ich 15 i przedstawiają 1113 scen z dziejów ludzkości od Księgi Rodzaju po zmartwychwstanie Chrystusa. Należy je oglądać od lewej do prawej strony i od dołu do góry.

Sainte CHapelle

Sam relikwiarz, który zawierał 22 relikwie Męki Pańskiej, m.in. kawałek Krzyża Świętego i Koronę Cierniową, podczas Rewolucji Francuskiej został stopiony. Zachowane relikwie zostały przeniesione do skarbca paryskiej katedry Notre Dame.

Zwiedzanie

Święta Kaplica jest połączona z Pałacem Sprawiedliwości (Palais de Justice), dlatego wejście do niej prowadzi przez kompleks XIX wiecznych obiektów mieszczących paryskie sądy. Stąd wejście, pomimo iż jest dobrze oznaczone, z zewnątrz wcale na oczywiste nie wygląda.

Jak w każdym obiekcie muzealnym w Paryżu trzeba przed wejściem przejść kontrolę bezpieczeństwa. 

Co ciekawe, przed wejściem do kaplicy w miejscu sprawdzania biletów obsługa wręcza ulotki informacyjne. Są również materiały w języku polskim.

Bilety

Istnieje możliwość kupenia biletu do Sainte-Chapelle oraz polecany przez nas bilet łączony z sąsiednim Conciergerie.

Polecamy wcześniejszą rezerwację online, gdyż bilety kupujemy na konkretną godzinę.

W przypadku biletu łączonego nie ma znaczenia czy zaczniemy od Pałacu Sprawiedliwości czy Świętej Kaplicy.

Dress code

Sainte Chapelle nie ma sztywnego dress code, ale trzeba pamiętać, że jest to świątynia. Nie odbywają się tutaj już nabożeństwa, ale turyści proszeni są o unikanie szortów, bluzek z odkrytymi plecami etc.

Sainte Chapelle
Sainte Chapelle
Sainte Chapelle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz