Pałac Inwalidów, czyli Les Invalides, to bardzo duży kompleks na terenie którego znajduje się m.in. Muzeum Wojska oraz Grób Napoleona. Zdecydowanie polecamy zwiedzenie tego miejsca.

Warto kupić bilet wstępu, gdyż oprócz tego że w skład kompleksu wchodzi kaplica, gdzie pochowany został Napoleon Bonaparte, to ekspozycja muzealna poszczególnych działów przygotowana jest na bardzo wysokim, światowym poziomie, co pokażemy wam na filmie i zdjęciach poniżej.

Pałac Inwalidów – historia

Hotel des Invalides został wzniesiony w 1676 roku na polecenie króla Ludwika XIV, który był wielkim wielbicielem wojskowości. Jego architektem był Liberala Bruant, a powstał jako szpital i dom spokojnej starości dla weteranów wojennych.

Swego czasu był zamieszkiwany przez 4000 osób, a mógł pomieścić nawet 7000 ludzi. Król zlecił także budowę kaplicy zwieńczonej złotą kopułą – Eglise du Dome, na użytek rodziny królewskiej. Ukończona w 1706 roku kaplica stała się arcydziełem francuskiej architektury klasycystycznej.

Nazywana także klejnotem paryskiej architektury sakralnej, od 1841 roku stała się miejscem pochówku cesarza Napoleona I. Jej nazwa – Dome, pochodzi od zwieńczającej ją, wspaniałej, pozłacanej kopuły powstałej pod kierunkiem Jules’a Hardouina-Mansarta.

Pałac Inwalidów współcześnie

Już sam dziedziniec d’honneur des Invalides robi niesamowite wrażenie. Poszczególne działy Musee de IArmee (czyli Muzeum Armii) rozmieszczone są w obu skrzydłach budynku na kilku piętrach. Dlatego dobrze jest wygospodarować sobie sporo czasu na jego zwiedzanie, bo jest tego trochę do przejścia. Drugim wyjściem jest skupienie się na tym co szczególnie was interesuje – my uwagę swoją skupiliśmy na broni i pamiątkach z czasów napoleońskich i na II wojnie światowej.

Pałac Inwalidów - muzeum
Muzeum Armii w Pałacu Inwalidów

Całość bowiem ukazuje pełny obraz sztuki wojennej począwszy od epoki kamienia łupanego po II wojnę światową. Są to różne rodzaje broni, zbroje, pancerze i wiele wiele innych w tym nawet części samolotów etc.

W zachodniej części kompleksu mieści się Musee de I’Ordre de la Liberation, dla upamiętnienia uczestników ruchu oporu z czasów II wojny  światowej, uhonorowanych l’Ordre de la Liberation (Orderem Wyzwolenia), który jest najwyższym odznaczeniem państwowym we Francji. Ustanowił je w 1940 roku Charles de Gaulle.

Muzeum Armii w Pałacu Inwalidów

Uwaga! Trzeba także pilnować godziny zamknięcia, by zdążyć do Eglise du Dome, która jest z tyłu kompleksu (przejście do niej przez skrzydło środkowe, w prawym narożniku).

Grób Napoleona

Napoleon Bonaparte zmarł na wyspie św. Heleny w 1821 rok. Po długich sporach z Brytyjczykami jego szczątki zostały sprowadzone do Francji w 1840 roku i z wielką pompą pochowane w Eglise du Dome.

Grób Napoleona
Grób Napoleona

Złożono je do dębowej trumny i umieszczono w masywnym, wykonanym z czerwonego kwarcytu sarkofagu. Sarkofag ten stoi na postumencie wykonanym z ciemnozielonego granitu. Grób otacza 12 wielkich posągów młodych dam, które mają symbolizować jego zwycięstwa podczas 12 kampanii wojennych.

Bilety

Polecamy zakup biletu online, by mieć pewność wejścia w wybranym czasie. Co ważne, bilety są datowane, ale nie jest konieczne podawanie godziny przybycia.

Cena biletu normalnego to 14,00 euro.

Podobnie jak w wielu pozostałych obiektach w Paryżu bilet bezpłatny dla wszystkich do 18 roku życia, a dla obywateli UE do 26 lat.

Godziny otwarcia

Muzeum Armii oraz Grób Napoleona czynne są codziennie od 10:00 do 18:00.

Ostatnie wejście możliwe 30 minut przed zamknięciem.

Pałac Inwalidów nieczynny 1 stycznia, 1 maja oraz 25 grudnia.

Naszym zdaniem

Jak na ilość doznać i atrakcji które obejmuje to miejsce, bardzo dobra cena za wstęp. Według nas jedno z obowiązkowych miejsc na mapie Paryża.

Na zwiedzanie najlepiej wygospodarować ok. 2 godziny.

Nasz film

4 komentarze

  1. Witam Tomek,
    Czy w muzeum jest możliwość przechowania niewielkiej walizki, gdyż po wizycie tam chcemy prosto pojechać na lotnisko?

    • Witaj Aga,
      Tak, walizka będzie dokładnie sprawdzona, a pracownicy na bramkach przechowują takie kabinówki bez problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz