Ogrody w Wersalu zaprojekowane w stylu francuskim przez Andre Le Notre są najdelikatniejszym elementem królewskiej rezydencji. Przetrwały przez wieki do naszych czasów i nadal są troskliwie pielęgnowane. Tak jak słynny pałac, również one miały olśniewać przybyłych gości.

Ogrody w Wersalu – historia i ich rola

Stworzone w XVII wieku na zlecenie Ludwika XIV  zajmują łączną powierzchnię 95 hektarów. Zainstalowane są w nim liczne fontanny i rzeźby. Największe wrażenie robią fontanna Latony przy centralnym tarasie i fontanna Apolla.

Nie brakuje też licznych ścieżek i alejek, sztucznych jezior i sadzawek. Nic nie jest pozostawione przypadkowi, każdy zakątek jest starannie zaprojektowany.

Natura jest w nim ściśle podporządkowana myśli człowieka. Krzewy, drzewa, rabaty, wszystko w geometrycznych kształtach. Główną osią symetrii całego ogrodu wersalskiego jest „Aleja Królewska”, która łączy centralny taras z fontanną Apolla, a za nią Grand Canal, będący przedłużeniem osi symetrii całego ogrodu. Przy Grand Canal istnieje możliwość wypożyczenia łódek, którymi romantycznie możemy przemieszczać się po jeziorze 🙂

Cena wypożyczenia łódek
30 minut 13,00 euro
1 godzina 17,00 euro
Każde dodatkowe 15 minut to 4,00 euro

Teren ogrodów jest gigantyczny. Nie zmienia to faktu, że zwiedzanie ich było i jest obowiązkowym punktem goszczących w Wersalu zagranicznych władców i dygnitarzy, a jego protokół opracował sam król.

Ogrody w Wersalu

Można tu mówić o swego rodzaju tradycji, gdyż kontynuują ją także prezydenci Francji, oprowadzając po ogrodach swoich gości. Zamienili jednak lektyki (z czasów Ludwika XIV) na limuzyny 🙂

Zwiedzanie wersalskich ogrodów

Do zwiedzania ogrodu też potrzebna jest mapa. Aby pieszo zejść teren całego kompleksu, łącznie z Grand i Petit Trianon, potrzebny jest cały dzień i kondycja.

Z pomocą przychodzą niezwykle popularne meleksy oraz rowery. Można je wypożyczyć i za ich pomocą przemieszczać się po pałacowym terenie. W elektrycznych samochodach znajduje się GPS oraz auidoguide dostępny w 8 językach. Maksymalna liczba osób w pojeździe to 4.

Ogrody w Wersalu

Jeden z punktów ich wypożyczenia znajduje się po wyjściu ze zwiedzania Pałacu w Wersalu. Aktualny cennik przedstawia się następująco:

Cena wypożyczenia rowerów
30 minut 6,50 euro
1 godzina 8,50 euro
4 godziny 18,00 euro
8 godzin 20,00 euro
Każde dodatkowe 15 minut to 2,00 euro
Cena wypożyczenia meleksów
1 godzina 36,00 euro
Każde dodatkowe 15 minut to 9,00 euro
Zniżki za wypożyczenie
Zniżka 20% dla osób, które dodadzą swój adres mailowy do newslettera Chateau Versailles. Zniżka obejmuje łódki, rowery oraz meleksy.

Na terenie ogrodów znajdziemy dyskretnie ukryte punkty gastronomiczne czy stoiska z lodami. W ich okolicy można znaleźć toalety.

Ogrody w Wersalu są częścią olbrzymiego parku, do którego każdy może wejść. Same ogrody pałacowe są bezpłatne jeśli wchodzimy tu w dni, kiedy nie odbywa się pokaz fontann.

Szczegółowo opisujemy to w osobnym artykule:

Ogrody to nie tylko główny Pałac

Na terenie parku znajdują się jeszcze dwa mniejsze pałace wybudowane przez Ludwika XIV, o których więcej dowiecie się w osobnych artykułach.

My w pałacowych ogrodach
My w pałacowych ogrodach

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz