Dojazd do Wersalu z Paryża jest bardzo prosty, gdyż połączenie obsługuje linia kolejowa RER C. Dostaniemy się tam również ze zorganizowanymi wycieczkami czy własnym samochodem.

Pociąg RER C

Najpopularniejszy wśród turystów będących w Paryżu. Żółta linia RER C jedzie przez centrum miasta, zatrzymując się na takich stacjach jak Austerlitz, Musee d’Orsay, Invalides, Champ de Mars. Linia się jednak rozwidla, więc należy zwrócić uwagę, że nas interesuje kierunek Versailles Chateau Rive Gauche. Będzie to pisane zarówno na pociągach jak i na wyświetlaczach na stacjach. Poniżej schemat linii RER C:

Schemat Linii RER C

Ze względu na letnie remonty na linii, my podjechaliśmy na stację Javel, która znajduje się już za rozwidleniem linii, stąd wszystkie pociągi RER C z tego miejsca jechały właśnie na dworzec w Wersalu.

Do Wersalu dojeżdżają również pociągi SNCF (np. z Gare Montparnasse w Paryżu), ale bilet jest droższy, a pociąg dojeżdża do Versailles Chanteries, skąd do pałacu jest do przejścia 1,6 km.

Jak i jaki kupić bilet?

Wersal znajduje się w 4 strefie, stąd trzeba tu kupić odpowiedni bilet. Na szczęście w automatach na stacjach metr czy stacjach kolejowych znajdziecie po prostu bilet Versailles, dlatego nie będzie problemu z określeniem strefy 🙂 Co ważne, bilet jest na całą trasę, więc jeśli najpierw podjeżdżacie metrem,a potem przesiadacie się na pociąg, wszystko robicie na tym jednym bilecie!

Poniżej mój film na którym pokazałem proces zakupu biletu do Wersalu:

Czas przejazdu z centrum miasta to ok. 40 minut. Ze stacji Javel czas przejazdu na miejsce to ok. 25 minut.

Jak dojść ze stacji kolejowej do pałacu?

Bardzo prosto, kierują nas znaki oraz ludzie idący tam tłumami 🙂 Do przejścia jest dosłownie kilkaset metrów. Zobaczycie to równiez na poniższym filmie.

Po zwiedzaniu Wersalu
Na przeciw dworca Rive Gauche znajduje się Mc Donald. Czy ktoś gustuje czy nie, my po upalnym dniu w Wersalu podskoczyliśmy na lody i kawę.

Zorganizowana wycieczka

Z Paryża odbywa się dużo zorganizowanych wycieczek autokarowych. Dzięki temu od samego początku mamy przewodnika, która zagłębia nas w klimat Wersalu. Wycieczki są organizowane w różnych wersjach, poniżej kilka przykładów:

Całodniowy Wersal

Wycieczka dość droga, ale zawiera kompletny wstęp do wersalskiego kompleksu. Poza pałacem i ogrodami duży i mały Trianon. Co ważne, całość zwiedzamy z anglojęzycznym przewodnikiem. Cena za osobę dorosłą to 99,00 euro.

Całodniowy Wersal

Wycieczka z Paryża komfortowym autokarem. W cenie biletu wstępu, transfer, opiekun w autokarze, jednak w samym Wersalu korzystamy z audioprzewodnika. Dla przypomnienia, audiobooki w Wersalu są dostępne w języku polskim! Cena wycieczki to 59,00 euro / osoba dorosła.

Samochód

W okolicy pałacu w Wersalu znajdują się liczne parkingi. Zarówno pod głównym wejściem pałacowym, jak i w okolicy ogrodów czy Trianonów. Parkingi są płatne.

Szczegółowa mapa z oznaczonymi parkingami – bienvenue.chateauversailles.fr/en/overview/car-parks#

O samym Wersalu przeczytacie tu:

Przejazd autokarem

Istnieje możliwość rezerwacji samego transferu autokarem bezpośrednio pod pałac. Luksusowe autokary odjeżdżają z okolic wieży Eiffla w Paryżu. Możemy wybrać ranny czy popołudniowy kurs. W momencie rezerwacji decydujemy czy nasza podróż powrotna będzie miała miejsce po 2,5h czy 7h.

Oczywiście planując kompleksowe zwiedzanie łącznie z Trianon, trzeba zakładać 7h.

14 komentarzy

 1. Zastanawiam się nad kupnem biletu Paris Visite (strefa I – III) na 5 dni, który wydaje mi się wystarczający dla zwiedzania Paryża. W tym czasie jednego dnia chcielibyśmy pojechać do Wersalu. Czy wie Pan może jak dokupić bilet poza 3 strefę do Wersalu? Czy muszę kupić bilet ze stacji początkowej do Wersalu? czy mogę jakoś dokupić tylko dojazd poza 3 strefę?

  • Iga – nie ważne z jakieś części Paryża znajdującej się w strefach od 1 do 3 kupisz bilet do Wersalu, zapłacisz za niego tyle samo – 3,65 euro.
   Nie ma zatem znaczenia to, że posiadasz Paris Visite.

 2. Również rozważamy zakup Paris Viste, lądujemy w Paris Orly, jak wtedy wyglada sytuacja? Dokupuje się tylko bilet na Orlybus/T7/RER do 3 strefy i stamtąd już działa Paris Viste? Czy trwonieniem trzeba płacić za całość podróży z przesiadkami?
  Drugą opcją są bilety jednorazowe, tylko jak to wtedy wyglądają zasady i możliwości przesiadkowe?
  Z góry dziękuję za odpowiedz 😉

  • Dokładnie, kupujesz jednorazowy na tramwaj (automat na przystanku tramwajowym) czy Orlybus, a następnie od 3 strefy możesz już wykorzystać Paris Visite w opcji na strefy I – III.
   Bilet jednorazowy jest tylko na pojedynczy przejazd. Jeśli zatem jedziesz tramwajem z lotniska, a później przesiadasz się np. z ostatniej stacji tramwaju na metro – Villejuif-Louis Aragon – kupujesz kolejny jednorazowy bilet.

 3. Może głupie pytanie, ale czy bilet powrotny można kupić od razu razem z biletem do Wersalu czy trzeba kupić dopiero na stacji przy Wersalu bilet 'ticket for Paris region’ do konkretnej stacji w zonie 1-3?

  I takie pytanie, rozumiem że navigo easy pass z 10 przejazdami nie wlicza się już do Wersalu bo te 10 przejazdów jest na zony 1-3?

  • Dokładnie, pakiet 10 – przejazdowy tutaj nie zadziała.
   Bilet powrotny kupisz na stacji w Wersalu dokładnie na takiej samej zasadzie. Wystarczy podać tylko nazwę stacji docelowej.

 4. Witajcie!

  Na stronie Wersalu jest informacja:
  „Until 20 August 2022, access to the RER C is impossible due to works on the line up to the Versailles Château Rive Gauche station, which is closed. To reach the Palace, we advise you to go through the Versailles Rive Droite station or the Chantiers station.”

  Czy mogę prosić o pomoc w znalezieniu najlepszego alternatywnego środka transportu (autobus, kolej) do Wersalu z okolicy stacji metra M4 Porte d’Orléans lub z centrum Paryża?

  • Witaj Karol,
   Tak, zdecydowanie najlepiej będzie dojechać do Versailles-Chantiers.
   Stamtąd na nogach do przejścia jest 1,7km, więc myślę, że do zrobienia 🙂
   Możesz ruszyć ze stacji Montparnasse, do której dojedziesz na nogach bądź podjedziesz metrem – czwóreczką.

 5. Jestem studentką (mam 23 lata) – czy powinnam kupować bilet (na zwiedzanie) Wersalu, czy wchodzi w darmowe atrakcje do 25 roku życia?

  • Oczywiście, mieszkańcy Unii Europejskiej do 26 roku życia mają wstęp bezpłatny 🙂

 6. Witaj,
  Ląduje na lotnisku Ch.d.G i od razu chcę jechać do Wersalu. Czy jeśli na lotnisku kupię 1-dniowy bilet na 1-5 strefę to będzie on ważny na tej trasie? Czy w automatach biletowych można płacić gotówką?

  • Witaj Aneta,
   Tak, bilet na V strefę załatwia temat.
   W automatach zapłacisz również gotówką.

 7. Hej, lądujemy na Paryż Orly i chcemy od razu jechać do Wersalu (mamy już bilety na konkretną godzinę), jak najlepiej wykluczając samochód się tam dostać? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

  • Hej,
   Z dwoma przesiadkami – możesz skorzystać z Orlyval i podjechać na stację Antony. Stamtąd RER B na Massy Palaiseau i tam przesiadka na RER C jadący do Wersalu.
   Trochę naokoło, ale za to z jedną przesiadką – można wsiąść pod lotniskiem do miejskiego 183 i jechać na Choisy-Le-Roi, tam wsiadasz już bezpośrednio do RER C i jedziesz bezpośrednio do Wersalu. Cała podróż będzie jednak trwała ok. 1,5h.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz