Dojazd do Wersalu z Paryża jest bardzo prosty, gdyż połączenie obsługuje linia kolejowa RER C. Dostaniemy się tam również ze zorganizowanymi wycieczkami czy własnym samochodem.

Pociąg RER C

Najpopularniejszy wśród turystów będących w Paryżu. Żółta linia RER C jedzie przez centrum miasta, zatrzymując się na takich stacjach jak Austerlitz, Musee d’Orsay, Invalides, Champ de Mars. Linia się jednak rozwidla, więc należy zwrócić uwagę, że nas interesuje kierunek Versailles Chateau Rive Gauche. Będzie to pisane zarówno na pociągach jak i na wyświetlaczach na stacjach. Poniżej schemat linii RER C:

Schemat Linii RER C

Ze względu na letnie remonty na linii, my podjechaliśmy na stację Javel, która znajduje się już za rozwidleniem linii, stąd wszystkie pociągi RER C z tego miejsca jechały właśnie na dworzec w Wersalu.

Do Wersalu dojeżdżają również pociągi SNCF (np. z Gare Montparnasse w Paryżu), ale bilet jest droższy, a pociąg dojeżdża do Versailles Chanteries, skąd do pałacu jest do przejścia 1,6 km.

Jak i jaki kupić bilet?

Wersal znajduje się w 4 strefie, stąd trzeba tu kupić odpowiedni bilet. Na szczęście w automatach na stacjach metr czy stacjach kolejowych znajdziecie po prostu bilet Versailles, dlatego nie będzie problemu z określeniem strefy 🙂 Co ważne, bilet jest na całą trasę, więc jeśli najpierw podjeżdżacie metrem,a potem przesiadacie się na pociąg, wszystko robicie na tym jednym bilecie!

Poniżej mój film na którym pokazałem proces zakupu biletu do Wersalu:

Czas przejazdu z centrum miasta to ok. 40 minut. Ze stacji Javel czas przejazdu na miejsce to ok. 25 minut.

Jak dojść ze stacji kolejowej do pałacu?

Bardzo prosto, kierują nas znaki oraz ludzie idący tam tłumami 🙂 Do przejścia jest dosłownie kilkaset metrów. Zobaczycie to równiez na poniższym filmie.

Po zwiedzaniu Wersalu
Na przeciw dworca Rive Gauche znajduje się Mc Donald. Czy ktoś gustuje czy nie, my po upalnym dniu w Wersalu podskoczyliśmy na lody i kawę.

Zorganizowana wycieczka

Z Paryża odbywa się dużo zorganizowanych wycieczek autokarowych. Dzięki temu od samego początku mamy przewodnika, która zagłębia nas w klimat Wersalu. Wycieczki są organizowane w różnych wersjach, poniżej kilka przykładów:

Całodniowy Wersal

Wycieczka dość droga, ale zawiera kompletny wstęp do wersalskiego kompleksu. Poza pałacem i ogrodami duży i mały Trianon. Co ważne, całość zwiedzamy z anglojęzycznym przewodnikiem. Cena za osobę dorosłą to 99,00 euro.

Całodniowy Wersal

Wycieczka z Paryża komfortowym autokarem. W cenie biletu wstępu, transfer, opiekun w autokarze, jednak w samym Wersalu korzystamy z audioprzewodnika. Dla przypomnienia, audiobooki w Wersalu są dostępne w języku polskim! Cena wycieczki to 59,00 euro / osoba dorosła.

Samochód

W okolicy pałacu w Wersalu znajdują się liczne parkingi. Zarówno pod głównym wejściem pałacowym, jak i w okolicy ogrodów czy Trianonów. Parkingi są płatne.

Szczegółowa mapa z oznaczonymi parkingami – bienvenue.chateauversailles.fr/en/overview/car-parks#

O samym Wersalu przeczytacie tu:

Przejazd autokarem

Istnieje możliwość rezerwacji samego transferu autokarem bezpośrednio pod pałac. Luksusowe autokary odjeżdżają z okolic wieży Eiffla w Paryżu. Możemy wybrać ranny czy popołudniowy kurs. W momencie rezerwacji decydujemy czy nasza podróż powrotna będzie miała miejsce po 2,5h czy 7h.

Oczywiście planując kompleksowe zwiedzanie łącznie z Trianon, trzeba zakładać 7h.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz