Wieża Montparnasse to atrakcja typu „paryskie punkty widokowe”. Wszystko to z 210 – metrowego wieżowca zbudowanego w 1973 roku.

Ten przytłaczający ogromem nad całą dzielnicą budynek powstał jako część nowego centrum biznesowego i od początku budził wiele kontrowersji. Wielu nie podobał się dlatego, że przewyższał wszystkie budynki w okolicy. Obecnie wiele do życzenia ma również jego stan „techniczny” i wizualny, który w wielu miejscach wyraźnie podkreśla jego wiek. Ma jednak zasadniczą zaletę: wspaniałą panoramę na Paryż bez Montparnasse 🙂

Wieża Montparnasse góruję nad okolicą
Wieża Montparnasse góruję nad okolicą

Tu właśnie polega jego przewaga nad wieżą Eiffla, że można stąd podziwiać najbardziej charakterystyczną konstrukcję we Francji.

Widok jaki oferuje jej 56 piętro (obejmujący w pogodny dzień okolice Paryża w promieniu 65 km), robi wrażenie 🙂 Wizyta składa się w zasadzie z trzech części. Po pierwsze jest to wjazd jedną z kilku wind pędzących z prędkością 5 metrów na sekundę. Daje nam to przejażdżkę na szczyt w czasie 38 sekund.

Jak widać z bliska, elewacja zewnętrzna obrazuje wiek budynku. Biorąc jednak pod uwagę datę kiedy powstawała, robi wrażenie

Druga to ekspozycja plus sklepik z pamiątkami oraz restauracja na wspomnianym 56 piętrze. Panorama miasta jest w zamkniętym pomieszczeniu, pod dachem, za szybą, dlatego jest to alternatywa na deszczowy dzień. Trzecia część to dach, na który jeszcze kilka metrów do góry wchodzi się schodkami. Szkoda tylko, że także na nim jest ochronna szyba, przez którą podziwia się miasto 🙂

Podczas naszej wizyty (Covid-19) restauracja Le Ciel de Paris była nieczynna, ale mimo to należy do niej zrobić wcześniejszą rezerwację. Działał za to sklepik z pamiątkami. Na górze znajduje się również toaleta.

Dach wieżowca Montparnasse
Dach wieżowca Montparnasse

Ponieważ byliśmy w niedzielę, centrum handlowe mieszczące się na dole i w podziemiach Montparnasse było nieczynne. Budynek posiada bowiem jeszcze 6 pięter w dół. 

Ciekawostka
Gdyby miała miejsce awaria windy, należałoby pokonać 1306 schodów 🙂

Ceny

Bilety kupowane przez internet są ważne 6 miesięcy od daty zakupu. Możemy go wykorzystać o dowolnej godzinie.

Ceny zaktualizowane na rok 2022.
Rodzaj biletu Cena
Dorosły 19,00 euro
Młodzież (12 – 18 lat) 14,00 euro
Dzieci (4 – 11 lat) 8,00 euro

Godziny otwarcia

Punkt widokowy na wieży Montparnasse jest otwarty przez cały rok.

Godziny: 11:00 – 22:30.

My na dachu Montparnasse - oszklona konstrukcja
My na dachu Montparnasse – oszklona konstrukcja

2 komentarze

  1. Witaj, mam pytanie dot. wieży Montparnasse. Chciałabym zarezerwować stolik w restauracji Le Ciel de Paris na wieży; czy będę mogła wejść na samą górę na dach – bez biletu?

    • Witaj,
      Tak, restauracja znajduje się na samym szczycie.
      Mając potwierdzenie rezerwacji, wjeżdżacie do restauracji bez dodatkowych opłat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz