Place de la Concorde, czyli Plac Zgody, był miejscem wielu historycznych wydarzeń. Najważniejszym z nich była dokonana w styczniu 1793 roku egzekucja Ludwika XVI.

Został ścięty przez rewolucjonistów na gilotynie, a ostatnimi słowy, jakie wypowiedział król (spokojnym głosem) były: „Oby moja przelana krew przyniosła szczęście Francji”. Oprócz niego ścięto jeszcze ponad 2800 osób, w tym też jego żonę, Marię Antoninę.

Architektem tego ośmiohektarowego placu, ukończonego w  1763 roku, był Jacques-Ange Gabriel. Powstał na rozległym, bagnistym terenie, dzięki czemu architekt miał prawdziwe pole do popisu.

Fontanna na Place de la Concorde

Budowę tego największego w Paryżu placu rozpoczęto w 1754 roku w celu wyeksponowania posągu króla Ludwika XV. To właśnie jeo imeiniem nazwano to miejsce. Pomnik w czasie rewolucji francuskiej zastąpiła gilotyna, a miejsce przemianowano na Plac Rewolucji. To właśnie to miejsce ściśle wiąże się z egzekucjami dokonywanymi w czasie rewolucji francuskiej.

Krwawe ślady historii tego miejsca zamazano nazywając go Placem Zgody, a nazwa ta wróciła ponownie w oficjalnym użyciu dopiero w 1830 roku i funkcjonuje oczywiście do dziś.

Po jego przebudowie w latach 30-tych XIX wieku w jego centralnej części ustawiony został egipski obelisk. Liczący 3, 3 tysiąca lat obelisk pochodzi ze świątyni Ramzesa II w Luksorze. Przekazany on został Karolowi X przez namiestnika Egiptu w 1829 roku. Dostarczenie go do Paryża, ważącego 220 ton, zajęło cztery lata.

Obelisk Egipski na place de la Concorde
Egipski obelisk na Place de la Concorde

Obok obelisku zainstalowano dwie fontanny: Fontaine des Fleuves, czyli Fontannę Rzek i Fontaine des Mars, czyli Fontannę Mórz. Fontanna Rzek przedstawia Rodan i Ren, zaś Fontanna Mórz oddaje hołd francuskim odkrywcom i żeglarzom.

Plac de la Concorde stanowi niejako zakończenie Avenue des Champs – Elysees i początek Ogrodów Tuileries. Przejście całego bulwaru Champs-Elysee od Łuku Triumfalnego do Place de la Concorde zajmuje ok 30 minut (2 kilometry).

Nieopodal placu znajduje się stacja metra Concorde. Pod placem znajduje się bardzo duży, wielopoziomowy parking podziemny.

2 komentarze

  • Oczywiście, przechowanie bagażu są przed wejściem do parku.
   Można tam zostawić nawet dużą walizkę.
   Punkt jest zamykany 45 minut po zamknięciu parku.
   Walizka w zależności od wielkości to 11 – 12 euro za dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz