Wieża Eiffla jest nie tylko główną atrakcją Paryża – to symbol całego miasta oraz jeden z symboli państwa. Należy do najbardziej rozpoznawalnych konstrukcji na świecie, dlatego będąc w Paryżu nie można odpuścić sobie wjazdu na jej szczyt, by z góry móc podziwiać jedno z najpiękniejszych miast świata.
Historia wieży i podstawowe dane
Wieża Eiffla została zbudowana w latach 1887-1889 na światową Wystawę Powszechną prezentującą najnowsze osiągnięcia technologiczne i upamiętniającą stulecie rewolucji francuskiej. Jej projektantem był francuski inżynier Gustave Eiffel, którego nazwisko dzięki niej przeszło do historii nie tylko Francji, ale i całego świata.

Kiedy powstała, mieszkańcy Paryża długo nie mogli jej zaakceptować. Twierdzili, że szpeci panoramę metropolii. Obecnie nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie Paryża bez charakterystycznej konstrukcji.
Wraz z anteną (24-metrową znajdującą się na jej czubku) mierzy 324 metry. Aż do 1930 roku była najwyższą konstrukcją na świecie. Złożona została z ponad 18 000 elementów spojonych około 2,5 milionami nitów. Waży aż 7300 ton i składają się na nią trzy poziomy.

Zwiedzanie – wjazd
Mając bilet na konkretną godzinę przybywamy oczywiście trochę wcześniej. Na teren gdzie znajduje się wieża możemy wejść dwoma bramami. Mniej zatłoczona jest ta wschodnia, od strony pól marsowych.
Do samego wejścia zwykle jest mniejsza lub większa kolejka, a w tym miejscu sprawdzany jest po prostu bagaż podręczny. Dopiero po przejściu tych bramek stajemy w kolejce do windy wjeżdżającej na wieżę i tam sprawdzane są bilety.

Kolory kolejek
W zależności od kupionej opcji, ustawiamy się w odpowiedniej kolejce.
- Zielona – dla osób wjeżdżających windą;
- Niebieska – dla osób wchodzących po schodach do II piętra, a następnie na szczyt windą.
- Żółta – dla osób nieposiadających biletów (kolejka do kas)
Do drugiego piętra można się dostać zarówno schodami, jak i windą. Na tym poziomi znajduje się sklep z pamiątkami, restauracja (Jules Verne), koktajl bar i lodziarnia. Do trzeciego, czyli na szczyt, dojeżdża już tylko winda.
Kupując bilet z wjazdem windą na całą trasę, czyli na szczyt, w drodze powrotnej można z drugiego piętra pójść schodami pieszo. Raz, mogą być kolejki do windy, dwa można zejść w dół schodami by jeszcze trochę od wewnątrz podelektować się tą niezwykłą konstrukcją.
Przy ładnej pogodzie widoczność ze szczytu to zasięg aż 65 kilometrów. Przy złej można nie dostrzec nawet placu u podnóża wieży. Konstrukcja może się także lekko kołysać, w granicach 6-7 cm. Sam czubek przy bardzo wietrznej pogodzie może odchylić się nawet o 18 cm.
Poza tym na każdym z poziomów są dodatkowo płatne lunety, skala porównująca najwyższe budowle światowe względem Wieży Eiffla (z Polski oczywiście wymieniono Pałac Kultury i Nauki) i kilka stanowisk z historią budowli i znamienitymi osobami, które na niej gościły.
Wieża Eiffla – ciekawostki

Pole Marsowe
Pole Marsowe, po francusku Champ de Mars, obecnie słynie ze znajdującej się na nim Wieży Eiffla. Wcześniej był to plac musztry i parad wojskowych, gdyż po przeciwnej stronie niż Wieża Eiffla, na jego drugim końcu, znajduje się Szkoła Wojskowa (Ecole Militaire), wybudowana w połowie XVIII wieku.
Jest to rekreacyjny teren zielony, który jest miejscem spacerów, treningów sportowych, wyprowadzania psów, zabaw z dziećmi i miejscem tak lubianych przez francuzów pikników. Duża ilość zielni, alejek i ławek u podnóża wieży Eiffla sprawia, że jest to miejsce, po którym warto pospacerować, by poczuć się jak mieszkaniec.
Ceny
Rodzaj biletu | Dorośli | Młodzież (12 – 24 lat) | Dzieci (4 – 11 lat) |
Winda na szczyt | 25,90 euro | 13,00 euro | 3,20 euro |
Schody + winda na szczyt | 19,70 euro | 9,80 euro | 2,50 euro |
Winda na 2. piętro | 16,60 euro | 8,30 euro | 2,00 euro |
Schody na 2. piętro | 10,40 euro | 5,20 euro | 1,30 euro |
Zakup biletów
Bilety do rezerwacji online są dostępne do 60 dni wcześniej. W przypadku biletów z opcją wejścia po schodach zaledwie max 7 dni wcześniej.
Bilet kupowany elektronicznie można wydrukować (potrzebny będzie kod kreskowy) lub pokazać na ekranie smartfona.
Dla osób, które nie kupiły wcześniej biletu, rozwiązaniem może być kupienie wejściówki przez pośrednika. Będzie drożej, ale z gwarancją wejścia. Wejścia te organizowane są z anglojęzycznym przewodnikiem, który opowie o tej niesamowitej konstrukcji oraz wręczy wam odpowiednie bilety. Szczegóły – bilety na wieżę Eiffla.
Dojazd
Wieża Eiffla znajduje się w ścisłym centrum miasta, nad Sekwaną, a wiele przystanków w okolicy jest oznaczona po prostu jako Tour Eiffel.
Przy wieży Eiffla zatrzymuje się autobus turystyczny oraz Batobus.
Bardzo blisko do przejścia jest ze stacji metra Bir-Hakeim, gdzie dojedziemy linią numer 6 oraz pociągiem RER C.
Po drugiej stronie Sekwany znajduje się stacja metra Trocadero.
Nasz film


Czy można kupić w kasie na miejscu bilet na wjazd winda na kolejny dzień ?na konkretna godzinę ale na kolejny dzień ? Np przyjść o 22-jej i kupić bilety na kolejny dzień na 10 rano?
Tak, oczywiście.
Nawet dobrze tak zrobić żeby mieć pewność, że kolejnego dnia wejdziesz na wieżę.
Witam
Będziemy w Paryżu od 2 lutego to 11 nie są dostępne bilety online na sam szczyt jak mamy je zdobyć nie kupując u drogich pośredników Czy jest szansa kupna w kasie??
Jest szansa, ale ustawiając się w kolejce do kasy musicie być przygotowani na to, że bilety kupicie np. na następny dzień. Musicie mieć zatem elastyczny plan zwiedzania 🙂
Jakie są szanse, że w kasie kupię bilety na wjazd na ten sam dzień?
Szanse są, kwestia tylko ile czasu zajmie ci czekanie w kolejce. Wszystko zależy od okresu, kiedy masz zamiar być w Paryżu 🙂
Cześć 🙂 Będę w Paryżu w następnym tygodniu. Jak to jest z biletem schody +winda? Nie można go kupić przez internet? Trzeba stać w kolejce? Czy ona jest mniejsza niż ta, gdzie ludzie stoją do wjechania windą na 2 piętro?
Pozdrawiam
Cześć 🙂
Tak, bardzo często tej opcji nie da się kupić przez intenet i trzeba kupić taką wejściówkę w kasie.
Według mnie to mniej popularny opcja wśród większości turystów, więc kolejki powinny być mniejsze.
Cześć. Planuje wycieczkę do Paryża. Czy orientujesz się czy jeśli ktoś ma skończone 24 lata może skorzystać ze zniżki? Jeszcze będę przed 25 urodzinami.
Cześć,
Tak, taryfa ulgowa obowiązuje osoby 12 – 24 lata, więc jeśli dalej masz 24, to śmiało z tego korzystasz!
Super Dziękuję bardzo za odpowiedź i podtrzymanie na duchu hihi
Na pewno będziemy próbowali bo mamy parę dni do zaplanowania na zwiedzanie w Paryżu jeszcze nie obsadzonych niczym.
Podpowiedz nam czy stanąć w kolejce od samego rana i najlepiej do której kasy biletowej bo słyszałem że są dwie.
W to się nie trafi. Czasem rano są spore kolejki, a czasem w ciągu dnia ludzie z marszu przy okazji spaceru podchodzą pod kasy i bez większej kolejki kupują bilety. Nie ma reguły 🙂
Witam
Czy są ulgi dla osób z legitymacją o niepełnosprawności?
Witaj Tomasz,
Zgłębiałem już temat, bo wiele stron francuskich pokazuje różnie.
Wydaje się jednak że tak, ale dedykowane są dla mieszkańców metropolii.
Cześć,
Czy jeśli kupi się bilet on-line na wyjazd windą na drugie piętro to czy można iść schodami czy już trzeba jechać windą do góry?
Kiedy byliśmy ostatni raz przestrzegali jeszcze mocno wymogów covidowych i nie można tak było zrobić.
Natomiast aktualnie wydaje się, że nie ma z tym problemu jeśli kupiło się droższą opcję.