Wieża Eiffla jest nie tylko główną atrakcją Paryża – to symbol całego miasta oraz jeden z symboli państwa. Należy do najbardziej rozpoznawalnych konstrukcji na świecie, dlatego będąc w Paryżu nie można odpuścić sobie wjazdu na jej szczyt, by z góry móc podziwiać jedno z najpiękniejszych miast świata.

Historia wieży i podstawowe dane

Wieża Eiffla została zbudowana w latach 1887-1889 na światową Wystawę Powszechną prezentującą najnowsze osiągnięcia technologiczne i upamiętniającą stulecie rewolucji francuskiej. Jej projektantem był francuski inżynier Gustave Eiffel, którego nazwisko dzięki niej przeszło do historii nie tylko Francji, ale i całego świata.

Wieża Eiffla - Paryż

Kiedy powstała, mieszkańcy Paryża długo nie mogli jej zaakceptować. Twierdzili, że szpeci panoramę metropolii. Obecnie nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie Paryża bez charakterystycznej konstrukcji.

Wraz z anteną (24-metrową znajdującą się na jej czubku) mierzy 324 metry. Aż do 1930 roku była najwyższą konstrukcją na świecie. Złożona została z ponad 18 000 elementów spojonych około 2,5 milionami nitów. Waży aż 7300 ton i składają się na nią trzy poziomy.

Taras widokowy na wieży Eiffla
Taras widokowy na wieży Eiffla

Zwiedzanie – wjazd

Mając bilet na konkretną godzinę przybywamy oczywiście trochę wcześniej. Na teren gdzie znajduje się wieża możemy wejść dwoma bramami. Mniej zatłoczona jest ta wschodnia, od strony pól marsowych.

Do samego wejścia zwykle jest mniejsza lub większa kolejka, a w tym miejscu sprawdzany jest po prostu bagaż podręczny. Dopiero po przejściu tych bramek stajemy w kolejce do windy wjeżdżającej na wieżę i tam sprawdzane są bilety.

Bilety na wieżę

Kolory kolejek

W zależności od kupionej opcji, ustawiamy się w odpowiedniej kolejce.

 • Zielona – dla osób wjeżdżających windą;
 • Niebieska – dla osób wchodzących po schodach do II piętra, a następnie na szczyt windą.
 • Żółta – dla osób nieposiadających biletów (kolejka do kas)

Do drugiego piętra można się dostać zarówno schodami, jak i windą. Na tym poziomi znajduje się sklep z pamiątkami, restauracja (Jules Verne), koktajl bar i lodziarnia. Do trzeciego, czyli na szczyt, dojeżdża już tylko winda.

Kupując bilet z wjazdem windą na całą trasę, czyli na szczyt, w drodze powrotnej można z drugiego piętra pójść schodami pieszo. Raz, mogą być kolejki do windy, dwa można zejść w dół schodami  by jeszcze trochę od wewnątrz podelektować się  tą niezwykłą konstrukcją.

Przy ładnej pogodzie widoczność ze szczytu to zasięg aż 65 kilometrów. Przy złej można nie dostrzec nawet placu u podnóża wieży. Konstrukcja może się także lekko kołysać, w granicach 6-7 cm. Sam czubek przy bardzo wietrznej pogodzie może odchylić się nawet o 18 cm.

Z informacji praktycznych – na samym szczycie jest toaleta.

Poza tym na każdym z poziomów są dodatkowo płatne lunety, skala porównująca najwyższe budowle światowe względem Wieży Eiffla (z Polski oczywiście wymieniono Pałac Kultury i Nauki) i kilka stanowisk z historią budowli i znamienitymi osobami, które na niej gościły.

Wieża Eiffla – ciekawostki

Wieża Eiffla po 20 latach od jej wzniesienia miała być rozebrana. Na taki okres czasu wydzierżawione były pod nią Pola Marsowe, na których po dziś dzień stoi. Przed rozbiórką uratowało ją na początku XX wieku radio, gdyż okazało się, że jest idealnym miejscem na lokalizację anten.
Co 7 lat cała wieża jest na nowo malowana, aby zapobiec jej rdzewieniu. Zużywane jest do tego około 6 ton farby. Nie ustające prace na wysokościach prowadzone na niej nie są niczym dziwnym.
Za dnia monumentalna szara konstrukcja widoczna jest praktycznie z każdego zakątka Paryża. Nocą zmienia się w lśniącą światełkami latarnię, która o każdej pełnej godzinie począwszy od godziny 20.00, przez pięć minut migocze.
Gustave Eiffel zasłynął nie tylko z zaprojektowania paryskiej wieży, nazwanej później jego nazwiskiem, ale jest również autorem nowojorskiej Statuy Wolności – lecz i o tym wiele osób wie. Mało kto jednak wie, że Gustave Eiffel wymyślił np. podwiązki do pończoch.
Widok ze szczytu wieży Eiffla
Wieża Eiffla – widok z góry

Pole Marsowe

Pole Marsowe, po francusku Champ de Mars, obecnie słynie ze znajdującej się na nim Wieży Eiffla. Wcześniej był to plac musztry i parad wojskowych, gdyż po przeciwnej stronie niż Wieża Eiffla, na jego drugim końcu,  znajduje się Szkoła Wojskowa (Ecole Militaire), wybudowana w połowie XVIII wieku.

Jest to rekreacyjny teren zielony, który jest miejscem spacerów, treningów sportowych, wyprowadzania psów, zabaw z dziećmi i miejscem tak lubianych przez francuzów pikników. Duża ilość zielni, alejek i ławek u podnóża wieży Eiffla sprawia, że jest to miejsce, po którym warto pospacerować, by poczuć się jak mieszkaniec.

Ceny

Cennik biletów zaktualizowany w oparciu o ceny na 2023 rok.
Rodzaj biletu Dorośli Młodzież (12 – 24 lat) Dzieci (4 – 11 lat)
Winda na szczyt 28,30 euro 14,10 euro 7,10 euro
Schody na 2.piętro + winda na szczyt 21,50 euro 10,70 euro 5,40 euro
Winda na 2. piętro 18,10 euro 9,00=70 euro 4,50 euro
Schody na 2. piętro 11,30 euro 5,60 euro 2,80 euro

Zakup biletów

Bilety do rezerwacji online są dostępne do 60 dni wcześniej. W przypadku biletów z opcją wejścia po schodach zaledwie max 7 dni wcześniej.

Bilet kupowany elektronicznie można wydrukować (potrzebny będzie kod kreskowy) lub pokazać na ekranie smartfona.

Uwaga 2023 rok
Z racji olbrzymiego zainteresowania, czasem jedynym wyjściem jest zakup wejścia przez pośrednika.
Dotyczy to nie tylko Paryża, ale wielu popularnych miast w Europie z racji bardzo dużego ruchu turystycznego.
Link do rezerwacji w Tiqets: Wieża Eiffla bez kolejki

Dla osób, które nie kupiły wcześniej biletu, rozwiązaniem może być kupienie wejściówki przez pośrednika. Będzie drożej, ale z gwarancją wejścia. Wejścia te organizowane są z anglojęzycznym przewodnikiem, który opowie o tej niesamowitej konstrukcji oraz wręczy wam odpowiednie bilety. Szczegóły – bilety na wieżę Eiffla.

Dojazd

Wieża Eiffla znajduje się w ścisłym centrum miasta, nad Sekwaną, a wiele przystanków w okolicy jest oznaczona po prostu jako Tour Eiffel.

Przy wieży Eiffla zatrzymuje się autobus turystyczny oraz Batobus.

Bardzo blisko do przejścia jest ze stacji metra Bir-Hakeim, gdzie dojedziemy linią numer 6 oraz pociągiem RER C.

Po drugiej stronie Sekwany znajduje się stacja metra Trocadero.

Nasz film

Wieża Eiffla od strony pól marsowych
Wieża Eiffla od strony pól marsowych

42 komentarze

 1. Czy można kupić w kasie na miejscu bilet na wjazd winda na kolejny dzień ?na konkretna godzinę ale na kolejny dzień ? Np przyjść o 22-jej i kupić bilety na kolejny dzień na 10 rano?

  • Tak, oczywiście.
   Nawet dobrze tak zrobić żeby mieć pewność, że kolejnego dnia wejdziesz na wieżę.

  • Witam
   Będziemy w Paryżu od 2 lutego to 11 nie są dostępne bilety online na sam szczyt jak mamy je zdobyć nie kupując u drogich pośredników Czy jest szansa kupna w kasie??

  • Jest szansa, ale ustawiając się w kolejce do kasy musicie być przygotowani na to, że bilety kupicie np. na następny dzień. Musicie mieć zatem elastyczny plan zwiedzania 🙂

  • Szanse są, kwestia tylko ile czasu zajmie ci czekanie w kolejce. Wszystko zależy od okresu, kiedy masz zamiar być w Paryżu 🙂

 2. Cześć 🙂 Będę w Paryżu w następnym tygodniu. Jak to jest z biletem schody +winda? Nie można go kupić przez internet? Trzeba stać w kolejce? Czy ona jest mniejsza niż ta, gdzie ludzie stoją do wjechania windą na 2 piętro?
  Pozdrawiam

  • Cześć 🙂
   Tak, bardzo często tej opcji nie da się kupić przez intenet i trzeba kupić taką wejściówkę w kasie.
   Według mnie to mniej popularny opcja wśród większości turystów, więc kolejki powinny być mniejsze.

 3. Cześć. Planuje wycieczkę do Paryża. Czy orientujesz się czy jeśli ktoś ma skończone 24 lata może skorzystać ze zniżki? Jeszcze będę przed 25 urodzinami.

  • Cześć,
   Tak, taryfa ulgowa obowiązuje osoby 12 – 24 lata, więc jeśli dalej masz 24, to śmiało z tego korzystasz!

 4. Super Dziękuję bardzo za odpowiedź i podtrzymanie na duchu hihi
  Na pewno będziemy próbowali bo mamy parę dni do zaplanowania na zwiedzanie w Paryżu jeszcze nie obsadzonych niczym.
  Podpowiedz nam czy stanąć w kolejce od samego rana i najlepiej do której kasy biletowej bo słyszałem że są dwie.

  • W to się nie trafi. Czasem rano są spore kolejki, a czasem w ciągu dnia ludzie z marszu przy okazji spaceru podchodzą pod kasy i bez większej kolejki kupują bilety. Nie ma reguły 🙂

  • Witaj Tomasz,
   Zgłębiałem już temat, bo wiele stron francuskich pokazuje różnie.
   Wydaje się jednak że tak, ale dedykowane są dla mieszkańców metropolii.

 5. Cześć,
  Czy jeśli kupi się bilet on-line na wyjazd windą na drugie piętro to czy można iść schodami czy już trzeba jechać windą do góry?

  • Kiedy byliśmy ostatni raz przestrzegali jeszcze mocno wymogów covidowych i nie można tak było zrobić.
   Natomiast aktualnie wydaje się, że nie ma z tym problemu jeśli kupiło się droższą opcję.

 6. Dzień dobry, nie ma już opcji kupna wjazdu na szczyt winda, w związku z tym czy jesli kupię wejście schodami na 2 piętro (bilety można kupić tylko na konkretną godzine) czy jest szansa że będę mogła na miejscu dokupić wjazd winda na szczyt?

  • Tak, jest taka szansa, żeby dokupić wjazd windą na miejscu, ale nie masz gwarancji czy zrobisz to na interesującą cię godzinę.

 7. Dzień dobry, czy do skorzystania z ulgi do 24 lat (mamy 23) wystarczy dokument tożsamości – tzn. dowód osobisty lub paszport? Czy wymagany jest inny dokument (np. legitymacja ISIC) – niestety, jej nie mam i musiałabym wyrobić..?

  • Dzień dobry,
   W zupełności wystarcza dowód osobisty lub paszport.

 8. Hej, planujemy wyjazd do Paryża końcem sierpnia, ale już chcę się do tego przygotować;) Czy jak uda mi się kupić bilet przez internet na konkretną godzinę, to ile wcześniej mam się pojawić pod wieżą żeby udało mi się o tej godzinie wejść? Czy wtedy też stoje w takich dużych kolejkach? Boje się że się nie wyrobimy na konkretną godzinę jak będzie dużo ludzi. I drugie pytanie, wiadomo że to wakacje i będzie wogole dużo turystów, więc czy są jakieś przedzialy czasowe kiedy najlepiej zwiedzać? Czytałam, że najlepiej rano bo wtedy mniej ludzi, ale tak pomyśli każdy i przyjdzie rano i tak czy siak będzie tłok 🙂

  • Cześć,
   Jak kupisz bilet, to ustawiasz się w odpowiedniej kolejce – np. zielona.
   Wtedy wszystkie osoby stojące w tej kolejce mają bilety właśnie na tą godzinę, więc trzeba się pojawić 15 – 20 minut wcześniej.
   Ja zawsze lubię gdziekolwiek jestem zaczynać rano zwiedzanie, bo te wszystkie zorganizowane grupy zanim zjedzą śniadanie etc to pojawiają się zawsze później.

   Wieża Eiffla sprzedaje się jednak na pniu z 2 – miesięcznym wyprzedzeniem, więc tam zawsze o każdej godzinie będzie tyle samo ludzie 🙂

 9. Cześć,
  Będę w Paryżu w przyszłym tygodniu. Nie mogę już nigdzie znaleźć biletów na szczyt Wieży Eiffla. Czy jest szansa, że kupie takie bilety w kasie czy pozostaje już mi tylko 2 piętro?

  • Cześć,
   Dokładnie, bardzo duże problemy z dostępnością.
   Kupisz na miejscu, ale nie wiadomo ile czasu spędzisz w kolejce i czy kupisz na ten sam dzień, czy np. na kolejny.

  • Cześć,
   Nie, tylko wejście na II piętro, można sprawdzać ew. w kasie dostępność windy na szczyt.

 10. Cześć,
  Czy na miejscu w kasie biletowej jest możliwość zakupu biletu np. na za 3 dni? Jeśli tak czy jest to wtedy bilet na jakąś konkretną godzinę czy po prostu na ten wskazany dzień?

  • Cześć,
   Aktualnie przy wysokim obłożeniu turystami, bilety są sprzedane w kasie na ten sam dzień.
   Same schody są często dostępne nawet dzień wcześniej, więc zdecydowanie zalecam rezerwację online.

 11. Cześć!

  Chciałbym kupić bilet na szczyt na oficjalnej stronie, czy wiesz może o której godzinie strona się odświeża tzn dostępne są bilety na kolejny możliwy za 2 miesiące dzień. O 5:00 rano już prawie brakuje biletów na szczyt..

  • Cześć,
   Dokładnie, standard. Ja ostatnio z samego rana kupowałem już tylko opcję z szampanem na szczycie.
   Chyba po północy odblokowuje się kolejny dzień i dlatego rano jest to bardzo mocno przebrane.

 12. Cześć, lecę do Paryża na początku maja. Na oficjalnej stronie brak już biletów na więżę Eiffla. Lepiej kupić u pośrednika, czy może kartę turystyczną np. Paris Digital Pass, gdzie w cenie jest Wieża Eiffla, rejs po Sekwanie i Luwr?

  Czy ogólnie polecasz kupować osobno wejściówki na atrakcje czy właśnie bardziej opłaca się z tymi kartami turystycznymi?

  Pozdrawiam! 🙂

  • Cześć,
   Tak, uruchamiają sprzedaż 60 dni wcześniej i wszystko na pniu schodzi.
   W Paris Digital Pass to i tak usługa pośrednika, więc wejście na II piętro, tak samo gdybyś kupił to osobno.
   W kartach typu Paris Museum Pass nie ma wieży Eiffla, więc albo Digital Pass, albo kupowanie wstępów osobno, w tym wejście na wieżę.

 13. Cześć Tomasz, a o co chodzi z tą kontrolą bezpieczeństwa przy wejściu, czy mogę mieć ze sobą macbooka w niedużym plecaku, bo nie za bardzo chcę zostawiać w hotelu ?

  • Nie będzie problemu.
   Po prostu bagaż podręczny – plecaki, torebki są skanowane.
   Nie będzie problemu z wejściem z komputerem 🙂

 14. Jeżeli chodzi o kupno biletów to jest hardcore online. Obserwowałam po nocach 3 miesiące a i tak ledwie co kupiłam. Bilety dostępne są z 60 dniowym wyprzedzeniem, strona odświeża się o 24:00 w nocy i wtedy dostęp do biletów mają firmy które współpracują ze stroną. Po około 4-5 godzinach ( tu jest loteria, trzeba polować i odświeżać strone co kilka minut bo nie wiadomo kiedy będzie odblokowana dla ludu ) jak odblokują strone dla kupujących trzeba szybko wybrać godzinę ( zostaje już tylko kilka dostępnych ) mi się udało na 18:00 i wtedy jest 10 minut czasu na zrealizowanie transakcji. 15 minut od momentu udostępnienia strony już zostają tylko bilety na 22:30 a w pełni sezonu już nic nie zostaje 🙂

  • Marta – dzięki za podzielenie się swoim doświadczeniem 🙂
   Wiem, że kosmos, niesamowita jest ta loteria dla ludu chcącego załatwić to online.

 15. Na oficjalnej stronie Eiffel Tower brak biletów na każdą sobotę i niedziele w czerwcu br. Orientuje się Pan czy to normalne ? U pośredników rzecz jasna są dostepne no ale ceny powalają 🙁

  • Normalne 🙂
   Bilety są wrzucane do sprzedaży z 60 dniowym wyprzedzeniem.
   Sprzedają się w tym roku błyskawicznie.
   Rozwiązaniem są tylko pośrednicy lub stanie w kolejce do kasy.

   Niestety tak to wygląda przy wielu popularnych atrakcjach w Europie, że czasem zostają tylko pośrednicy.

 16. Witam. Proszę o link dzięki któremu kupię bilet on line według cennika podanego powyżej a bez pośredników.

  • A jak wygląda wjazd z 7 miesięcznym dzieckiem. Chcemy wjechać na sama górę, mając dziecko w nosidełku. Ale pytanie moje czy na dole możemy zostawic gdzieś wózek dziecięcy bo wiadomo że bez wózka ciężko zwiedzać Paryż.

  • Zostawicie go w miejscu, gdzie dokonywana jest kontrola bezpieczeństwa.
   Małe bagaże oraz wózki są akceptowane do przechowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz